Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2218k odsłon
  178   0

Komorowski w Brukseli.Słaba Polska w niemieckiej Europie

 

Komorowski w Brukseli Słaba Polska w niemieckiej Europie
 
„- Polska, przewodnicząc UE, będzie starała się pogłębić unijne mechanizmy związane ze wspólną polityką zagraniczną, polityką energetyczną oraz polityką bezpieczeństwa - zadeklarował prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem.”…” Bronisław Komorowski zadeklarował też, że Polska chce wrócić do roli aktywnego uczestnika procesu pogłębiania integracji europejskiej - nie tylko przez implementację Traktatu Lizbońskiego, ale też "myślenie o etapach, które są przed nami". To pogłębianie integracji - powiedział prezydent - musi odbywać się na zasadzie poszanowania zasady solidarności europejskiej.”…( źródło )
 
„… Prezydent powiedział także, że Polsce zależy na tym, by mieć jak najmocniejszy oręż także w relacjach z krajami spoza Unii Europejskiej. – Partnerstwo Wschodnie jest dla nas czymś niesłychanie ważnym – mówił przekonując, że jest to szansa na wykorzystanie na rzecz całej Unii Europejskiej naszego coraz silniejszego zakorzenienia w zachodnim systemie bezpieczeństwa, politycznym i gospodarczym.”… ( źródło )
 
„Bronisław Komorowski powtórzył polskie stanowisko, że Polska nie rozumie rachunku ekonomicznego tego przedsięwzięcia. - Ale jesteśmy przekonani, że dzisiaj mamy bardzo dobrą okazję ustanowienia bliższych związków między Niemcami a Polską i chcemy tę okazję wykorzystać, nie koncentrując się zbytnio na bałtyckim gazociągu - zadeklarował. Podkreślił, że decyzja o budowie drogiego gazociągu omijającego Polskę już zapadła i trudno mówić o tym, że obecne władze w Berlinie mogłyby ją zmienić.”…” Pytany o datę przyjęcia przez Polskę euro, Bronisław Komorowski powiedział, że stanie się to w "odpowiednim" momencie, i po odpowiednim przygotowaniu. - Dotyczy to zarówno Polski, jak i tego, co się dzieje w strefie euro - zaznaczył. Przy okazji przypomniał, że w dyskusjach o zarządzaniu gospodarczym w UE "Polska nie popiera i nigdy nie wyrazi poparcia dla struktury wewnętrznego rządu UE, który będzie się ograniczał do krajów strefy euro”….( źródło )
 
Mój komentarz  
 
Pierwsza wizyta zagraniczna prezydenta ma zawsze charakter symboliczny. Dlatego Komorowski debacie z Sikorskim wymieniał Wilno lub Brukselę . W kampanii wyborczej  już mówił o Brukseli , Paryżu , Berlinie.
Dla Polski , jej racji stanu  są dwie kluczowe dwie   kwestie . Budowa zjednoczonej , demokratycznej Europy , dzięki czemu  Polska i polskie społeczeństwo współbudowałyby przestrzeń gospodarcza , intelektualną , polityczna i militarna mocarstwa globalnego , Federacji Europejskiej. Czemu na przeszkodzie stoją w tej chwili głównie Niemcy . The Economist nazwał je głównym hamulcowym integracji Europy. Związane  to jest z Traktatem Lizbońskim , który Rokita nazwał „majstersztykiem politycznym niemieckiego mocarstwa „. Również Ganley twierdził ,że Traktat Lizboński jest sprzeczny z ideą budowy zjednoczonej Europy. Co więcej jest dokumentem antydemokratycznym i służy  przede wszystkim interesom  Niemieckim.
 
Rokita jest zwolennikiem budowy zjednoczonego państwa Europejskiego , twierdząc  ,że interesy zjednoczonej Europy byłyby tożsame z interesami polskimi . Tutaj dochodzimy do drugiej kluczowej dla Polsk  kwestii . Idei jagiellońskiej. Czyli odbudowy przestrzeni politycznej , gospodarczej i kulturowej I Rzeczpospolitej. Rzeczpospolitej Obojga Narodów . Mamy w tej chwili historyczną szansę aby to zrealizować. Wystarczy przyjąć do  Unii Ukrainę i Białoruś. Lech Kaczyński proponując  Ukrainie budowę ścisłego sojuszu polityczno , który pozwoliłem sobie nazwać sojuszem jagiellońskim powiedział , że byłby to jedne z  najsilniejszych sojusz Europejskich .
 
Niemcy będą blokowały wejście Ukrainy do Unii , ponieważ  sojusz Polski i Ukrainy już jako pastwa unijnego , przy systemie decyzyjnym Traktatu Lizbońskiego dałby takiemu sojuszowi dominująca pozycje polityczną w Unii Europejskiej   . Rokita zakładał ,że w interesie Zjednoczonej  Europy byłaby ekspansja na Wschód , czyli wchłonięcie Ukrainy i Białorusi . Tyle w ogólnym skrócie.
 
Komorowski akcentuje  rzeczy całkowicie sprzeczne z Polska racja stanu. Po pierwsze akceptuje gazociąg północny, akceptuje i chce wzmagać role  niekorzystnego dla Polski , a dającego Niemcom wyjątkowo uprzywilejowana pozycję Traktatu Lizbońskiego .Pozbawienie  Polski jakiegokolwiek wpływu , na politykę zagraniczną Unii , jakieś  stanowiska ochłapy  , faktyczne poniżenie Tuska i Sikorskiego   powinno  coś Komorowskiego nauczyć . Przecież to poniżenie to właśnie efekt generowany przez procedury Traktatu Lizbońskiego. Przecież już wcześniej Polska, a w zasadzie  Tusk I Sikorski zostali potraktowani jak gówniarze polityczni , bo tyle mieli do powiedzenia przy obsadzaniu  nowych stanowisk instytucji , w tym „ministra spraw zagranicznych” Unii.
 
Wzmacnianie Trójkąta Wejmarskiego w tym budowa jakiejś grupy bojowej nie służy Polsce. Co innego , gdyby Komorowski wystąpił z ideą budowy sił zbrojnych Europy. Popierani jakiś osi wewnątrz unijnych , jakiś dziwnych grup bojowych osłabia Unii i tendencje integracyjne i zjednoczeniowe .
 
Zarzucenie idei jagiellońskiej .Polska przestała być adwokatem Ukrainy w Unii I NATO . Ukraina została osamotniona i faktycznie zdradzona przez Polskę . Janukowycz musi sam walczyć o poracie Francji i Niemiec. Jakieś niezobowiązujące deklaracje o partnerstwie wschodnim to w świetle braku jakiejkolwiek wzmianki  o Ukrainie to tylko frazesy. Gdyby Komorowski powiedział ,że Polska będzie wspierała dążenia Ukrainy do Unii i NATO .Ale nie powiedział .
 
Mamy do czynienia z bardzo słabą , uległą , pozbawiona jakiejkolwiek wizji prezydenturą
 
A przed nami  jeszcze  homagium Komorowskiego w Niemczech
 
Marek Mojsiewicz
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki .Szybki dostęp do ponad 500 moich tekstów tutaj
 
Linki do wypowiedzi Jana Rokity dotyczące Tuska, Kaczyńskiego , Unii, islamu  Sikorskiego jednomandatowych okręgów  wyborczych, modernizacji , systemie prezydenckim, manipulacjach niemieckich przy TraktacieLizbońskim   tutaj
 
Doktryna Mojsiewicza” to doktryna  opierająca się na trzech strategicznych kierunkach które powinny wyznaczać politykę Polski Odbudowa I Rzeczpospolitej w ramach Unii Europejskiej , budowę sojuszu ,którego celem byłoby okrążenie i osłabienie Rosji oraz budowę Zjednoczonego ,  Federalnego Państwa Europejskiego          
 
Linki do wypowiedzi Michalkiewicza,Juszczenko,Tuska ,Sikorskiego ,Putina , Rokity,Brzezinskiego, Krasnodebskiego, Dudka, Staniszkis, Kaczynskiego
  
Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale