Blog
Nie rozumiem, dlaczego ....
Anka K
Anka K Niezależnie myśląca
7 obserwujących 74 notki 216365 odsłon
Anka K, 22 sierpnia 2017 r.

Tajemnicza linia św. Michała Archanioła w Anglii

1293 10 0 A A A

Na terenie Anglii od Carn Les Boal w Kornwalii do Burry St Edmunds w hrabstwie Suffolk znajduje się tajemnicza linia, wzdłuż której od czasów neolitu zbudowano wiele obiektów kultu religijnego, w tym szczególnie dużo kościołów pod wezwaniem św. Michała.

Linia św. Michała

Dokładniej położenie kolejnych obiektów na linii św. Michała możemy zobaczyć na mapie Anglii  lub kolejnym rysunku.

Znalezione obrazy dla zapytania st michael's ley line

Liczby podane na tej mapce zostaną powtórzone w opisie.


Linia św. Michała nachylona jest pod kątem 28 stopni względem równoleżnika.

W notce tej opiszę wyłącznie wybrane obiekty na linii św. Michała.


2. Klasztor na wodzie u wybrzeży Kornwalii

St Michael's Mount leży na wyspie blisko wybrzeży Kornwalii w zatoce Mount's Bay. Wyspa połączona jest z lądem drogą o długości 366 m, udostępnioną w trakcie odpływu.

Istnieją dowody, że w tej okolicy  ludzie żyli w okresie neolitu, tj. od 4000 do 2500 roku p.n.e. /link/

 Niezwykła linia św. Michała na mapie Euroazji
St. Michael's Mount

Wyspa była ośrodkiem religijnym od wczesnego średniowiecza,  według tradycji św. Michał Archanioł pojawił się w tym miejscu rybakom w 495 roku.

Na wyspie w XI wieku zamieszakali o. Bernardyni, w XII wieku pobudowali kaplicę, która została zniszczona w 1275 roku w trakcie trzęsienia ziemi.  Kościół św. Michała został odbudowany pod koniec XIII wieku.


4. Kościółek św. Michała na Skale w hrabstwie West Devon

Świątynia zbudowana jest na wysokości 335 m na stożku wulkanicznym wzgórza Brentor.  /link do strony www parafii/

Historia tego miejsca sięga epoki żelaza. Chrześcijaństwo dotarło do hrabstwa West Devon w VI wieku. Pierwotny kościół zbudowano na polecenie Roberta Giffarda ok. 1130 roku. W XIII wieku kościół został przebudowany, a w 1400 roku dodano wieże.


XIII-wieczny kościół św. Michała na Skale, wzgórze Brentor


Więcej na temat historii kościoła można przeczytać na stronie St Michael, Brentor6. Wzgórze Burrow Mump z ruinami kościoła św. Michała

    
Wzgórze Burrow Mump z ruinami kościoła św. Michała

Prawdopodobnie pierwotnie na wzgórzu Burrow Mump w okresie najazdu Rzymian stał zamek. Od połowy XV wieku stał tutaj średniowieczny kościół św. Michała. W 1793 roku pobudowano nowy kościół, którego ruiny pokazane są na zdjęciu.


8. Kościół św. Michała w Glastonbury Tor

Na wzgórzu Tor odnaleziono narzędzia używane w okresie średniowiecza. Tarasy na wzgórzu mogły być wykonane w okresie neolitu. Do ciekawszych wykopalisk należą dwa grobowce nastolatków z VI wieku zorientowane z południa na północ i amfora śródziemnomorska na wino lub olej z VI wieku.


Pierwotnie  w XI lub XII wieku zbudowano na wzgórzu Tor drewniany kościół św. Michała, który został zniszczony w 1275 roku w trakcie trzęsienia ziemi. Na początku XIV wieku pobudowano z lokalnego piaskowca kolejny kościół św. Michała dla potrzeb opactwa Glastonbury. Opactwo to było jednym z najbogatszych i najbardziej wpływowym w Anglii. W klasztorze przebywało około 100 mnichów.

W 1534 ogłoszono niezależność kościoła w Anglii od Rzymu. W oparciu o ustawę O zniesieniu religii  z 1535 roku klasztory w Anglii zostały skasowane.  Opat Glastonbury, lord Richard Whiting  nie zgodził się na zamknięcie klasztoru motywując, że wspomniana ustawa tego obiektu nie dotyczy.  15 XI 1539 Richard Whiting z dwoma mnichami zostali powieszeni. W 1895 Whiting został beatyfikowany przez papieża Leona XIII.

Dziwne, ale aktualnie kościół ten jest wiązany z wieloma legendami, np.: o królu Arturze, Świętym Graalu, św. Patryku lub starożytnym labiryncie.


10. Avebury

Avebury jest to wieś położona w hrabstwie Wiltshire. Znajduje się tam krąg neolityczny głazów otaczający całą wieś, większy i starszy niż w pobliskim Stonehenge. Kręgi zbudowano w okresie neolitu od 3300 do 2300 roku p.n.e. Było to miejsce kultu wczesnych pogan.

Krąg Avebury obejmuje powierzchnię ok. 11,5 ha, otoczoną dodatkowo rowem biegnącym pomiędzy dwoma wałami ziemnymi. Obwód zewnętrznego wału ziemnego przekracza 1 km.

Pierwotnie krąg zewnętrzny zbudowany był z ok. 100 głazów, z których zachowało się jedynie 27. Wewnątrz podstawowego kręgu znajdowały się dwa mniejsze kręgi, z których zachowały się tylko nieliczne głazy.


.    
  
Artystyczna wizja kręgów w Avebury     

   

image
Aktualny widok Avebury

Diagram showing how a sarsen stone may have been levered into position
J
ak kamienie mogły być umieszczane na określonym miejscu? 
Poznając obiekty na linii św. Michała musimy wyodrębnić kilka okresów historycznych:
  • Czasy neolitu, kiedy powstały kamienne kręgi,  /w notce zostały wspomniane  są jedynie najstarsze kręgi w Avebury, ale na tym terenie zachowało się ich znacznie więcej/
  • Czasy najazdów Rzymian, /zachowały się jedynie ich ślady/.
  • Czasy kolonizacji wyspy przez Celtów pomiędzy V a II wiekiem p.n.e., kiedy budowano pogańskie świątynie, /zachowały się jedynie ich ślady/.
  • Czasy chrystianizacji od VI wieku, /często nowe świątynie budowano na miejscu pogańskich i powierzano je opiece św. Michałowowi Archaniołowi, najpotężniejszemu obrońcy ludu/.
  • Czas od 1535 roku przejmowania świątyń katolickich dla potrzeb anglikanizmu.
  • Aktualne czasy, kiedy w wielu opisanych obiektach propaguje się ruch NEW AGE.
Linia św. Michała przyciąga co roku tłumy turystów, którzy poznają ślady starych kultur, o których zwykle mało wiedzą.  Wprawdzie ruiny te wpisane są na listę zabytków Wielkiej Brytanii, ale w lokalnych sklepikach często sprzedawane są publikacje związane z NEW AGE, zamiast lokalnych przewodników.Opublikowano: 22.08.2017 09:25. Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 02:58.
Autor: Anka K
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Interesuję się współczesną historią, psychologią społeczną i turystyką.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Dziękuję.
  • Każdy z nas ma COŚ, co dla niego przedstawia szczególną wartość. Przychodzi złodziej i to...
  • Ksiądz Stanisław jest dzisiaj autorytetem dla wielu Polaków. Gdyby poprosił jednego z braci o...

Tematy w dziale Kultura