26 obserwujących
170 notek
106k odsłon
  320   0

Subiektywny wykres stronniczości mediów w Polsce

Od dłuższego czasu zastanawiałem się jak nieco pomóc ludziom ogarnąć bałagan jaki mamy w mediach. Jakiś czas temu wpadła mi w ręce tabelka obrazująca zakrzywienie światopoglądowe mediów anglojęzycznych i postanowiłem przygotować polską wersję.

Oto efekt - wykres stronniczości polskich mediów w wesji 1,0.

Wykres był przygotowany przez większą grupę osób o różnych światopoglądach - od lewicy, poprzez libertarian aż do wyborców Konfederacji.

W czterech obszarach elips ujęto media, które ewidentnie sprzyjają konkretnemu ugrupowaniu politycznemu, albo jednorodnemu światopoglądowi. (Nie chodzi tylko o ewidentną zależność finansową, lub polityczną)

Na osi poziomej pokazane jest odchylenie w stronę obyczajowego konserwatyzmu (w prawo), lub progresywizmu (w lewo). Wykres nie pokazuje tradycyjnego podziału na prawicę i lewicę pod względem gospodarczym stąd np. lewicowy, ale konserwatywny obyczajowo portal znajduje się po prawej stronie.

Na osi pionowej odczytać można wiarygodność mediów. Im wyżej tym lepiej, a im niżej tym większe zakrzywienie rzeczywistości i bardziej toporna i jednolita propaganda.

Przykry jest fakt, że tylko jeden polski tytuł zakwalifikował się na niebieskie - najlepsze pole i to zapewne dlatego, że jest to pismo bardziej branżowe, niż światopoglądowe.

Najwięcej emocji i najmniej zgody było w kwestii umiejscowienia grupy mediów PO. Wyborcy lewicy chcieliby ją zepchnąć w prawo w konserwatyzm, wyborcy Konfederacji w lewo, wyborcy PO w górę, a wyborcy PiS na czerwone pole, Proszę zatem dokonać odpowiedniej poprawki w głowie zależnie od własnych preferencji.

Wykres będzie w przyszłości aktualizowany. W przypadku propozycji zmian, lub dodania mediów proszę o kontakt.

Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które aktywnie pomagały w jego stworzeniu. Jeśli jakieś tytuły nie zostały zamieszczone w wersji 1 to zostaną zamieszczone w kolejnej edycji.

image


Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura