Anka K Anka K
5091
BLOG

Astana, masońska Piramida Pokoju i Pojednania

Anka K Anka K Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 8

Astana, stolica Kazachstanu, to niezwykłe miasto budowane od podstaw od 1990 roku. W 2013 roku w notce Astana, najbardziej tajemnicze miasto świata  zebrałam najciekawsze obiekty pobudowane w ciągu ostatnich 20 lat. Tym razem chciałabym przybliżyć wyłącznie oryginalną architekturę Piramidy Pokoju i Pojednania.


82673az_foster_astana
Piramida Pokoju i Pojednania

Projekt Piramidy Pokoju i Pojednania (Palace of Peace and Reconcilation)  opracował zespół brytyjskiego architekta Lorda Normana Fostera. Budowa trwała od 2004 do 2006 roku, kosztowała ok. 58 mln dolarów. Widoczna część piramidy ma wysokości 62 m i długości podstawy 62 metry. Po uwzględnieniu części podziemnej całkowita wysokość obiektu wynosi 77 m.

Budowę Piramidy Pokoju i Pojednania wsparli wpływowi światowi politycy, jak:

 • Kofi Atta Annan – ghański polityk, sekretarz generalny ONZ w latach 1997-2006, w 2001 wyróżniony Pokojową Nagrodą Nobla,
 • George Walker Bush  - prezydent USA w latach 2001-2009,
 • Margaret Hilda Thatcher - premier Wielkiej Brytanii w latach 1979-1990,
 • Jiang Zemin - przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej w latach 1993–2003,
 • Nelson Rolihlahla Mandela - prezydent Republiki Południowej Afryki w latach 1994–1999, jeden z przywódców ruchu przeciw apartheidowi, laureat pokojowej nagrody Nobla,
 • Valéry Marie René Georges Giscard d’Estaing – francuski polityk, prezydent Francji w latach 1974–1981,
 • Michaił Siergiejewicz Gorbaczow – ostatni przywódca Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, jedyny prezydent ZSRR, laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

Projekt Piramidy Pokoju i Pojednania nawiązuje do pieczęci  USA na banknocie jednodolarowym.


Pieczęć USA na banknocie 1$

Piramida zlokalizowana jest w centralnym punkcie Astany. Dolne kondygnacje są wykonane z materiału w kolorze granitu, najwyższe ze szkła.

Ze względów na niski poziom wód gruntowych nie było możliwości zagłębić dolnego poziomu piramidy poniżej poziomu terenu. Wybudowano więc cały obiekt, a następnie wokół Piramidy nasypano sztuczny grunt podnosząc teren.


image
Przekrój zaprojektowanej Piramidy

... „Wtajemniczeni przyjęli formę piramidy jako idealnego symbolu zarówno tajnej doktryny jak i  instytucji ustanowionych dla jej rozpowszechniania „ –  „Tajemne nauki wszystkich wieków”, Manly Palmer Hall (ur. 18 marca 1901, zm. 29 sierpnia 1990) – amerykański badacz religii i tradycji ezoterycznych. Mistyk, okultysta i wolnomularz (33 stopień), autor wielu publikacji z zakresu ezoteryki, religioznawstwa, masonologii, samodoskonalenia. ...  /link/

Motyw piramidy wykorzystany został na świecie wielokrotnie przez środowiska związane z masonerią. Norman Foster świadomie nie umieścił w budynku żadnych rozpoznawalnych symboli religijnych, aby piramida stała się świątynią okultystycznej religii KULTU SŁOŃCA.


Wędrówka w środku budynku ma charakter symboliczny z ciemności w najniższej kondygnacji, gdzie nie ma dostępu dzienne światło, do pełnego oświecenia w pomieszczeniu przeszklonym najwyżej położonym. Odpowiada to ogólnie znanemu podziałowi społeczeństwa na "lud", "grupę zwierzchników" oraz zwykle "nieujawną osób decydujących".

Najniżej położona jest sala operowa z 1302 miejscami, na jej suficie widoczny jest ogromny wizerunek słońca. Ludowi należy zapewnić jedynie "chleb i igrzyska", do nich dociera jedynie światło sztuczne, a nie światło "Słońca" . Dokładny opis sali widowiskowej znajduje się na stronie /link/ . 


image
Sala operowa w piwnicy piramidy

Słoneczny Stół - bezpośrednio nad salą operową znajduje się sala spotkań międzyreligijnych. Sala może pomieścić się 400-500 osób. Symbol SŁOŃCA wykorzystany został jako element stołu obrad, przy którym spotykają się liderzy religijni, którzy pragną usunąć wszelkie podziały i wyłonić światową Religię Nowej EryNew Age.

5
Sala obrad w trakcie Kongresu w 2012 roku

Sufit sali obrad przecina wszystkie kolejne kondygnacje, aż po szklany dach symbolizujący oświecenie. Światło z „Oka Piramidy” oświetla zebranych religijnych liderów.

image
Oświetlenie Słonecznego Stołu

Czasami składany jest ten wielki, okrągły stół i sala wykorzystana jest na miejsce spotkań elit, tzw. Atrium.

Na szczycie piramidy znajduje się Besik Hall, pomieszczenie całe przeszklone. Tutaj z okien można podziwiać piękną panoramę miasta oraz salę konferencyjną, w której zbierają się liderzy religijni.


image
Widok z góry na salę konferencyjną


W oknach  BESIK HALL Brian Clarke wykonał witraże z obrazkami 130 gołębi, symbolizującymi różne narodowości mieszkujące w Kazachstanie. Sala przygotowane jest 100 stanowisk, 40 przy stole, 60 wokół ściany.


image
Sala konferencyjna

W Piramidzie jest znacznie więcej ciekawych pomieszczeń, o których nie piszę. W internecie udostępniona jest wirtualna wycieczka po piramidzie lub można obejrzeć filmik.


W Piramidzie od 2006 roku co trzy lata organizowane są Kongresy Liderów Światowych, Tradycyjnych Religii [Congress of Leaders of World and Traditional Religions].

I Kongres został zorganizowany w Astanie w dniach 23 i 24 września 2003 r. Wzięło udział 17 delegacji z 23 krajów. Dyskusje koncentrowały się wokół tematu zwalczania terroryzmu.

W dniach 12 i 13 września 2006 r. do Astany na II Kongres przyjechały delegacje z 29 krajówGłównym tematem dyskusji była "Religia, społeczeństwo i bezpieczeństwo międzynarodowe".  

W dniach 1-2 lipca 2009 r. Astana gościła trzeci zjazd przywódców światowych religii. Uczestniczyło w niej 400 delegatów reprezentujących 77 delegacji z 35 krajów. Głównym tematem był "Rola przywódców religijnych w budowaniu świata opartego na tolerancji, wzajemnym szacunku i współpracy".

Czwarty zjazd odbył się w Astanie w dniach 30-31 maja 2012 r.  W kongresie wzięło udział 85 delegacji z 40 krajów, głównym tematem był "Pokój i harmonia jako wybór ludzkości". W Kongresie wzięło udział 80 przedstawicieli islamu,  78 chrześcijan (w tym 10 kościoła rzymskokatolickiego), 15 judaizmu, 16 buddyzmu, 1 taoizmu, 5 szyntoizmu, 12 hinduizmu, 5 zaratustrianizmu, 29 gości honorowych, 21 przedstawicieli organizacji międzynarodowych oraz 14 przywódców wybranych instytucji. Oficjalna pełna lista uczestników. 

Tematem przewodnim V Kongresu w dniach 10-11 czerwca 2015 r. był "Dialog przywódców religijnych i polityków w imię pokoju i rozwoju". W kongresie uczestniczył sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moonem. W wydarzeniu wzięło udział 80 delegacji z 42 krajów. Oficjalna niepełna lista uczestników .

Posiedzenie VI Kongresu zaplanowane jest w terminie 10-11 X 2018  pod hasłem „Przywódcy religijni za bezpiecznym światem”. Sekretariat Kongresu ustalił tematy sekcyjnych posiedzeń /link/:

 • Manifest: Pokój XXI wieku jako koncepcja globalnego bezpieczeństwa,
 • Religie w zmieniającym się krajobrazie: nowe możliwości dla konsolidacji ludzkości,
 • Religie i globalizacja: wyzwania i odpowiedzi,
 • Religijni i polityczni przywódcy w przezwyciężeniu ekstremizmu i terroryzmu.

W 2017 roku do Astany zaproszony jest papież Franciszek.

Widzimy, jak proces niszczenie kościoła katolickiego i innych monoteistycznych religii trwa od wieków nadal.  Najlepiej udokumentowany był IV Kongres w 2012, kiedy w żadnej wypowiedzi nie padło słowo Jezus Chrystus. Referaty nie miały charakteru religijnego.

Nie możemy się dziwić, że tylko 10 liderów wiary katolickiej brało udział w IV Kongresie, jeżeli przedstawiciele Watykanu wypowiadają się tak, jak na kolejnym filmie.


Kiedy wyjdziemy z Piramidy  w kierunku Pałacu Prezydenckiego rozciąga się piękny park pełen okultystycznych symboli.


[1]  Palace of Peace and Reconcilation
[2]  Palace of Peace and Reconciliation
[3]  Astana – Okultystyczna Stolica Euro-Azji
[4] 
Congress of the Leaders of World and Traditional Religions
[5]  Congress of Leaders of World and Traditional Religions


Anka K
O mnie Anka K

Interesuję się współczesną historią, psychologią społeczną i turystyką.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości