54 obserwujących
1325 notek
1331k odsłon
193 odsłony

Kozlovskaja i Kramek znowu nadają?

Wykop SkomentujMiałem sobie darować bo to żenujące. Ale widzę, że się nie da.

Mroczna parka ze wschodu Kozlovskaja i Kramek pochwaliła się, że Moldova, umorzyła śledztwo w ich sprawie, i to ma chyba być argument za tym, że nie są tymi kim są.

Podłączona prasa w Polsce: "Pochodzący z Gagauzji prokurator z barwnym życiorysem zamknął śledztwo przeciw szefowej FOD".

To charakterystyczny początek artykułu dziennika.pl. Dziwny co? Artykuł o aferze Kozłowskiej a oni w pierwszym zdaniu legendują prokuratora, że "barwny" jest. Ja zerknąłem do tego życiorysu dwa dni temu i sądziłem, że nikt się nie podejmie, używać tego.

Rząd w Mołdawii, opisywany jako prozachodni, został obalony w połowie zeszłego roku w związku z obsadą stanowiska prokuratora generalnego, który miał się zająć śledztwem w sprawie tajnego finansowania Partii Demokratycznej (zasilonej sporą grupą z partii komunistów) i Partii Socjaldemokratycznej (komuniści) przez Rosję, i znaczącymi przelewami pieniędzy. Rządem kierowała kobieta (cofnęła zakaz podróży urzędników na linii Mołdawia-Rosja), którą Fundacja Otwarty dialog Kozłowskiej i Kramka "wkopała", sponsorując wyjazd do Brukseli, czego ta nie uwzględniła w sprawozdaniu, choć powinna. Sama polityk zaprzeczała ale Kozłowska przyznała, że tak było. O samych początkach Kozłowskiej w Mołdawii można przeczytać: "Fundacja rozpoczęła działalność związaną z Mołdawią latem 2016 r., kiedy otrzymała prośbę o pomoc od rodziny i prawników Wiaczesława Platona. Kontrowersyjnego mołdawskiego biznesmena, który zostanie skazany [na 18 lat więzienia]", za wyprowadzenie pieniędzy z mołdawskiego systemu bankowego, łącznie chyba grubo ponad miliard $, oszustwa itp, to z Platonem posiadającym także obywatelstwo rosyjskie wiąże się określenie rosyjski laundromat - na określenie pralni pieniędzy, o tym nie zająknęli się pisarze dziennika.pl podobnie jak nie zająknęli się nawet słowem w swoim artykule o głośnej swego czasu publikacji The Times, opisującej związki ze sprawą mrocznej parki Kozlovskaja-Kramek, gdzie m.in. firma Kramka została opisana jako ogniwo pralni.

A tu inny artykul z angielskiej prasy:  "Od jesieni 2010 r. do wiosny 2014 r. rosyjscy urzędnicy i specjaliści przenieśli miliardy dolarów do Europy, Stanów Zjednoczonych i innych krajów. Funkcjonariusze organów ścigania w Mołdawii i na Łotwie wyśledzili co najmniej 20 miliardów dolarów brudnych pieniędzy. Uważają, że prawdziwa suma może wynieść nawet 80 miliardów dolarów. Nie wszystkie osoby biorące udział w pralni zostały zidentyfikowane".

Wiosna 2014 rok to koniec tej operacji? Ciekawe...

A tu po polsku o Petro Kozlovskyy i 2014 r.: "W raporcie stwierdzono, że fundacja była finansowana przez rosyjskie ministerstwo obrony, a środki miały płynąć za pośrednictwem rajów podatkowych. Przy czym nie przedstawiono na to dowodów. Głównym donatorem fundacji miał być Petro Kozłowski, brat Ludmyły, co nie jest tajemnicą... oraz jego partnerzy biznesowi Arkadij Agarkow z działającej w Sankt Petersburgu firmy Stali i Andrej Browczenko z tego samego miasta. Można też przeczytać, że siostra Ludmyły – Ołena Mirosznikowa jest współwłaścicielką sieci firm w Sewastopolu...

– Związków z bratem Ludmyły i tego, że był głównym donatorem, nigdy nie ukrywaliśmy. Nie są też żadną tajemnicą informacje o Majaku. Trudno jednak zrozumieć tezy o jego związkach z Rosją, skoro on na stałe mieszka na Florydzie, wyjechał z Krymu na początku 2014 r."


W czerwcu 2017 roku poinformowano o zawarciu porozumienia przez Polskę o wymianie informacji z rajem podatkowym o nazwie Wyspy Bahama. Dzisiaj znajdujemy komunikat, że Bahamy wciąż jednak nie zostały skreślone z listy rajów podatkowych.

Komunikat to był czerwiec 2017?

A tylko jako ciekawostkę podam, że z miejscowości Fort Lauderdale i Boca Raton (obie nazwy wymieniam nieprzypadkowo) jest niespełna 200 mil do stolicy Bahamów - Nassau.

image

Oczywiście to bez znaczenia bo nie trzeba mieszkać rzut beretem od raju podatkowego...

image


Wracajac do Mołdawii- w wyniku obalenia rządu i zawiązania koalicji ww. partii (demokratycznej i komunistycznej), nominowany na stanowisko prokuratora generalnego został Aleksandr Stoianoglo, wywodzący się z Partii Demokratycznej.
Zanim napiszę to, czego nie napisali o jego życiorysie dziennikarze dziennika.pl, cytat z artykułu gazety, mający świadczyć o tym jaki jest prozachodni ten "barwny" prokurator:
"ubiegał się, bez powodzenia, o stanowisko baszkana (gubernatora) Gagauzji, regionu autonomicznego w Mołdawii. W lutym 2014 r. przeprowadzono w nim nielegalne referendum, w którym mieszkańcy opowiedzieli się za ogłoszeniem „niepodległości gdyby Mołdawia straciła suwerenność” oraz za przystąpieniem do unii celnej tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan. Działo się to tuż przed aneksją Krymu. Stoianoglo powiedział w wywiadzie dla rumuńskiego dziennika „Adevărul”, że „szanuje decyzję narodu gagauskiego”, ale jej „nie uznaje”. Wypowiedź jakiej nie powstydziłby się też np. Władimir Władimirowicz P.
To ja może zacytuje wspomnianego wyżej rosyjskiego pracza Wiaczesława Platona: "Jedynym sposobem na ucieczkę Mołdawii z "katastrofalnej sytuacji w której jest", byłoby zjednoczenie z Rumunią".image

To czego nie napisali dziennikarze o swoim "barwnym" prokuratorze. Stoianoglo urodził się w Mołdawskiej Republice Sowieckiej, służbę wojskową odbył w Związku Sowieckim, w Krasnodarze, w jednostkach wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ZSRS. W latach 2001-2007 był zastępcą prokuratora generalnego. W latach 2009-2014 był szefem stałej delegacji parlamentu Republiki Mołdowy w zgromadzeniu parlamentarnym Wspólnoty Niepodległych Państw, do której należy Mołdowa, zgromadzenie obraduje w Petersburgu. W latach 2011-2014 był szefem Grupy Przyjaźni między Parlamentem Republiki Mołdowy a Dumą Państwową Rosji.

image

"Prokurator generalny nie zna lub nie chce udostępnić szczegółów z głośnych śledztw zarządzonych przez prokuratorów. Zapytany na jakim etapie jest śledztwo w sprawie nielegalnego zewnętrznego [rosyjskiego] finansowania Partii Socjalistycznej i prezydenckiej kampanii Igora Dodona [to on nominował prokuratora, a partie z afery rządzą teraz w Mołdawii] odpowiedział, że nie może angażować się w prace prokuratorów". Podobnie odpowiedział w przypadku jednego z czołowych polityków partii demokratycznej poszukiwanego listem gończym w związku z nagłym wzbogaceniem się i ucieczką".

image


Także wokół samego prokuratora zaczęły zbierać się chmury, maj 2020: "Antykorupcja: Prokurator generalny nie zadeklarował dochodów żony za 2019 r. Stoianglo: Żona nie miała żadnych dochodów w 2019 r.". ("Stoianoglu nie wskazał w deklaracji majątkowej i dochodów osobistych dochodu swojej żony właścicielki i administratora salonu piękności [plus handel hurtowy i detaliczny kosmetykami] w Kiszyniowie, ani żadnych kwot z czynszu lokalowego". Zarzuty dotyczą też tego, że zaniżył własne dochody".Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale