88 obserwujących
541 notek
592k odsłony
  161   0

Straciliśmy Obywatela

Rafał GórskiWczoraj, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł Rafał Górski (nie mylić z redaktorem „Obywatela” o tym samym nazwisku) – zasłużony animator, ale także historyk i teoretyk oddolnych inicjatyw społecznych. Miał 37 lat.

Od bardzo młodego wieku angażował się w działalność ruchów niepodległościowych, anarchistycznych oraz syndykalistycznych – aktywnie współtworzył m.in. Federację Młodzieży Walczącej, Organizację Młodzieżową KPN, Federację Anarchistyczną, Komitet Wolny Kaukaz, Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza. Brał udział w wielu protestach społecznych, także radykalnych (np. przeciwko budowie tamy w Czorsztynie oraz w blokadach eksmisji niezamożnych lokatorów), za co był kilkakrotnie bity przez policję oraz więziony. Samoorganizację społeczeństwa wspierał także intelektem, był cenionym badaczem i popularyzatorem syndykalizmu, anarchizmu i demokracji uczestniczącej. Współredagował czasopismo „A-tak”, publikował m.in. w „Innym Świecie”, „Przeglądzie Anarchistycznym” oraz „Recyklingu Idei”.

Do ostatnich dni aktywny, pozostawił po sobie wiele cennych artykułów i książek oraz godny naśladowania wzór drogi życiowej.

Cześć jego pamięci!

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale