Blog
JEDZ BIUROKRATÓW
moraine
moraine libertarianin
63 obserwujących 324 notki 741029 odsłon
moraine, 24 lutego 2010 r.

Platformy mieszkalne na Bałtyku?

W jednej z moich pierwszych notek na Salonie opisałem Seasteading Institute. Wspaniałą wizję grupy libertarian którzy chcą utworzyć mieszkalne platformy na morzach i oceanach wolne od opresji podatkowych państw narodowych. Więcej o inicjatywie można przeczytać w mojej notce tu: moraine.salon24.pl/150768,seasteading a także na stronie oficjalnej stronie seasteading.org/ 

Założycielem instytutu jest Patri Friedman - wnuk słynnego ekonomisty i laureata nagrody Nobla - Miltona Friedmana. 

Platformy na Bałtyku?

Pierwsza Platforma będzie zbudowana u wybrzeży Kaliforni. Środki przeznaczone na budowę będą pochodzić głównie od Peter Thiel założyciela popularnego systemu płatności w Internecie PayPal. Jak okazuję się, idea Seasteading nie tylko emocjonuje Amerykanów. Wiele ludzi z całego świata ma dosyć opresji swoich rządów i chętnie angażuje się w popieranie - także finansowe owego instytutu. Najciekawszym pomysłem jest jednak utworzenie platform mieszkalnych na Morzu Bałtyckim. Ruszyła już strona www.balticseasteading.com/ Jak piszą o sobie twórcy strony są oni poważną grupą mającą na celu zebranie innych osób zainteresowanych uczestniczeniem w projekcie Seasteading czyli utworzenie autonomicznych platform mieszkalnych na Morzu Bałtyckim. 

Co na to Unia Europejska?

Nie jest znane stanowisko Unii Europejskiej w tej kwestii, ale możemy się domyślać, że eurokraci będą raczej przeciwni. Warto zwrócić uwage, że UE dyktuje nam nawet ile wolno złowić Polakom dorszy. 19 października 2009 roku pozwolono polskim rybakom na wykorzystanie większych limitów połowu dorszy, ale tym samym chce się ograniczyć połów śledzia ponieważ według eurokratów ta ryba wymiera. Unia upiera się na zmniejszenie limitów o 20%. Utworzenie więc autonomicznej platformy na Morzu Bałtyckim i zakładanie tam firm wolnych od łap Brukseli i podatków państw narodowych jest sprzeczne z ideą wspólnej socjalistycznej Europy. Moim zdaniem jednak UE jest zbyt słaba aby przeciwstawić się zrywom wolnościowym europejczyków. Ostatnie referenda w sprawie traktatu lizbońskiego dowodzą tylko, że ludzie stojący za UE starają się nas na siłę uszczęśliwić. Ich wizja świata coraz bardziej oddala się od fundamentalnych potrzeb większości europejczyków. Unia nie jest już projektem obywateli, ale raczej grupy ludzi mających po prostu klapki na oczach. 

Głucha cisza

Tego rodzaju inicjatywy nie zyskują poklasku w tzw. polskich mainstreamowych mediach. Zwykle telewizje raczej boją się podejmować tematów które godzą bezpośrednio w kreowany przez nich świat w którym można krytykować polityków oraz rząd, jednak nie wolno krytykować systemu, a zwłaszcza demokracji. Za oceanem też nie jest najlepiej. Jednym z niewielu dziennikarzy którzy podejmują się wrażliwych tematów jest Glenn Beck który przeprowadził krótki telewizyjny wywiad z Joe Lonsdale z Instytutu Seasteading. Linki do wywiadu znadują się poniżej. Szczególnie jednak polecam wywiad z Patri Friedmanem w Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) pt. "Chcę stworzyć pływający Hong Kong'

Wywiad można przetłumaczyć na polski za pomoca google translatora klikając w ten link: FAZ wywiad (w razie problemów proszę wybrać język Polish z menu obok Translate To: , a później kliknąć Translate.)

Liste wszystkich publikowanych artykułów o Seasteading oraz jedynego wywiadu w TV można znaleźć tutaj:    In the news


 

Warto byłoby zebrać grupę osób z Polski którzy popierają tą inicjatywe. Można byłoby współpracować z Baltic Seasteading. 

Opublikowano: 24.02.2010 20:22.
Autor: moraine
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie


kontakt: liberty.moraine@gmail.com


Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @KUNGALU "Jakie jest Pana zdanie na temat koncepcji Międzymorza? Czy Pan popiera taką ideę?"...
  • @autor Przez 20 lat zrobił wszystko , aby UPR , a potem PJN nigdy nie dostały się do Sejmu ....
  • @daana Wystarczyłby zapis - główny wykonawca musi wykonac własnymi siłami 50% roboty, a...

Tematy w dziale