14 obserwujących
244 notki
119k odsłon
569 odsłon

Czy jest pora na podwyżki dla urzędników?

Wykop Skomentuj15

Znaleźliśmy się zatem niejako z własnej woli w sytuacji oczywistej dyskryminacji.

Ten stan utrudnia rozwiązywanie problemów zatrudnienia i płac w krajach takich jak Polska, ale trzeba starać się go rozwiązywać z pożytkiem dla nas wszystkich, a nie tylko dla wybranych, którym służy panujący w Polsce chaos w tej dziedzinie.

Z formalnego rozróżnienia dochodów w UE wynika że stać nas na osiągnięcie blisko 70 % poziomu przeciętnych płac w UE, w praktyce nie mamy nawet połowy /wg danych eurostatu w Polsce godzina pracy kosztuje 10 euro przy średniej unijnej 27 euro/, a zatem istnieje spora rezerwa możliwości podwyżek.

Nie może jednak proces podwyżek płac zaczynać się od sfery budżetowej, ale od tej która środki budżetowe wytwarza.

Dopiero stworzenie odpowiednich zasobów w całokształcie dochodów państwa umożliwi dokonanie zmian w systemie wynagrodzeń w służbie publicznej.

I od tego trzeba zacząć, a nie od dzielenia profitów których nie ma, niezbędne są bowiem środki dla podniesienia ogólnego poziomu wynagrodzeń a nie tylko dla wybranych czego usiłowano dokonać.

Problemem najważniejszym w tej mierze jest wydajność pracy, mimo przejmowania najnowszych technologii w procesie wytwórczym ciągle odstajemy dość znacznie od czołówki europejskiej.

Jaskrawo jest to widoczne w rolnictwie w którym w Polsce , przynajmniej wg GUS pracuje 1,5 mln ludzi, a wydajność jego jest dużo mniejsza niż niemieckiego rolnictwa zatrudniającego 0,5 mln ludzi.

Wymagana jest zmiana organizacji wielu dziedzin, począwszy od rolnictwa, w celu umożliwienia wykorzystania procesów zastępowania pracy rąk ludzkich maszynami o coraz wyższej technologii.

Tylko wzrost wydajności pracy może usprawiedliwiać podniesienie poziomu wynagrodzeń.

Zaburzenia powstałe na skutek angażowania przez bogate kraje wybranych zawodów, nie tylko przysłowiowych hydraulików, ale głównie specjalności intelektualnych z informatykami na czele, zmuszają do działań obronnych w postaci śrubowania ich płac ponad normalne relacje.

Z całą pewnością nie dotyczy to polityków, ani urzędników, których płace powinny być osadzone w normalnym, polskim świecie pracy.

Przy okazji można tylko zwrócić uwagę że gigantyczny aparat biurokracji unijnej poświęca swój czas na jałowe ściganie rzekomych naruszeń „praworządności” i wielu drobiazgów bez jakiekolwiek znaczenia, natomiast uchodzi jego uwagi fakt notorycznej grabieży przez bogate i uprzywilejowane kraje unijne intelektualnego dorobku krajów biedniejszych pozbawiając je możliwości realizacji podstawowego zadania UE – konwergencji.

Sumując wszystkie uwagi na temat wynagrodzeń w sferze budżetowej, nie można reformować obecnego stanu wyrywkowo, a jedynie skutecznym sposobem będzie przygotowanie organizacyjne całego aparatu, osiągnięcie odpowiedniego poziomu dochodu narodowego i kompleksowe wprowadzenie wszystkich niezbędnych zmian ze szczególnym uwzględnieniem podniesienia poziomu efektywności pracy w tej dziedzinie. 

Wykop Skomentuj15
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka