Jest mały lub duży, biały lub różowy, w folii lub dekoracyjnym pudełeczku. Jest wszędzie; migocze w MMS'ach, lśni na tapetach portali internernetowych,obecny jest i w mailach. Zagościł nawet na facebooku. Jest na stole wigilijnym w każdym polskim domu. Opłatek. Nasz, polski, tylko nasz. Tak silnie zakorzeniony w polskiej tradycji opłatek ma znaczenie symboliczne. Mistyczna chwila łamania się nim jest ściśle związana z Polską i polskością. Poczucie tożsamości narodowej sprawia, że dzielą się nim wszyscy.
Historia opłatka sięga XVII w. Przy kościołach i klasztorach wypiekano wówczas ciasto pszenne, nalewając cienkim strumieniem do ozdobnych foremek. Udekorowane scenami z szopki betlejemskiej łączono i dekorowano gwiazdą.
Dzielenie się opłatkiem ma swój rodowód na południu Europy. Patriarchalny zwyczaj, jaki się tam zrodził polegał na wzajemnym obdarowywaniu się przez wiernych i duchowieństwo eulogiami-chlebem nieofiarnym. Dzielenie się opłatkiem rozpoczynał zawsze pan domu. Gdy jego zabrakło, przywilej ten należał do najstarszego syna.Później kazdy z obecnych musiał ułamać u drugiej osoby kawałek opłatka i podać swój do ułamania. Pozostałe części opłatków w dawnej Polsce wykorzystywane były do zdobienia tzw.podłaźniczki.
Inne tematy w dziale Rozmaitości