0 obserwujących
414 notek
596k odsłon
  4233   0

Jakie gazety czytał szaleniec?

Dziwię się licznym komentatorom prawicowym, którzy bez chwili zastanowienia, nie czekając na jakiekolwiek wiarygodne informacje, polityczną odpowiedzialnością za morderstwo w Łodzi obarczyli media i publicystów krytycznych wobez PiS-u (zapewne więc także mnie).

Tymczasem zdrowy rozsądek podpowiada, że jest mało prawdopodobne, by szaleniec mógł zainspirować się poglądami i hasłami formułowanymi w tej części polskiej opinii publicznej. To nie po stronie centrowo-liberalnej poziom wyzwalanych emocji jest największy. To nie w tej części polskiej sceny politycznej budulcem i politycznym spoiwem dla wyznawców jest obraz własny jako „dobrych Polaków” i oponentów jako Polaków złych, którzy mają krew na rękach i paktują z Ruskimi, by ukryć zbrodnię.

>>Atak na biuro PiS: Ryszard C. usłyszał zarzuty zabójstwa i usiłowania zabójstwa

Owszem, w walce politycznej liberalni krytycy PiS-u – zarówno politycy, jak i niezależni publicyści - też posługują się emocjami i stosują bolesne dla przeciwników zagrywki, jednak ich psychologiczna natura jest inna. Tu wrogość znacznie częściej przybiera postać kpiny. Ten rodzaj dyskursu raczej nie wyzwala fanatycznej nienawiści i nie mobilizuje zwolenników do fizycznej przemocy.

Kpina to broń ludzi pewnych siebie i mających poczucie siły. Patrzących na rywali z wyższością i nawet lekceważeniem. Z ironią. To nie jest zabójcza mieszanka emocji. Tu nie lęgnie się mord, lecz śmiech i szyderstwo. Mord lęgnie się tam, gdzie fanatyzmowi towarzyszy poczucie słabości i osamotnienia we wrogim otoczeniu. Mord to broń szalonych desperatów mających wrażenie, że żyją w oblężonej twierdzy. A przy tym reprezentują samo dobro.

Taki obraz świata trudno spotkać w w mediach, które politycy i zwolennicy PiS nazywają wdzięcznie „przemysłem nienawiści i pogardy” oraz „potężnym zwartym frontem medialnym”. Takiego obrazu świata warto szukać zupełnie gdzie indziej.

Dlatego jeśli w ogóle miałbym się doszukiwać w mediach jakiejś pośredniej i mimowolnej politycznej inspiracji dla czynu wariata, to skierowałbym wzrok nie na „Szkło kontaktowe” w TVN24 czy „Gazetę Wyborczą”, lecz raczej na „Rozmowy niedokończone” w Radiu Maryja i „Gazetę Polską”.

Zamiast jednak formułować takie oskarżenia wolę poczekać na wyniki śledztwa. I to samo doradzałbym Pawłowi Lisickiemu, Bronisławowi Wildsteinowi, Rafałowi Ziemkiewiczowi i wielu innym komentatorom z tego obozu. Panowie, nie rzucajcie pochopnych oskarżeń, bo może się okazać, że będziecie musieli wejść pod stół i odszczekiwać.

Wojciech Maziarski

Więcej opinii publicystów Newsweeka znajdziesz TUTAJ!

Lubię to! Skomentuj76 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale