11 obserwujących
547 notek
64k odsłony
90 odsłon

Szimon Peres z perspektywy swoich ofiar(2)

Wykop Skomentuj

Autorem jest Ilan Pappe  , przetłumaczyłam za pomocy google translate

Bomba jądrowa

W 1947 roku Peres został w pełni zwerbowany do organizacji i wysłany za granicę przez jej przywódcę Davida Ben-Guriona w celu zakupu broni, która została później użyta w 1948 r. W Nakbie, czystkach etnicznych Palestyńczyków, i przeciwko arabskim kontyngentom, które weszły do ​​Palestyny ​​w tym roku.

Po kilku latach za granicą, głównie w Stanach Zjednoczonych, gdzie zajmował się zakupem broni i budową infrastruktury dla izraelskiego przemysłu wojskowego, wrócił na stanowisko dyrektora generalnego resortu obrony.

Peres był aktywny w wykuwaniu zmowy Izraela z Wielką Brytanią i Francją w celu inwazji na Egipt w 1956 roku, za co Izrael został nagrodzony przez Francję niezbędnymi zdolnościami do budowy broni jądrowej.

W istocie to sam Peres w dużej mierze nadzorował tajny program nuklearny Izraela.

Nie mniej ważna była gorliwość, którą Peres okazał pod przewodnictwem i inspiracją Ben-Guriona do judaizacji Galilei. Pomimo czystek etnicznych w 1948 r. Ta część Izraela była nadal w dużej mierze palestyńską wsią i krajobrazem.

Peres stał za pomysłem konfiskaty ziemi palestyńskiej w celu budowy ekskluzywnych żydowskich miast, takich jak Karmiel i Górny Nazaret, oraz oparcia wojska w regionie, tak aby zakłócić terytorialne powiązania między palestyńskimi wioskami i miastami.

Ta ruina palestyńskiej wsi doprowadziła do zaniku tradycyjnych wiosek palestyńskich i przekształcenia rolników w pozbawioną pracy i pozbawioną pracy miejską klasę robotniczą. Ta ponura rzeczywistość jest nadal z nami.


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka