23 obserwujących
134 notki
134k odsłony
2083 odsłony

Tommy Robinson pisze z więzienia

Wykop Skomentuj22

Tommy Robinson (prawdziwe nazwisko Stephen Yaxley-Lennon lub Stephen Lennon, jak ostatnio się podpisał) napisał z więzienia list skierowany do wszystkich, którzy interesują się jego losem, a zwłaszcza tych, którzy do niego pisali. Cały list znajduje się na stronie administrowanej przez jego przyjaciela: https://www.tr.news/wp-content/uploads/2019/08/TR-Letter-Typed.pdf (drukowana kopia) i  https://www.tr.news/a-letter-from-tommy-robinson/?mc_cid=041a109706&mc_eid=4d2364da49 (widok oryginalnego listu). List jest długi – 11 kartek pisanych ręcznie, co daje ponad 3 strony standardowego maszynopisu. Nie będę więc tłumaczyć całego listu, lecz jedynie ważniejsze lub ciekawsze fragmenty (obszerne), a resztę streszczę. Objaśnienia umieszczam w nawiasach kwadratowych.  Wyróżnienia wyrazów poprzez pisanie ich dużymi literami - jak w oryginale. 

Oto ten list (datowany na 26 lipca 2019):


No tak, jest 17:30, chciałem czekać do momentu, gdy otrzymam nieco nowych informacji zanim wezmę długopis i papier. Otrzymuję Wasze e-maile i listy i jestem za nie wdzięczny. Cieszę się z nowych wiadomości, czerpię także satysfakcję z tego, że tak różni ludzie piszą do mnie. Ten niesprawiedliwy wyrok więzienia przyniósł odwrotny efekt. Uwrażliwił więcej ludzi na korupcję rządzących. Otrzymałem listy od lekarzy, nauczycieli, profesorów, pielęgniarek itd. Wszyscy są wstrząśnięci traktowaniem i niesprawiedliwym wyrokiem, który otrzymałem. Pierwszą osobą, którą zobaczyłem, gdy przybyłem do HMP Belmarsh [HMP to skrót od „Her/His Majesty’s Prison” – "więzienie Jej/Jego Królewskiej Mości – takie jest standardowe określenie każdego więzienia] był Ross Kemp, który robi dokument o więzieniu Belmarsh. Od momentu wejścia do Belmarsh jestem trzymany w całkowitej izolacji. Nie widziałem innych osadzonych; jestem trzymany w więzieniu, które jest wewnątrz więzienia. Myślę, że tę część, w której jestem zbudowano dla IANA HUNTLEYA [morderca dwóch 10-letnich dziewczynek]! Inni więźniowie trzymani tutaj to Abu Hamza [imam, w UK skazany za nawoływanie do przemocy, następnie wydany do USA i skazany na dożywocie za terroryzm] i Michael Adebalago [zabójca Lee Rigby’ego – żołnierza Royal Marines]!


Tommy chwali personel więzienia Belmarsh, wyjaśnia, że nie prosił o bycie izolowanym, ale personel zadecydował o tym ze względów bezpieczeństwa. Mówił o tym Rossowi Kempowi przygotowującemu film dokumentalny. Stwierdza jednak:


[…] ale udowodniono, że miesiące izolacji mają negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Wiecie, w dobie, gdy każdy od Księcia Harry’ego do czołowych polityków ogłasza, że troszczy się o zdrowie psychiczne, głowię się nad tym jak to jest, że mój rząd uważa, że w interesie publicznym jest zamknąć mnie w izolatce na prawie 5 miesięcy. Wszystko za to, że spytałem obecnie skazanego gwałciciela dzieci o to jak się czuje w związku z werdyktem!  Pozwólcie, że SŁOWO W SŁOWO napiszę co Sędzia, szefowa Wydziału powiedziała podsumowując [uzasadnienie wyroku]. Pozwólcie mi zwrócić uwagę, że została ona awansowana na to stanowisko zaledwie dwa tygodnie przed moim procesem!  “udowodnione przez nas obrazy sądu NIE były umyślne, NIE było zamiaru ingerowania w proces wymierzania sprawiedliwości i ani proces Akhtara ani następne procesy nie były zagrożone w wyniku tych działań.” To co ona mówi to to, że skazała dziennikarza za popełnienie błędu, który miał ZEROWY wpływ na proces. Nawet moi wrogowie widzą, że odbywanie kary pięciu miesięcy w izolatce za coś co sędzia opisała, jako działanie nieumyślne jest po prostu niesprawiedliwe.  Moim zdaniem ja w ogóle nie złamałem prawa, jest to jasne dla tych, którzy oglądali video, że kara nie jest proporcjonalna do przestępstwa, przepraszam, do mojego tak zwanego ‘błędu’. Faktycznie nie skazano mnie za przestępstwo, to było wykroczenie natury cywilnej! Sędziowie, którzy mnie osądzili działali WBREW temu, co mówi prawo, a co jest umieszczone na ich stronie internetowej!

 

Dalej Tommy wraca do opisu warunków życia w więzieniu. Okna jego celi wychodzą na spacerniak (7m x 5m), który używa tylko on. Spacerniak jest otoczony ścianami czteropiętrowego budynku, którego okna należą do pomieszczeń biurowych, za wyjątkiem dwóch okien z celi szpitalnych. Tommy, obok swojej celi ma celę z rowerkiem stacjonarnym oraz pomieszczenie z prysznicem. Stąd używane określenie suit, które można przetłumaczyć, jako apartament. W przypadku więzienia brzmi to dziwnie, ale angielskie suite brzmi równie dziwnie.

Tommy pisze o swojej rutynie więziennej oraz dostępnym dla niego rowerku stacjonarnym:


Gdy po raz pierwszy go zobaczyłem, spytałem naczelnika “co to, do cholery jest” [w oryginale pada mocniejsze słowo, w maszynopisie wykropkowane, w liście napisane w całości]. Teraz go uwielbiam, cha, cha. Po godzinie ćwiczeń na rowerku biorę prysznic, mam 30-minutowy spacer, a następnie telefonuję. Później zamykają mnie do 9.00 następnego dnia, idę spać i to samo się powtarza. Choć w zeszłym tygodniu miałem miłą niespodziankę, gdy o 7:30 rano zabrano mnie na siłownię. Dano mi 45 minut, ale towarzyszył mi ekipa z kamerą kierowana przez Rossa Kempa. Myślę, że chodziło o to by pokazać krajowi, że służba więzienna się stara, po tym jak, na widok mnie wychodzącego z HMP Onley, zaufanie do więziennictwa zostało poważnie nadwyrężone [Tommy był wtedy strasznie wychudzony i w złym stanie psychicznym]. Rzeczą dziwną jest, że gdy opuszczałem więzienie Onley, myślałem, że mój stan psychiczny jest dobry. Negatywny wpływ pobytu w izolatce ujawnił się dopiero po moim zwolnieniu.

Wykop Skomentuj22
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka