127 obserwujących
724 notki
1685k odsłon
  1879   7

Szczucie na Kościół katolicki


Bloger Alpejski zamieścił wczoraj notkę „Senatorskie lęki i pomówienia”, w której zarzucił senatorowi Libickiemu „przekroczenie wszelkich granic przyzwoitości”. Zdaniem blogera Alpejskiego, senator Libicki w swojej notce wyrażając się niestosownie o jednym z celebrytów z zakonu dominikanów, „dokonał próby zniszczenia charyzmatu, który jest narzędziem Ducha Świętego”. Jedyną szansą dla senatora Libickiego są natychmiastowe przeprosiny zakonnika-celebryty i uczynienie pokuty. Rodzaju tej pokuty bloger Alpejski nie określił, zadeklarował natomiast, że za senatora modlić się nie zamierza.

Reasumując – bloger Alpejski wyspowiadał się z grzechów senatora Libickiego.

Pod tą notką, pełna oburzenia na niegodziwość senatora, pojawił się komentarz innego blogera, o wdzięcznym nicku „Eternity”, następującej treści:

„Niedokończony rozrachunek. Rola Kościoła katolickiego w Holocauście i niedopełniony obowiązek zadośćuczynienia

 Goldhagen Daniel Jonah

  W Niedokończonym rozrachunku Goldhagen podejmuje dociekliwe śledztwo w sprawie udziału Kościoła katolickiego w Holokauście. Dyskusję skupioną dotąd na osobie Piusa XII przekształca w od dawna oczekiwane bezkompromisowe dochodzenie na temat działalności Kościoła w całej Europie, w tym w Polsce (sprawa Jedwabnego). Dowodzi, że współodpowiedzialność Kościoła i jego papieża za prześladowania Żydów sięga o wiele głębiej, niż wcześniej sądziliśmy. Hierarchowie byli w pełni świadomi prześladowań. Nie mówili o tym głośno i nie wzywali do oporu. Zamiast tego często prześladowania te popierali. Niektórzy duchowni nawet osobiście uczestniczyli w masowych mordach. Autor przedstawia także plan oceny moralnej Kościoła i kleru jako współwinnych Zagładzie - oceny opartej na standardach etycznych, jakie w naszym kręgu kulturowym powszechnie uznaje się za obowiązujące. Wiele uwagi poświęca pojęciu zadośćuczynienia i pokazuje, że Kościół nie chce uznać tego ciążącego na nim, zgodnie z jego własnym nauczaniem, obowiązku. Goldhagen analizuje stosowane przez Kościół taktyki służące uchylaniu się od obowiązku zadośćuczynienia i wylicza, co Kościół musi zrobić, aby naprawić krzywdę, jaką wyrządził Żydom, oraz uzdrowić się moralnie (postuluje m.in. niezbędne zmiany w ewangeliach). "

https://www.salon24.pl/u/alpejski/1138047,senatorskie-leki-i-pomowienia#comment-20813819

Bloger Alpejski pokwitował ten komentarz następująco:

Przeczytam z zaciekawieniem już znalazłem po niemiecku i zamawiam Die katholische Kirche und der Holocaust. ISBN 3-88680-770-3

Pozdrawiam serdecznie

Bloger Alpejski, tak surowy dla senatora Libickiego, nie znalazł jednego słowa krytyki wobec tekstu zawierającego ohydne oskarżenia duchownych Kościoła Katolickiego o współudział Zagładzie Żydów. Natomiast zapewnił, że „przeczyta z zainteresowaniem” książkę, z której ma szansę dowiedzieć się „co Kościół musi zrobić, aby naprawić krzywdę, jaką wyrządził Żydom, oraz uzdrowić się moralnie.”

Bo moralne zdrowie Kościoła jest przedmiotem nieustającej troski blogera Alpejskiego.

***

W kwietniu 1986 roku Jan Paweł II złożył wizytę w Wielkiej Synagodze w Rzymie. Była to pierwsza w historii wizyta papieża w synagodze. Naczelny Rabin Rzymu Elio Toaff powitał Jana Pawła II  przy wejściu do synagogi, a następnie modlił się razem z nim.

Podczas WW II Elio Toaff (rocznik 1915) był rabinem w Anconie. Po wojnie, w wywiadzie dla dziennika „Republica” powiedział:

 „Nigdy nie zapomnę o tym, kto uratował mi życie. W Anconie mieszkałem w bliskim sąsiedztwie kościoła del Gesu. Pewnego rana, gdy wracałem z modlitw w synagodze naprzeciw mnie wyszedl don Bernardo, kapłan z kościoła del Gesu. Poinformował mnie, że moim domu są Niemcy, którzy na mnie czekają. Polecil mi wejśc do zakrystii, ukrył mnie, a następnie pomógł uciec. W ten sposób zostałem uratowany.”

Inny kapłan, don Francalassi ukrył i uratował jego rodziców, zonę i syna. Cała rodzina przyszłego Naczelnego Rabina Rzymu zawdzięczała życie kapłanom.

W książce „Żydzi uratowani przez Piusa XII” znajduje się informacja, że w samym mieście Rzymie 4 447 Żydów zostało uratowanych przez kapłanów i zakonników. Znaczna liczba Żydów ukrywała się w okolicach Rzymu, w licznych domach rekolekcyjnych rozmaitych zakonów.

W 1945 r. Isaac Herzog (główny rabin Jerozolimy, a później całego Izraela) napisał:

„Nasz naród nigdy nie zapomni tego, co jego Świątobliwość Pius XII i jego znamienici delegaci uczynili aby pomóc naszym braciom i siostrom w najbardziej tragicznych chwilach naszej historii.”

Po śmierci Piusa XII minister spraw zagranicznych Izraela Golda Meir oświadczyła:

„Opłakujemy dzisiaj wielkiego sługę pokoju i braterstwa między narodami, głowę Kościoła, który wiele uczynił dla złagodzenia niedoli narodu żydowskiego”.

Lubię to! Skomentuj34 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo