20 obserwujących
122 notki
115k odsłon
2914 odsłon

Na co Pani Europosłanka Magdalena Adamowicz powinna zwrócić uwagę jadąc do RPA?

Uniwersytet w Pretorii, zdjęcie własne
Uniwersytet w Pretorii, zdjęcie własne
Wykop Skomentuj76

Z pomocą przyszedł związek zawodowy o nazwie Solidarity (ang.) lub Solidariteit (afr.). Jest on starszy od naszej „Solidarności”, nic mi nie wiadomo o żadnych inspiracjach, więc zbieżność nazw należy uznać za przypadkową, choć oba związki odwołują się do tych samych wartości. Solidarity postanowiła przeznaczyć 4,5 miliarda randów (ok 1,5 miliarda złotych) na utworzenie alternatywnego do państwowego systemu edukacji w języku afrikaans https://businesstech.co.za/news/business/321827/solidarity-is-launching-a-r4-5-billion-project-including-an-alternative-afrikaans-school-system-and-university/ . Wydawałoby się, że jeśli związek zawodowy, za zgodą związkowców buduje instytucję publiczną to władza powinna się tylko cieszyć. Tymczasem Minister ds. Edukacji i Rozwoju Młodzieży dla prowincji Gauteng (w jej obrębie są dwa duże miasta – siedziba rządu Pretoria i największe miasto Johannesburg) - Panyaza Lesufi mocno skrytykował ten pomysł, bo rzekomo dyskryminuje on czarnych. http://www.702.co.za/articles/361056/solidarity-private-afrikaans-medium-college-will-be-based-on-language-not-race . Jeśli jest to jedynie prywatna opinia – to pół biedy. Jeśliby natomiast ktoś chciał zablokować inicjatywę Solidarity – to już gorzej. Odnieść można wrażenie, że władzom z ANC oraz radykałom z EFF mniej zależy na dobrobycie ludności, a bardziej na tym by proporcje żyjących w biedzie, dotkniętych bezrobociem czy niewykształconych czarnych i białych były takie same. Jeśli nie udaje się tego osiągnąć poprzez podwyższenie poziomu życia, zatrudnienia i wykształcenia czarnych, to politycy ci pragną zrealizować plan B – pogorszenie sytuacji białych. Służy temu tzw. akcja afirmatywna nakazująca faworyzowanie czarnych przy przyjmowaniu na studia lub do pracy. Sądzę, że Delegacja powinna też przyjrzeć się tej sprawie, gdyż działalność taka, pomijając to, że jest niesprawiedliwa, jest szkodliwa dla gospodarki. Innym niebezpiecznym pomysłem wynikającym z mentalności przysłowiowego psa ogrodnika (sam nie zje i drugiemu nie da) jest likwidacja prywatnej służby zdrowia. Publiczna służba zdrowa jest w RPA w bardzo złej kondycji. Kto ma jakieś pieniądze (niekoniecznie dotyczy to tylko bardzo bogatych) stara się korzystać z prywatnych ośrodków zdrowia. Pozbawienie tych ludzi takiej możliwości wcale nie pomoże publicznej służbie zdrowia. Wszystkim będzie jednakowo źle. No nie, nie wszystkim, bo przywódcy będą się leczyć zagranicą, tak jak zmarły niedawno w Singapurze były dyktator Zimbabwe – Robert Mugabe.

Na koniec pragnę pogratulować Pani Magdalenie Adamowicz nominacji i życzyć by miała oczy szeroko otwarte, była wnikliwa i nie dała się zwieść pozorom.


Zobacz galerię zdjęć:

Wnętrze Pomnika Voortrekkera, zdjęcie własne
Wnętrze Pomnika Voortrekkera, zdjęcie własne Johannesburg, zdjęcie własne Johannesburg - dom zabezpieczony przed włamaniami, zdjęcie własne Pietermaritzburg, Witness Garden Show, zdjęcie J.M. Pietermaritzburg, Witness Garden Show, zdjęcie własne Three Pigs, okolice Howick, zdjęcie J.M. Małpa - kotawiec - okolice Howick, zdjęcie własne Miss Dziedzictwa przy pomniku Vortrekkera, zdjęcie własne +3 zdjęcia +4 zdjęcia
Podróż do RPA - wrzesień 2016
Wykop Skomentuj76
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka