Produkowane przez ostatnią dekadę procesory Intela mają usterkę, która zagraża cyberbezpieczeństwu. Fot. Pixabay
Produkowane przez ostatnią dekadę procesory Intela mają usterkę, która zagraża cyberbezpieczeństwu. Fot. Pixabay

Niebezpieczna usterka procesorów Intela. Komputery znacznie zwolnią?

Redakcja Redakcja Komputery Obserwuj temat Obserwuj notkę 21

Produkowane przez ostatnią dekadę procesory Intela mają usterkę, która zagraża cyberbezpieczeństwu. Można zaradzić sytuacji, ale doprowadzi to do zauważalnego spowolnienia pracy komputerów na całym świecie. 

Zarówno programiści Microsoft, jak i specjaliści od Linuxa tworzą właśnie pod tym kontem aktualizacje swoich systemów operacyjnych. Niewykluczone, że robi to także Apple. 

Czytaj: Sophia - robot z obywatelstwem. Sztuczna inteligencja rozwija się w zawrotnym tempie

Również działający w sieci giganci e-sprzedaży zabezpieczają się przed skutkami usterki - Amazon na piątek (5 I) zapowiedział utrudnienia w korzystaniu ze swoich internetowych usług.

Usterka w procesorach Intela zagraża globalnemu cyberbezpieczeństwu. Obecnie trwają prace nad neutralizacją problemu przez zasadnicze przeprojektowanie jądra systemu operacyjnego (kernela). Ale efektem ubocznym ma być zauważalny spadek wydajności komputerów.

Błąd w zabezpieczeniach procesorów Intela mogą spowolnić sprzęt – w zależności od konkretnych konfiguracji – od 5 do nawet 30 proc. Szczegóły dotyczące tej sprawy trzymane są w ścisłej tajemnicy – cyberprzestępcy błyskawicznie zrobiliby z nich użytek. 

Usterka procesorów umożliwia złośliwemu oprogramowaniu przejęcie kontroli nad atakowanym urządzeniem i potencjalnie pozwala również na łatwe przejrzenie danych. Niewykluczone, że również zaszyfrowanych.

Polecamy: Spór FBI-Apple. Prawo chroni hakera

Odpowiednio sporządzona aplikacja może wskutek błędu Intela podejrzeć rozkład chronionej pamięci kernela. Twórcy systemów operacyjnych muszą zatem zastosować specjalny mechanizm KPTI (Kernel Page Table Isolation). I to właśnie negatywnie wpłynie na wydajność sprzętu, gdyż cały proces wymusza dodatkowe kroki w ramach wykonywania poszczególnych poleceń programu.

Z procesorów Intela korzystają nie tylko indywidualni użytkownicy. Problem dotknie także chmur Amazonu, Microsoftu i Google’a. Microsoft poinformował o potencjalnych utrudnieniach w funkcjonowaniu chmury Azure 10 stycznia, gdy będą wdrażane poprawki. 

Prezes Intela, Brian Krzanich, sprzedał dużą część swoich akcji firmy w ubiegłym roku, kiedy wiedział już o poważnej luce w zabezpieczeniach. Koncern przekonuje, że sprzedaż akcji przez CEO nie była związana z odkryciem błędów w procesorach. 

Intelowi może grozić pozew zbiorowy i poważny drenaż budżetu.



Źrodło: spidersweb.pl, frazpc.pl

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie