Gdzieś w tej naszej "kwitnącej Polsce" pewien wójt kazał ludziom robić zdjęcia telefonami komórkowymi swoich kart wyborczych, żeby udowodnili mu swoją lojalność. Czuje się on na tyle mocny, bezkarny, że posuwa się do tego typu szantażu. Wójt jest wszechpotężny, ma wszystko pod kontrolą i nikt mu nie podskoczy. Wszystko prawie jak w popularnym serialu komediowym "Ranczo", tylko w tej prawdziwej gminie to nawet ksiądz boi się wójta.
Władcy samorządowi, niczym mafiozi, rządzą za pomocą korupcji, nepotyzmu i kumoterstwa. Mają tak utrwaloną sieć powiązań i zależności, że wydaje się, iż żadna siła nie jest w stanie odsunąć ich od władzy. Rządzą już po kilkanaście lat i będą ponownie wybierani na nowe kadencje, dożywotnio. Nie z woli wyborców, ale z ich bezradności.
Nie udała nam się ta reforma samorządowa, ostatnia z reform, chociaż była ostatnią co do której jeszcze do niedawna wytrwale nosiliśmy jakieś nadzieje. Wszystko okazało się iluzją. Wszystkie słowa o wspólnocie, fundamentach demokracji, o lepszym rozumieniu potrzeb i przejrzystości, o pracy dla dobra wspólnego stało się ośmieszoną karykaturą.
Nie ma chyba innego rozwiązania, jak wprowadzenie ograniczenia pełnienia funkcji wójta, burmistrza, prezydenta do dwóch kadencji, by przerwać ten proces utrwalania lokalnych korupcyjnych układów. Dwie kadencje i zmiana, rotacja. Takie rozwiązanie, chociaż wydaje się jak najbardziej słuszne i potrzebne, pewnie będzie bardzo trudno przeprowadzić przez Sejm. Nie mam żadnych złudzeń, w tej sprawie można liczyć wyłącznie na opozycję.
Dzisiaj jedyne, co możemy zrobić, to przejrzeć i przemyśleć jedyny samorządowy program wyborczy, jaki został przygotowany dla nas, wyborców, program ... PIS. Bo to jedyna merytoryczna podstawa do snucia przemyśleń! Był on przez media starannie zagłuszany przez cały czas kampanii innymi niby politycznymi zdarzeniami. Natomiast inne ugrupowania zlekceważyły wyborców w przekonaniu, że tylko świecidełka, show, popularność i gwiazdorstwo, zdjęcia odmłodzonego premiera, że same hasła nam wystarczą... Jakie programy?! By władzy raz zdobytej nigdy nie oddać?
[http://www.pis.org.pl/dokumenty.php?s=partia&iddoc=152]
„Jedenaście dni temu dość mało znany bloger Mieszczuch7 napisał bardzo ciekawą notkę p.t. "Nowy mur - warszawski". Jako pierwszy zauważył on, że dzięki stalowym barierkom Pałac Prezydencki zaczął przypominać warowną twierdzę. Porównał on to do muru oddzielającego Żydów od Palestyńczyków oraz do wysokich płotów, które rozdzielają katolików i protestantów w Belfaście. Później także inni publicyści /n.p. Johny Pollack/ czynili podobne porównania, ale Mieszczuch7 był pierwszy. Jego poprzednia notka o ataku na niezawisłość Rzecznika Praw Obywatelskich też była bardzo interesująca. Warto zaglądać na ten blog.” elig, 28.08.2010
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka