26 obserwujących
234 notki
380k odsłon
  787   0

e-Bibliografia adnotowana (15) relacji "świadków smoleńskich"

 

          KATASTROFA made in III RP
 
 

żeby jednak zdecydował się przejść na emeryturę. Mógł to zrobić już dawno, ale ponieważ miał odpowiednie wykształcenie, duże doświadczenie, bardzo dobrą opinię, więc przełożeni ciągle dawali mu nowe zadania. Mąż nie odmawiał. I za to wszystko Ojczyzna mu tak zapłaciła. Zginął przez polski bałagan. Zginął, bo nie było procedur, nie sprawdzono terenu. Rządzący, którzy tyle razy wysyłali go w najniebezpieczniejsze rejony świata, nie potrafią i nie chcą bronić honoru polskiego żołnierza, generała. http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3133332,jest-mi-go-zal,4,id,t,sa.html#komentarze

(ZAMIAST WPROWADZENIA)
 
?   Biuro Ochrony Rządu nie sprawdziło wcześniej smoleńskiego lotniska i nie zagwarantowało polskiej delegacji bezpieczeństwa. Organizatorzy lotu złamali instrukcję HEAD o zasadach lotów VIP-ów, bo zgodnie z nią rządowe maszyny nie mogły latać na nieczynne lotniska, a takim było lotnisko Siewiernyj w Smoleńsku. Dodatkowo, lista pasażerów była niekompletna, a ministerstwo spraw zagranicznych nie załatwiło zgody dyplomatycznej na lądowanie, a jedynie na sam przelot.
 
?   Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga zawiadomiła szefa MSW Jacka Cichockiego o uchybieniach w działaniach BOR oraz szefa tej formacji gen. Mariana Janickiego w związku z ochroną prezydenta i premiera podczas wizyt w Smoleńsku w kwietniu 2010 r.
W wystąpieniu do Cichockiego prokuratura wylicza długą listę zarzutów, jakie można postawić BOR: bezpodstawne zaniżenie stopnia zagrożenia każdej z obu wizyt; nierozpoznanie lotniska Siewiernyj; brak rozpoznania pirotechnicznego; nieprzeprowadzenie rekonesansu na lotnisku; brak informacji, jakich sił i środków użyje strona rosyjska;
brak łączności z ochroną i osobami ochranianymi 
 
?   Do kompetencji FSO Rosji należało zabezpieczenie pasu startowo-lądowego lotniska, ODCINKA TERENU W TOKU ZNIŻANIA SIĘ PRZED LĄDOWANIEM PRZYBYWAJĄCEGO STATKU POWIETRZNEGO.”
 
?   „A urzędnicy kancelarii prezydenta Kaczyńskiego?
- Nie wiem. Zresztą nie było ich 9 kwietnia podczas objazdu wszystkich miejsc wizyty wraz z służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i organizację tych obchodów. Osobą odpowiedzialną z ramienia Kancelarii Prezydenta był pan minister Jacek Sasin, ale nie przyjechał. Nie wiem dlaczego.”
„wyjechałem w czwartek rano (8 kwietnia) samochodem do Smoleńska” (10.30-10.50) http://www.youtube.com/watch?v=apmsOI55SPs&feature=player_embedded#!                        
                     „Noc z 8 na 9 kwietnia spędziliśmy w Mińsku skąd wyruszyliśmy do Smoleńska”
KISIEL 22.02.2013 19:48 http://freeyourmind.salon24.pl/
 
Warszawa – Mińsk: 565 km, 7.09 h; Mińsk – Smoleńsk: 334 km, 4.29 h
 
 „Ja przybyłem do Smoleńska 9 kwietnia, poprzedniego dnia przybyłem tam samochodem, koło godziny 20-tej dotarłem na miejsce. Spotykałem się z funkcjonariuszami Biura Ochrony Rządu, aby od nich odebrać również informację, co do tego, czy są jakieś problemy z przygotowaniem tej wizyty, jak również ze swoimi pracownikami, którzy tam na miejsce też przybyli i jeszcze wizytowali tego dnia cmentarz w Katyniu”
„Na miejscu wszystko było w porządku?
Sprawdziłem to co mogłem osobiście. Pytałem wszystkich przedstawicieli służb polskich. Nikt nie meldował o nieprawidłowościach, a dziś wiemy iż np. BOR nie miał możliwości sprawdzić lotniska, funkcjonariusze nie zostali na jego teren wpuszczeni. Gdybym o tym wiedział dałbym sygnał do Warszawy. Niestety, zapewniano iż wszystko sprawdzone, w porządku i gotowości.”                                                                                           http://lechkaczynski.pl/aktualnosci/a,87,w-sieci-wywiad-z-jackiem-sasinem-wiceprezesem-ruchu-spolecznego-im-prezydenta-rp-lecha-kaczynskiego.html
„Jednakże z punktu widzenia przygotowań do wizyt 7 i 10 kwietnia 2010 roku najistotniejszym był fakt rozpoczęcia w dniu 23 marca 2010 roku wizyty grupy przygotowawczej (…) W składzie polskiej grupy przygotowawczej były następujące 21 osoby: (…) Katarzyna Doraczyńska (…) Maciej Jakubik (…) Dariusz Jankowski )…) Adam Juchnowicz (…)
Rekonesans odbył się wszędzie w miejscach czasowego pobytu Prezydenta i Premiera, poza lotniskiem
 
?   „Po katastrofie wpłynęło do Kancelarii pismo z MSZ informujące, że lotnisko w Smoleńsku jest nieczynne.”
 
 
niektóre dokumenty o nazwie plany przedsięwzięcia ochronnego z dnia 6 i 9 kwietnia 2010 r., znajdujące się w teczkach BOR o numerach 58 i 64 zostały zmienione po dniu 10 kwietnia 2010 r. Postępowanie to jest w fazie wstępnej .
 
 
 
 
                                OKOLICZNOŚCI
 
– Gdy wylądowaliśmy o godz. 7:15, nigdzie wkoło nie widziałem kolumny samochodów, a wówczas jeszcze nie było mgły. Także gdy wyjeżdżaliśmy z lotniska ok. godz. 8, po odprawie paszportowej, nie widziałem, by na lotnisku, aż do końca pasa, stała kolumna aut przewidziana w protokole, a widoczność była dobra.
 
 
odbyłem z przyjacielem dyskusję na ten temat tak ważny dla nas lotników. Mogą mi Państwo wierzyć, że ów przyjaciel, to autorytet wśród autorytetów. Treść rozmowy:
- Jurek czy w warunkach z 10 kwietnia próbowałbyś lądować? 
- Nigdy w życiu. A w ogóle to po prostu, bym nie wystartował. 
- Nie wystartował? Dlaczego? 
- A ile miał trwać ten lot? Godzinę, dziesięć minut, godzinę piętnaście? Czy nie ma prognoz meteorologicznych, a w skrajnych sytuacjach telefonów satelitarnych, czy wręcz komórkowych? Czy tam nie było osób zabezpieczających przylot najważniejszych osób w naszym, 38-milionowym kraju? Czy nie było wiadomo, że pogoda jest zła i się pogarsza? Pilot z najmarniejszą licencją wie, że się nie leci teraz tam gdzie pogoda jest zła i się pogarsza, lecz ewentualnie decyduje się na lot, gdy pogoda w miejscu lądowania jest co prawda zła, lecz się polepsza?
 

Kiedyś spotkałem się z mgłą na tym lotnisku. Pół godziny przed lądowaniem  zgłosili nam, że jest "tuman", czyli mgła, i musieliśmy ją przeczekać. Przechodzi się wtedy na tryb maksymalnej długotrwałości lotu, żeby zaoszczędzić paliwo, leci się wolniej i wyżej. Wkrótce warunki poprawiły się i bezpiecznie  wylądowaliśmy. http://www.radiomaryja.pl/bez-kategorii/piloci-szli-czworkami-do-cywila/

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura