114 obserwujących
640 notek
1398k odsłon
5193 odsłony

Poseł Sowa ma się dobrze, czyli o palikotyzacji życia publicznego

Wykop Skomentuj71


O film, panie ministrze,

Obrazili się wachmistrze;

O wiersz, panie generale,

Obrazili się kaprale;

O artykuł w tygodniku -

Ordynansi, panie pułkowniku;

O piosenkę, panie majorze,

Żony sierżantów w Samborze;

W radio była audycja:

Obraziła się policja.

Dalej - studenci

Są do żywego dotknięci;

Dalej, księża z Płockiego

Dotknięci są do żywego.

Następnie szewcy w Kutnie

Obrazili się okrutnie.

Następnie - związek akuszerek

Ma ciężkich zarzutów szereg:

Że to swawolność, frywolność,

Bezczelność, moralna trucizna,

Że w ten sposób ginie ojczyzna!...

...A po za tym - jest w Polsce wolność.

(Julian Tuwim, z tomu Jarmark rymów)


Porządek dzienny obrad na 5. posiedzeniu Sejmu, w dniu 13 lutego przewidywał punkt 19.: Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych (druki nr 211 i 234).

Ze stenogramu obrad wynika, ze jeszcze przed przystąpieniem do rozpatrywania 19. punktu porządku dziennego, zabrał głos poseł Kosiniak-Kamysz i wyraził swój sprzeciw wobec „ohydnej intencji przekazywania 2 mld zł na chamstwo i kłamstwo w telewizji Kurskiego”:

Poseł Władysław Kosiniak-Kamysz:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Składam wniosek formalny o przerwę, bo przerwa jest potrzebna, żeby klub PiS mógł zmienić zdanie i wycofać się z ohydnej intencji przekazywania 2 mld zł na chamstwo i kłamstwo w telewizji Kurskiego. (Oklaski) 180 tys. osób rocznie ma rozpoznawane choroby nowotworowe. 100 tys. umiera na choroby nowotworowe, 30 tys. przez późną diagnostykę. Wiele osób nie może trafić do lekarza onkologa, bo jest poniżej 1000 specjalistów onkologii w Polsce. I macie do wyboru: albo 2 mld na życie i zdrowie ludzi, albo 2 mld na fałsz i obłudę. Albo 2 mld na szybką diagnostykę i uratowanie życia i zdrowia, albo 2 mld na taplanie się w chamstwie, kłamstwie i propagandzie. To jest prawdziwy wybór. Życie i zdrowie albo hejt, fałsz i obłuda.

(Oklaski) (Głos z sali: Brawo!) (Głos z sali: Fałsz i obłuda.) (Głos z sali: Borys, na mównicę.) (Poseł Borys Budka: „Pan Borys” dla ciebie.)

W glosowaniu sejm odrzucił wniosek posła Kosiniaka-Kamysza i przystąpił do rozpatrzenia punktu 19. porządku dziennego. Sprawozdawcą Sejmowej Komisji Kultury i Środków Masowego Przekazu była poseł Joanna Lichocka. Została obrzucona wyzwiskami przez posłów PO (Nitras, Skowrońska) zanim weszła na mównicę sejmową i zdążyła otworzyć usta. W krótkim przemówieniu poseł Lichocka powiedziała: 

„Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych. Marszałek Sejmu, zgodnie z art. 54 ust. 1 regulaminu Sejmu, skierował w dniu 10 lutego 2020 r. uchwałę Senatu w powyższej sprawie do Komisji Kultury i Środków Przekazu w celu rozpatrzenia. Komisja Kultury i Środków Przekazu po rozpatrzeniu powyższej uchwały na posiedzeniu w dniu 12 lutego 2020 r. wnosi, by Wysoki Sejm raczył uchwałę Senatu przyjąć. […]Teraz również informuję, że Prawo i Sprawiedliwość, które ma większość w tym Sejmie, odrzuci ten wniosek jako próbę zniszczenia mediów publicznych. […]Media publiczne, Telewizja Polska, Polskie Radio powinny istnieć i powinny służyć Polakom. Bardzo dziękuję.”

Słowom poseł Joanny Lichockiej towarzyszyły wrzaski posłów totalnej opozycji: „wstyd”, „hańba”, „kłamczucha”, „złodzieje”, „Zabierze pieniądze na nowotwory i da Kurskiemu”, itp., itd.

Sejm odrzucił uchwałę Senatu bezwzględną większością głosów: głosowało 452 posłów. 232 – za, 220 – przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Po upływie kilkudziesięciu minut, kiedy przystąpiono do rozpatrywania kolejnego punktu porządku dziennego, politycy opozycji totalnej podnieśli larum, że podczas głosowania nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, parlamentarzystka PiS Joanna Lichocka pokazała obraźliwy gest w ich kierunku:. Chodziło o gest, który jeszcze niedawno był nazywany z angielska „fakiem”. Od 36 godzin jest to „gest Lichockiej”.

Zachłystując się oburzeniem, posłowie PO, którzy już w poprzedniej kadencji dali się poznać ze szczególnej kultury prowadzenia sporów sejmowych (Nitras, Gasiuk-Pichowicz, Szczerba), domagali się od prowadzącej obrady marszałek Elżbiety Witek natychmiastowego ukarania poseł Joanny Lichockiej, tj. wykluczenia jej z obrad plenarnych sejmu. Ostrzegano: Cała Polska to zaraz zobaczy.

Istotnie, zaraz politycy totalnej opozycji lawinowo zaczęli zamieszczać na Twitterze zdjęcia oraz filmy video przedstawiające poseł Joannę Lichocką, pokazująca wyciągnięty środkowy palec prawej ręki. Oczywiście wraz z komentarzami oburzonych posłów:

"Kwintesencja PiS. To jest poseł Lichocka. Komisja kultury. Właśnie lobbowała, żeby przekazać 2 mld złotych na propagandę TVP. A potem pokazała swoją prawdziwą twarz. A raczej palec. Wstyd" - skomentował Borys Budka.

Wykop Skomentuj71
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka