nikander nikander
140
BLOG

Konfederaci - nasze "powstanie listopadowe"

nikander nikander Gospodarka Obserwuj notkę 2

Trochę nam się śpieszy, bo wraz z ustawą budżetową Rada Polityki Pieniężnej ma obowiązek przedstawienia założeń polityki pieniężnej na przyszły rok. Chcemy aby posłowie i senatorowie nie spali wtedy w swoich ławach.

       Z problemem niskiej świadomości monetarnej ekip rządzących boryka się wiele narodów. Mnie zaintrygował sposób, w jaki rozwiązano ten problem w RPA. Dokonano tam prowokacji zmuszając członków tamtejszego odpowiednika naszej Rady Polityki Pieniężnej do odpowiedzi na bardzo proste pytanie: skąd się biorą pieniądze? I co się okazało? - nikt nie udzielił merytorycznej odpowiedzi. Prowokacja się udała na tyle, że podobny eksperyment przeprowadzono w Wielkiej Brytanii.
Myślę: a dlaczego by nie powtórzyć tego w Polsce?

      Konfederacja na Rzecz Reform Ustrojowych chce wywołać swoje „powstanie listopadowe”. Trochę nam się śpieszy, bo wraz z ustawą budżetową Rada Polityki Pieniężnej ma obowiązek przedstawienia założeń polityki pieniężnej  na przyszły rok. Chcemy aby posłowie i senatorowie nie spali wtedy w swoich ławach. W tym celu chcemy ich skrzynki mailowe i skrzynki poselskie zasypać pismami, którego projekt podaję niżej. Skrótowa forma nie pozwala napisać o wszystkich szczegółach, ale traktujemy naszych posłów i senatorów jako ludzi wyjątkowo mądrych a „mądrej głowie dość po słowie”.

       Nie chcemy działać w próżni więc zwracamy się do Was z prośbą o poparcie naszej inicjatywy. Tę inicjatywę możecie okazać wysyłając maila na adres biuro@koreus.pl albo – najprościej – umieszczając pod notką stosowny komentarz.Tym razem prosimy o pośpiech, bo czas nagli.

 Oto projekt pisma:

 
Konfederacja na Rzecz Reform Ustrojowych                                         Lublin dnia………...

……………………………

 

Szanowni Parlamentarzyści Polscy


(Wersja robocza)

Dotyczy: wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podejrzenia o złamanie Art. 227 p1. Konstytucji RP w Art. 4 Ustawy o NBP.

        Konfederacja na Rzecz Reform Ustrojowych zabiega o przywrócenie Narodowemu Banko­wi Polskiemu prerogatywy wynikającej z art. 227 p1. Konstytucji RP. Artykuł ten stanowi, że: „Centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski. Przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądza [w domyśle - nie ograniczając jego formy: czy to będą znaki pieniężne czy pieniądz elek­troniczny ]oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej”. Natomiast w art. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o narodowym Banku Polskim (Dz.U. 1997 Nr 149 poz. 938 ) wprowadzono na­stępujące ograniczenie: „NBP przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczy­pospolitej Polskiej”.

       Uważamy, że architektura monetarna polegająca na kreacji bankowego pieniądza dłużnego została nam narzucona niezgodnie z obowiązującym prawem a budżet i społeczeństwo ponosi z tego tytułu straty szacowane na dziesiątki miliardów rocznie.

       W tym celu – mając świadomość wady prawnej – zwróciliśmy się do Trybunału Konstytu­cyjnego, pismem jak w załączeniu, aby temat „rozpoznać walką”. Kopię pisma przekazaliśmy do Narodowego Banku Polskiego, Rady Polityki Pieniężnej oraz do Prezydenta RP. Dziwi nas zwłasz­cza brak reakcji Prezydenta RP dr. Andrzeja Dudy, który w ogóle nie zareagował na nasze pismo. Zwracamy się zatem do Was Parlamentarzyści Polscy o zorganizowanie grupy 50 posłów, którzy zgodnie z wymogami ustawowymi wystąpiliby do Trybunału Konstytucyjnego w przedmiotowej sprawie.

       Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego stworzyłoby właściwe otoczenie prawne do modyfi­kacji naszej architektury monetarnej w kierunku elektronicznej waluty banku centralnego co obec­nie czyni wiele państw z których najbardziej zaawansowane są szwedzka e-korona i brytyjski e-funt.

Dodatkowa bardzo ważna sprawa:

       Z komunikatu ISBnews (Warszawa, 03.10.2018) opublikowanego po posiedzeniu Rady Po­lityki Pieniężnej, która dyskutowała nad założeniami polityki pieniężnej na przyszły rok dowiaduje­my się, że „Bank centralny może rozważyć wydłużenie operacji otwartego rynku,a założenia polity­ki pieniężnej pozwalają mu na stosowanie wszystkich instrumentów, jakimi dysponuje np. Europej­ski Bank Centralny (EBC)”. Jest to bardzo ważna wiadomość, gdyż stwarza możliwości wykupu obligacji skarbu państwa na rynku wtórnym, co daje nadzieję na odzyskanie chociaż części suwe­renności - w zakresie emisji pieniądza przez NBP i spore korzyści dla budżetu.

     Takie rozwiązanie przewiduje Nowoczesna Teoria Pieniądza (MMT -Modern Monetary Theory), która jest stosowana przez wiele krajów i w przypadku Polski - nie wymaga zmian legisla­cyjnych. Należy jedynie doprowadzić do faktycznego działania art. 227 p1 Konstytucji RP.

     Prosimy zatem Was Polscy Parlamentarzyści do bardzo wnikliwego zapoznania się z, dołą­czonymi do ustawy budżetowej, założeniami polityki pieniężnej. Wy zadecydujecie, czy polska wyzwoli się z „niewoli odsetkowej” bankowego pieniądza dłużnego kosztującego nas wraz ze wszystkimi skutkami ubocznymi ponad 100 mld zł rocznie.

Ze swej strony Konfederacja na Rzecz Reform Ustrojowych zobowiązuje się do współpracy w przygotowaniu stosownego wystąpienia.

W imieniu Konfederacji na Rzecz Reform Ustrojowych

………………………………………..


Otrzymują: Marszałkowie Sejmu i Senatu oraz wszyscy posłowie i senatorowie RP
Załączniki: wystąpienie do TK, odpowiedź NBP, odpowiedź RPP

nikander
O mnie nikander

Józef Kamycki - obecnie na emigracji wewnętrznej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka