Pamięć i Przyszłość Pamięć i Przyszłość
119
BLOG

Šustrová: Dwa tygodnie przed rewolucją

Pamięć i Przyszłość Pamięć i Przyszłość Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Dziś Czesi i Słowacy świętują dwudziestą rocznicę Aksamitnej Rewolucji. Jej wybuch poprzedziło wydarzenie, które przez Czechów uznawane jest za katalizator zmian, choć w Polsce niewielu o nim pamięta. We Wrocławiu, w dniach 3-5 listopada 1989 r. Solidarność Polsko-Czechosłowacka wspólnie z NZS i emigracyjnym środowiskiem czeskich i słowackich dysydentów zorganizowała Festiwal Niezależnej Kultury Czechosłowackiej. Było to największe spotkanie emigrantów z rodakami w ciągu ponad 40 lat trwania reżimu komunistycznego i 21 lat sowieckiej okupacji.

Wizytę we Wrocławiu wspomina Petruška Šustrová, czeska dysydentka, sygnatariuszka Karty 77, wiceminister spraw wewnętrznych w pierwszym niekomunistycznym rządzie Czechosłowacji:

 We Wrocławiu czekałam na przydzielenie mi pokoju. Zajmowali się tym wolontariusze. Około północy zawieziono mnie na obrzeże Wrocławia, gdzie zamieszkałam u kobiety, która była lekarzem. Niesamowite było to, że ta kobieta czekała na mnie z gorącą zupą. W trakcie rozmowy poprosiłam, by mi dała klucze, ponieważ będę wracała późno w nocy. Kobieta żywo zaprotestowała, powiedziała mi, że będzie po mnie przyjeżdżać. W Polsce tamtego okresu nie było niczego w sklepach, a dla nas było wszystko u ludzi, u których mieszkaliśmy. Na koncercie wyszedł Mirek Jasiński i powiedział, że przyjechało więcej Czechów niż się spodziewano, prosząc o pomoc w zakwaterowaniu. Reakcja ludzi była dla mnie niesamowita – przyszli w oznaczone miejsce, koło kas i każdy krzyczał, że chce mieć „swojego” Czecha. Dla człowieka, który nie był nigdy w cudzym kraju, było to niesamowite. Na festiwal z Monachium przyjechała moja siostra z trzynastoletnim synem. Ludzie, u których zamieszkała, zajmowali się przez pięć dni jej synem, a ona spokojnie mogła uczestniczyć w festiwalu. Pamiętam też, że podchodzili do mnie ludzie – Polacy – i mówili, bym się nie martwiła, gdyż u nas też niedługo komuna upadnie.
 
Wspomnienie zostało opublikowane w kwartalniku "Pamięć i Przyszłość" nr 2/2008, w artykule   Petra Blažka i Grzegorza Majewskiego "SPOTKAMY SIĘ W POLSCE. Festiwal Niezależnej Kultury Czechosłowackiej we Wrocławiu"

Blog Kwartalnika Pamięć i Przyszłość redaguje: Katarzyna Uczkiewicz - redaktor naczelna Kwartalnika Pamięć i Przyszłość, dr nauk humanistycznych, slawista, teoretyk literatury. Zajmuje się semiotyką kultury, szczególnie interakcjami między historią i popkulturą. Tłumacz literatury czeskiej. Publikowała m.in. w „Odrze” i „Rita Baum”. Kontakt Kwartalnik Pamięć i Przyszłość jest wydawany przez wrocławski Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Dotychczas ukazały się: Numer 1/2008 Exit. Kresy Wschodnie - Ziemie Zachodnie, a w nim między innymi: Kargul i Pawlak na dzikim zachodzie i zbiorowa psychoterapia wysiedlonych Niemców. Więcej tutaj Numer 2/2008 Krasnoludki i żołnierze. Wrocławska opozycja lat osiemdziesiątych, a w nim między innymi: Morawiecki o inwigilacji Solidarności Walczącej i "Major" Fydrych w babskich ciuchach. Więcej tutaj Numer 1/2009 (3) Polska – Niemcy. Pojednanie. Od orędzia biskupów polskich do spotkania w Krzyżowej, a w nim między innymi: Richard von Weizsacker o pojednaniu polsko-niemieckim oraz Kloss i Bruner, Hupka i Czaja, Podolsky i Klose. Więcej tutaj Numer 2/2009 (4) Jesteśmy na wczasach, a w nim między innymi: wczasy z kaowcem, naturyści vs. tekstylni i rocznicowa wystawa "Wrocław '89". Więcej tutaj Numer 3/2009 (5) Kontrkultura. Wrocław lat 80. między systemem a kontestacją, a w nim Janerka o Jaskierni, Kaman o koncercie dla ambasadora Nigerii w PRL, dużo punk rocka, blues i alternatywny teatr, ale także dziennik kampanii września '39 kpt Stefana Turkowskiego. Kwartalnik Pamięć i Przyszłość dostępny jest w salonach prasowych na terenie całego kraju. O archiwalnych numerach i sprzedaży wysyłkowej więcej dowiesz się tutaj Na blogu zamieszczane są wybrane teksty z kwartalnika, jak również bieżące komentarze autorów z nami współpracujących. Publikowane teksty polemiczne wyrażają prywatne podglądy autorów i nie powinny być traktowane jako oficjalne stanowisko Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" i Redakcji

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura