Morfej Morfej
111
BLOG

Putin dał rozkaz wymazania ukraińskich miast z powierzchni ziemi

Morfej Morfej Polityka Obserwuj notkę 4
W dniu 27 marca 2024 r. rosyjska 250-kilogramowa kierowana bomba lotnicza po raz pierwszy dotarła do centrum Charkowa, a jej detonacja nastąpiła w pobliżu gęsto zaludnionej dzielnicy mieszkalnej. Rosyjskie Siły Zbrojne uderzyły w dzielnicę Szewczenkiwską Charkowa pociskiem kierowanym UMPB D-30 SN, opracowanym na podstawie lotniczej bomby burzącej FAB-250.

W przededniu tego uderzenia eksperci wojskowi z krajów NATO zaczęli aktywnie dyskutować o planach rosyjskiego kierownictwa co do osiągnięcia wyniku w wojnie poprzez masowe użycie potężnych KABów ( korygowana bomba lotnicza) przeciwko ukraińskim miastom, nie biorąc pod uwagę ofiary cywilne i lekceważąc wszelkie normy prawa międzynarodowego.

Według posiadanych informacji, Federacja Rosyjska uruchomiła trzyetapowy plan przejęcia ukraińskich miast po ich poprzednim zniszczeniu. W pierwszym etapie ataki rakietowe i bombowe mają na celu zasianie paniki wśród ludności cywilnej i zmuszenie jej do ucieczki. Drugi etap obejmuje zniszczenie infrastruktury mieszkalnej i przemysłowej ukraińskich miast przez KABy, aby uczynić je nienadającymi się do zamieszkania. Wreszcie, w trzecim etapie, zniszczone i opuszczone miasta zostaną zaatakowane przez nacierające jednostki rosyjskich sił okupacyjnych.

Informacje te potwierdza fakt, że w marcu 2024 r. rosyjskie siły powietrzne użyły na Ukrainie rekordową liczbę KABów, ponad 2300. To o 50% więcej niż w lutym bieżącego roku, kiedy Rosja użyła 1500 KABów.Rosjanie stosują wszystkie możliwe bomby lotnicze przeciwko ukraińskim miastom wzdłuż linii frontu i osiedlom przygranicznym poczynając od FAB-250/500/1500 (o wadze odpowiednio 250, 500 i 1500 kg) po wcześniej rzadko używane RBC-RBK-500 ShOAB-0.5 i ODAB-500/1500.

Również 21 marca br. rosyjski kompleks wojskowo-przemysłowy wznowił produkcję trzytonowych bomb FAB-3000, ten typ bomby ma siłę rażenia zbliżającą go do broni niekonwencjonalnej. Jeśli dynamika stosowania korygowanych bomb lotniczych będzie nadal rosła, to w kwietniu rosyjska armia ustanowi kolejny smutny rekord - około 3000 KABów, z których lwia część spadnie na dzielnice mieszkalne ukraińskich miast w pobliżu rosyjskiej granicy.

Jeśli rosyjskie siły powietrzne potrafią wykorzystać wszystkie składniki nośników KAB hipotetycznie będą w stanie użyć około 5 000 KABów każdego miesiąca. Scenariusz ten grozi Ukrainie katastrofalnymi konsekwencjami: miliony Ukraińców zostaną zmuszone do ucieczki do Europy, która okaże się początkiem kryzysu migracyjnego zagrażającego infrastrukturze społeczno-gospodarczej UE.

Po zniszczeniu miast przez bomby lotnicze dziesiątki tysięcy obywateli Ukrainy zostaną zabici podczas rosyjskiego natarcia. Putin przygotowuje grunt pod największą katastrofę humanitarną na Ukrainie, którą poprzedzą masowe zbrodnie wojenne popełnione przez rosyjską armię na pozostałej ludności cywilnej.

22 marca rosyjskie siły powietrzne przeprowadziły jeden z najbardziej zmasowanych ataków rakietowych na ukraińską infrastrukturę energetyczną. W wyniku uderzenia elektrownia cieplna w Zmijewie (obwód charkowski) została prawie całkowicie zniszczona, a elektrownia wodna w Dnieprze została uszkodzona, jej odbudowa zajmie lata. Taka taktyka ma dla Putina jeden bardzo ważny cel, czyli zniszczenie ukraińskiej infrastruktury energetycznej.

W związku z tym Rosjanie konsekwentnie atakują przede wszystkim miasta w pobliżu linii frontu lub granicy z Rosją, do których należą Sumy, Charków, Nikopol, Dniepr, Krzywy Róg, Nikołajów, Odessa. Systemy obrony powietrznej nie zdążają przechwycić wszystkich rosyjskich pocisków wystrzelonych z bliskiej odległości (zwłaszcza jeśli chodzi o balistykę). W ten sposób infrastruktura energetyczna ukraińskich miast na linii frontu jest niszczona całkowicie, co jest jednym z głównych celów Putina w jego dążeniu do uczynienia życia miejscowej ludności nieznośnym. To nie jest żaden przypadek, że wszyscy rosyjscy propagandyści po takich atakach zaczęli pisać, że Ukraińcy powinni uciekać z Charkowa, miasta, które najbardziej ucierpiało z powodu rosyjskich KABów. Tylko w wyniku jednego ataku bombami lotniczymi w nocy 04 kwietnia zostało bez prądu 350 tysięcy mieszkańców Charkowa.

Wymazanie ukraińskich miast z powierzchni ziemi za pomocą bomb korygowanych jest drugim etapem planu Putina wobec sztucznego wyludnienia Ukrainy. Odpowiednio wspomniane wyżej wznowienie produkcji FAB-3000 jest niezwykle niepokojącym sygnałem, dlatego że Rosjanie bez przeszkód będą stosować je do niszczenia gęsto zaludnionych dzielnic, elektrowni cieplnych, dróg, węzłów komunikacyjnych i fabryk. Opróżnione i zniszczone miasta zostaną zaatakowane przez nacierające siły rosyjskie i w miarę postępów w kierunku zachodnim, kolejne uderzenia KABów zmuszą mieszkańców do ucieczki. W taki sposób na tle międzynarodowej bierności Putin pragnie zamienić Ukrainę w spaloną, pozbawioną życia przestrzeń.

Rosyjskie naloty bombowe na ukraińskie miasta są pogwałceniem Konwencji Genewskiej z 1949 roku o ochronie osób cywilnych podczas wojny, a jednocześnie są ilustracją zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej, która popełnia liczne zbrodnie wojenne, sprzeczne z zasadami i normami prawa międzynarodowego. Ignorowanie tego zagrożenia tylko ośmiela Putina do ostatecznego rozwiązania tzw. kwestii ukraińskiej poprzez całkowite zniszczenie ukraińskiej infrastruktury mieszkalnej i przemysłowej oraz eksterminację lub wypędzenie Ukraińców. Tylko uświadomienie sobie możliwych katastrofalnych konsekwencji dla Europy wobec tej rosyjskiej taktyki i pilne dostarczenie ukraińskim siłom zbrojnym niezbędnej broni do odstraszania rosyjskich samolotów pomoże zapobiec tragedii na Ukrainie, dokładny scenariusz ktorej jest już sporządzony na Kremlu.


https://aktualnezpravodajstvi.cz/2024/04/05/putin-naridil-ruske-armade-vyhladit-ukrajinska-mesta/


Morfej
O mnie Morfej

Ukraina, Rosja,

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka