0 obserwujących
88 notek
38k odsłon
619 odsłon

Orszak Trzech Króli w Krakowie 2014

Fot.Aldona Klein
Fot.Aldona Klein
Wykop Skomentuj1

Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Objawienia Pańskiego. Dzień ten, w liturgii określany mianem epifanii (gr.epifaneia-objawienie) znany jest szerzej jako Święto Trzech Króli. Organizowane w ponad 180 miastach Orszaki Trzech Króli nawiązują do wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat, kiedy trzej Mędrcy ze Wschodu; Kacper z Arabii, Melchior z Persji i Baltazar z Indii, przybyli do Betlejem, aby pokłonić się dzieciątku i złożyć dary - złoto, kadzidło i mirrę.


 

Święto Trzech Króli kończy trwającą od Wigilii tradycję "świętych wieczorów", a rozpoczyna okres karnawału.

Ulicami ponad 180 polskich miast przeszły dziś radosne orszaki Trzech Króli. Maszerowały również poza granicami kraju, m.in. na Ukrainie, we Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii, a nawet na innych kontynentach - w Afryce (Rwanda) i Ameryce Północnej (USA, Chicago). W każdym z miast polskich uczestnicy otrzymali śpiewniki z kolędami oraz papierowe korony .


 

Po Mszy Świętej koncelebrowanej w Katedrze Wawelskiej przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza , krakowski orszak czerwony wyruszył z Wawelu , przeszedł zboczem i ulicą Grodzką na Rynek Główny, gdzie połączył się z pozostałymi dwoma orszakami- niebieskim (afrykańskim) i zielonym (azjatyckim) . Podczas przemarszu prowadzona była zbiórka na rzecz Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ,pomagającej uzdolnionym dzieciom z ubogich rodzin, "Dzieło Pomocy Św. Ojca Pio" wspierającej osoby biedne i bezdomne . Zgromadzeni mieli również szansę uczestniczyć w akcji "Cappuccino dla Afryki" zorganizowanej przez Fundację "Kapucyni i Misje", której celem jest niesienie pomocy ofiarom rebelii w Republice Środkowoafrykańskiej. Orszak poprowadził metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.


 

 

Zobacz galerię zdjęć:

Fot.Aldona Klein
Fot.Aldona Klein Fot.Aldona Klein Fot.Aldona Klein Fot.Aldona Klein Fot.Aldona Klein +1 zdjęcie
Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale