mwalczyk mwalczyk
1023
BLOG

TYLKO U MNIE: Nieznane fakty z życia Mazowieckiego

mwalczyk mwalczyk Rozmaitości Obserwuj notkę 8

Zdaję sobie sprawę, że o nieżyjących nie powinno mówić się źle – ot taka chrześcijańska zasada! Niemniej jednak należy pamiętać, że Tadeusz Mazowiecki swoją karierę zaczynał jako redaktor „Słowa Powszechnego”, szkalując księży więzionych w ubeckich katowniach po wojnie.

 
 
Pismo „Słowo Powszechne”, którego - jako 25 latek - Tadeusz Mazowiecki został redaktorem naczelnym w 1953 roku wydawane było przez PAX i promowało współpracę środowisk katolickich z władzami PRL. Warto pamiętać, że było mocno krytykowane przez Episkopat Polski, który nigdy nie uznał „Słowa Powszechnego” za pismo katolickie.
 
"Kariera jednego z najważniejszych twórców i pierwszego premiera III RP zaczęła się właśnie wtedy, gdy w ubeckich lochach ginęli żołnierze wyklęci i torturowano pasterzy Kościoła katolickiego. Właśnie wtedy Mazowiecki, z łaski władz obsadzony w roli koncesjonowanego katolika (jako 25-latek otrzymał w 1953 r. stanowisko redaktora naczelnego dziennika „Słowo Powszechne”), atakował z wygodnego redaktorskiego gabinetu aresztowanych i katowanych m.in. biskupa Czesława Kaczmarka, skazanego po 1,5 rocznym okrutnym śledztwie za „szpiegostwo na rzecz USA i Watykanu” - pisze Artur Dmochowski, niezależny działacz solidarnościowy.
 
Oto co zapisał sam Tadeusz Mazowiecki na temat aresztowanego ks. bp. Czesława Kaczmarka: „Odcinamy się od błędnych poglądów ks. bp. Kaczmarka, które doprowadziły go do akcji dywersyjnej wobec Polski Ludowej” - pisał Mazowiecki dokładnie w tym samym dniu, w którym na ul. Miodowej aresztowano Prymasa Wyszyńskiego i rozpoczęła się gehenna biskupa Antoniego Baraniaka.
 
mwalczyk
O mnie mwalczyk

Moje teksty można także znaleźć pod adresem: www.prawy.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości