Nowa Energia Nowa Energia
121
BLOG

Śląskie wiatry napędzą elektrownię. Koncern zwiększa zielone moce

Nowa Energia Nowa Energia Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
TAURON rozpoczyna budowę swojej pierwszej farmy wiatrowej na Śląsku. W Gamowie koło Raciborza stanie 15 masztów z turbinami o łącznej mocy 33 MW. Wytwarzany przez nie prąd ma popłynąć w połowie przyszłego roku.

- Realizacja projektu farm wiatrowych na terenie województwa śląskiego ma duży wpływ na mieszkańców regionu, którzy będą zyskają dostęp do niskoemisyjnych źródeł energii. Tylko poprzez współpracę z lokalnymi partnerami możemy zapewnić zrównoważoną i odnawialną energię dla mieszkańców regionu - tłumaczy Wojciech Więcławek, prezes TAURON Zielona Energia, spółki zajmującej się realizacją inwestycji.

Przedsięwzięcie w okolicach Raciborza obejmuje budowę farmy wiatrowej o łącznej mocy 33 MW. Składać będzie się na nią 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,2 MW. Prace budowlane rozpoczną się na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku. Aktualnie na miejscu trwają prace przygotowawcze, a pierwsza wyprodukowana z instalacji energia popłynie w połowie 2024 roku i pokryje zapotrzebowanie 28 tys. gospodarstw domowych.

Inwestycja w OZE to element strategii rozwoju energetycznego koncernu. Za hasłem „Zielony Zwrot TAURONA” kryje się plan posiadania w 2025 r. 1600 MW zainstalowanych w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych. W 2030 r. wartość tam ma sięgnąć 3700 MW, czyli ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego spółki.

Energia w zielonych barwach

- Przyspieszamy realizację założeń Zielonego Zwrotu TAURONA, skokowo zwiększając moce zainstalowane w zielonych aktywach. Inwestujemy nie tylko w farmy wiatrowe, ale też fotowoltaiczne. Poza projektem w Raciborzu, w budowie mamy jeszcze trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 110 MW i dwie fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 150 MW - mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

TAURON dysponuje dziś jedenastoma farmami wiatrowymi - Majewo, Piotrków, Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap, w których energię elektryczną wytwarza 200 turbin wiatrowych o łącznej mocy 416 MW.

W czerwcu zeszłego roku koncern kupił projekt farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Budowa ma potrwać do końca 2024 r., a realizacja tej inwestycji ma zwiększyć moce OZE spółki o prawie 60 MW.

Słońce i wiatr

Z początkiem października TAURON ogłosił, że będzie realizował inwestycję o łącznej mocy 20 MW, która zlokalizowana jest w Nowej Brzeźnicy w województwie łódzkim. Złoży się na nią 9 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,2 MW. Energia elektryczna popłynie do sieci z tego miejsca na początku 2025 roku. Instalacja zaopatrzy w energię 19 tys. gospodarstw domowych.

Firma równolegle zamierza rozwijać swoje projekty farm fotowoltaicznych - do 2025 roku zwiększy moce do 700 MW, a w 2030 roku chce dysponować słonecznymi megawatami o mocy 1400 MW.

Blog poświęcony energetyce - zielonej, konwencjonalnej, transformowanej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka