6 obserwujących
295 notek
303k odsłony
1433 odsłony

Tesla cybertruck. Musk pokazał pancerną ciężarówkę. Rozpędzi się do 100/h w 3 sekundy

Cyberpunk - nowy pickup Tesli, fot. tesla.com
Cyberpunk - nowy pickup Tesli, fot. tesla.com
Wykop Skomentuj12

Elon Musk zaprezentował elektrycznego pick-upa o nazwie Cybertruck. Wygląda jak pojazd z kosmosu, jest kuloodporny i może ciągnąć za sobą nawet 6-tonowy ładunek. 

Ciężarówka przypomina pojazdy z futurystycznych filmów. Tył i przód pojazdu jest mocno ścięty, tworząc z nadwozia trójkąt. Paka jest nakryta ruchomą roletą. Wygląda jak auto koncepcyjne, albo jak dziwne opancerzone auto wojskowe.


Nadwozie jest wykonane ze stali nierdzewnej, z takiego samego materiału buduje się rakiety SpaceX. Według Muska, jego futurystyczny pojazd wytrzyma nawet strzał z 9-milimetrowego pistoletu. Na pokazie kalifornijskim Hawthorne co prawda, do samochodu nie strzelano, ale Franz von Holzhausen, wieloletni główny projektant Tesli, uderzył wielkim młotem w karoserię i rzeczywiście nie było po tym ani śladu. 

Mniej pancerna okazała się szyba, której również miało nic nie przebić, ale metalowa kulka, którą rzucił von Holzhausen, ją rozbiła. Musk zrobił dobrą minę do złej gry, mówiąc, że kulka przecież nie wpadła do środka. 


W środku pojazdu jest znacznie lepiej. Pickup w swej najlepszej wersji rozpędzi się do setki w zaledwie trzy sekundy, by po chwili pędzić już ponad dwieście na godzinę. W wersji klasycznej ma być jeden silnik elektryczny i napęd na tylne koła, który ma przyspieszać do 100 km/h w ok. 6,5 s. Pojazd samodzielnie zaparkuje i bez udziału kierowcy pokona prostsze odcinki trasy. 

Najtańszy, wyceniony na 39 900 dolarów model, przejedzie 400 km na jednym ładowaniu i będzie mógł holować ładunek o masie do ok. 3 ton. Środkowy, wyceniony na 49 900 dolarów, pokona 480 km na pełnej baterii i pociągnie nawet 4,5 tony. Topowa wersja będzie miała aż 800-kilometrowy zasięg i uciąg na poziomie 6 ton.


Samochód oferuje jeszcze gniazdo ładowania o napięciu 100 lub 220 wolt i kompresor. Jest sześcioosobowy, ale wnętrze auta pokazano tylko na zdjęciu. 

Według Muska wszystkie trzy opcje Cybertrucka sprawdzą się zarówno w pracy, jak i w czasie rekreacji – zupełnie jak Ford F-150. Pierwsze egzemplarze mają się pojawić pod koniec 2021 roku, a najmocniejsza wersja dopiero w 2022 roku. Na stronie Tesli można już składać zamówienia wpłacając depozyt w wysokości 100 USD.

ja

Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie