11 obserwujących
114 notek
75k odsłon
  1163   4

Antyszczepionkowcom do poduszki - dedykuję...

Admin:  myślę, że to będzie dział zdrowie albo szczepionki...

Mój głos w dyskusji na temat  szczepień i szczepionek

Większość antyszczepionkowców - jak widzę w S24 - czerpie wiedzę z internetu. No więc ja - jako covidianka - też się posłużę linkiem z internetu - cytując pewne fragmenty. A co tam - wolno mi - prawda?

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/636437

Wybrane przeze mnie cytaty...

"W latach 1950-1959 w wyniku epidemii choroby Heinego-Medina (zwanej także polio) zachorowało w Polsce od 20 do 25 tys. osób, głównie dzieci. Większość zarażonych wirusem polio przeszła infekcję bezobjawowo, ale u wielu osób choroba pozostawiła po sobie różnego stopnia niepełnosprawność ruchową i zaburzenia neurologiczne."

(Mój sąsiad miał ciężkie porażenie nóg, które zupełnie wyeliminowało go z aktywnego życia.)

"Polio jest chorobą wirusową. Najbardziej zjadliwy jest typ 1 wirusa, który uszkadza wybiórczo motoneurony, czyli neurony ruchowe rdzenia kręgowego, unerwiające nasze mięśnie. Uszkodzenie motoneuronów prowadziło do niedowładów mięśni i porażeń wiotkich, szczególnie kończyn dolnych, w mniejszym stopniu górnych. Charakterystyczne dla wirusa jest to, że niszczy neurony w sposób przypadkowy – dlatego czasem dochodziło do masywnych uszkodzeń i porażeń całych grup mięśniowych, a czasem uszkodzenia były znikome i zwykle asymetryczne. Przy opuszkowej postaci polio, w której wirus atakował neurony w obrębie pnia mózgu, dochodziło do zaburzeń oddychania. Dotknięte nią dzieci w czasach epidemii, czyli w latach 50. i 60. ubiegłego wieku, umieszczane były w tzw. żelaznych płucach (specjalnych kapsułach, które umożliwiały oddychanie – przyp. red.). Śmiertelność była wysoka, ponieważ tych żelaznych płuc zwyczajnie brakowało."

"Szacuje się, że na porażenne polio zachorowało w Polsce od 20 do 25 tysięcy osób."

(Czyli bezobjawowo chorowało więcej.)

"W latach 80. ubiegłego wieku okazało się jednak, że pacjenci po polio po 20-40 latach zaczynają nagle znowu chorować. Wystąpiły u nich nowe objawy, które zostały nazwane zespołem post-polio (po angielsku post-polio syndrome – PPS). Szacuje się, że na zespół post-polio cierpi od 25 do 85 proc. osób, które przebyły porażenną postać choroby. Podłożem zespołu wydaje się być narastająca dysfunkcja rozbudowanych, przerośniętych motoneuronów w wyniku wieloletniego ich przeciążenia."

(Widać z tego, że przebyta choroba daje o sobie znać  po latach, a jakoś ci zaszczepieni nie mają powikłań - przynajmniej internet nic o tym nie mówi... :-)

"Początkowo uważano, że epizod porażenny musiał wystąpić, ale okazało się, że zespół post-polio występuje również u osób, które przebyły postać nieporażenną. Dotyka on od 15 do 40 proc. z nich. Problem w tym, że osoby te nie zawsze wiedzą, że zostały zainfekowane wirusem polio."

" Czy są dane, ile może być osób z zespołem post-polio?

"Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że 20-25 tys. osób z postacią porażenną polio to zaledwie 1-2 proc. wszystkich zarażonych wirusem, to osób z postacią nieporażenną było od 2 do 2,5 mln. Do 40 proc. z tej grupy może odczuwać objawy zespołu post-polio w starszym wieku. Takich osób może być więc znacznie więcej, niż się spodziewamy."

(I tego wszystkiego uniknęło się szczepiąc kolejne pokolenia przeciw polio!)

"W 2001 roku Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że Europa jest wolna od polio. Stało się tak dzięki szczepieniom. Obecnie zrobiło się głośno o ruchu antyszczepionkowym. Czy są jakieś dane, że choroba Heinego-Medina wraca?"

(To jest pytanie do antyszczepionkowców! Dać spokojnie chorować ludziom na tę straszną wirusową chorobę czy jednak szczepić?)

Więcej pytań od siebie nie mam...


Lubię to! Skomentuj178 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości