Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
90 obserwujących
2381 notek
2259k odsłon
  4746   0

Orban likwiduje państwo oligarchiczne, ochlokratyczne

 

W Europie demokracja, czyli kontrola społeczeństwa nad władzą ustawodawcza, wykonawczą i sadowniczą nie istnieje. Nie istnieją również nowoczesne narzędzia kontroli nad partiami politycznymi w postaci prawyborów , czy nad samorządami , rządem i parlamentami w postaci referendum.
 
Zdegenerowane państwo oligarchiczne ,państwo demokracji fasadowej wyrosło , czy raczej wykorzystuje dla rozkładu demokracji koncepcję policentryzmu, czyli rozproszeniu władzy i budowy jej ośrodków. W rozwiniętej demokracji policentryzm wykorzystany jest do kontroli społeczeństwa nad władzą i państwem. Fundament nowoczesnego państwa , czyli monteskiuszowska zasad trójpodziału władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą jest tego najlepszym dowodem. Różnica pomiędzy policentryzmem demokratycznym , a oligarchicznym jest taka ,że w demokracji przedstawiciele ośrodków władzy , instytucje polityczne i partie polityczne są wybierane i kontrolowane prze obywateli, a w wersji oligarchicznej przez niejasne procedury i niejasne układy personalne .
 
 
Oligarchia blokując rozwój demokracji w Europie wykorzystała koncepcję policentryzmu do przejmowania krok po kroku kontroli nad państwem i jego strukturami . Wszystkie instytucje , które wyjmowano spod kompetencji wybieranych władz tylko pozornie są niezależne. Trybunały konstytucyjne , banki centralne, prokuratury, korporacje zawodowe , izby kontroli , instytucje kontrolujące media . Wszystkie te i wiele innych instytucji stały się niezależne od ….obywateli , wyborców ,od społeczeństwa . Oligarchia , w swej ochlokratycznej formie ubezwłasnowolniła społeczeństwo.
 
Oczywiście państwa europejskie można podzielić na dwie grupy. Te które wytworzyły suwerenne , oligarchiczne ośrodki władzy jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania i te które mają ośrodki niesuwerenne . Najlepszym przykładem są Włochy, którego premiera podmieniono w jednej chwili .
 
W państwach o ośrodkach suwerennych oligarchia realizuje swoje cele, często zbieżne z interesem społeczeństwa , które kontroluje, w niesuwerennych policentryzm służy interesom oligarchii z ośrodków suwerennych .
 
Najlepszym przykładem jest polityka banków centralnych . W Europie wszędzie stopy procentowe są bardzo niskie , pomimo sporej inflacji . Na Węgrzech Bank Centralny uderzyłby w rząd podnosząc stopy procentowe . Co ciekawe najlepszym sposobem na stabilne finanse i rozwój gospodarczy jest zakaz zadłużania państwa . Co zresztą zrobiły Niemcy, których rząd od 2014 roku ma zakaz tworzenia deficytu budżetowego . Ten ruch ma służyć budowie Niemiec jako centrum nie tylko gospodarczego , ale cywilizacyjnego Europy . Lichwiarstwo , które jest jedną z najistotniejszych części suwerennych ośrodków władzy wykorzystuje zadłużanie i lichwiarskie odsetki jako narzędzie kolonialnej eksploatacji ekonomicznej społeczeństw o oligarchicznych
niesuwerennych ośrodkach  i pozbawiania ich suwerenności politycznej . Policentryczne ośrodki władzy , takie jak pseudo niezależne banki centralne są wykorzystywane , dzięki obsadzaniu ich ludźmi wskazanymi i powiązanymi z lichwiarstwem do dodatkowej kontroli nad krajem .
 
 
Jednroszczyk tak pisze o działaniach Orbana „ Węgierski rząd chce uczynić z banku centralnego narzędzie swojej polityki gospodarczej „.....”Kłóci się to z systemem obowiązującym w państwach UE. Jak zapewnia jednak szef rządu węgierskiego, święta zasada niezależności banku centralnego nie zostanie naruszona, gdyż EBC jest zawsze dokładnie informowany o wszelkich działaniach banków narodowych. „....”Orban zarzuca bankowi centralnemu, że hamuje wzrost gospodarczy i prowadzi błędną politykę, podnosząc stopy procentowe. Czyni tak, starając się ograniczyć inflację, co jednak odbija się niekorzystnie na PKB. Węgry znajdują się w stanie stagnacji gospodarczej i nic nie wskazuje na to, by okres ten miał się szybko skończyć. OECD przewiduje spadek węgierskiego PKB o 0,6 proc. „.....”Do czego potrzebna jest Orbanowi kontrola nad bankiem centralnym? – Są dwie przyczyny. Po pierwsze, rząd Orbana postępuje według zasady, że nie pozwoli sobie niczego narzucać w sprawach gospodarczych, a po drugie, chce mieć do dyspozycji wszelkie narzędzia w prowadzeniu niezależnej polityki gospodarczej – tłumaczy Kai-Olaf Lang z niemieckiej fundacji Nauka i Polityka. Jego zdaniem ocena działań gospodarczych rządu Orbana nie może być jednoznacznie negatywna. Przeprowadził udaną reformę rynku pracy, wprowadził liniowy podatek na poziomie16 proc., dokonuje konsolidacji budżetu i stara się naprawić system funduszy emerytalnych. Jednocześnie głosi hasła niezależności gospodarczej Węgier,”...( źródło)
 
Wcześniej czy później oligarchiczna policentryczność doprowadzi do powrotu Europy do rządów autorytarnych , jeśli nie totalitarnych
 
Marek Mojsiewicz
Lubię to! Skomentuj40 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale