8 obserwujących
43 notki
64k odsłony
15082 odsłony

I znów muszę bronić Pawła Kukiza

Paweł Kukiz, stopklatka z materiału Wiadomości TVP
Paweł Kukiz, stopklatka z materiału Wiadomości TVP
Wykop Skomentuj110

Broniłam go cztery lata temu, gdy ówczesna opozycja (PiS) zarzucała mu rozłamowość i rozdrabnianie opozycji wobec PO.

Okazało się, że broniłam słusznie, bo PiS wygrało w cuglach, a ciastka były jedyną konstruktywną opozycją.

Bronię go też teraz. Nie twierdzę, że to krok słuszny, ale nie widzę lepszego. To krok, w którym jest cień szansy, podczas gdy gdzie indziej szansy nie ma.


-- Nie mogą się pogodzić? "Unia Polityki Realnej", tak? -- zauważył kąśliwie mój mąż na wieść o odejściu czwórki posłów z klubu Kukiz15.

No właśnie. Wszyscy chwalą wierność ideałom. Nasza ideowa czwórka deklaruje politykę realną, a jednocześnie odcina się od tego, kto próbuje ją prowadzić. Dokładnie tak, jak postępuje pan, który ongiś założył partię o takiej właśnie nazwie.

Nasi ideowcy mają swoje wypielęgnowane idee, niektórzy mają jak lodu kasy z budżetu, a nawet rozbudowane struktury. Tylko od dekad zasiadają na swoich kanapacb, a nie są  w stanie zasiąść w ławach sejmowych.

Paweł Kukiz też ma idee, nie ma natomiast ani kasy, ani struktur, ani nawet -- jak się przekonujemy -- porządniejszej grupy lojalnych ludzi. A jednak potrafił dostać się do Sejmu. I szuka każdego możliwego sposobu, żeby zrealizować swoje postulaty, które powtarza do znudzenia. I nie daje za wygraną. Zawsze przecież powtarzał, że pójdzie z każdym, kto zadeklaruje, że będzie realizować jego postulaty. Więc co i kogo zdradził?

Za oportunizm, zdradę ideałów i przyssanie się do koryta krytykują go ci, którzy od dekad dobrze żyją z subwencji płynących również z mojej kieszeni, mimo że nikt mnie o nie nie prosił.


Dla porządku zaznaczę

Nigdy nie byłam i nie jestem wyborcą Kukiza. Lecz pasuje mi wiele jego propozycji, a jego najnowsza decyzja jest fascynująca.

Prof. Antoni Dudek napisał: "To będzie chichot historii, bo najostrzejszy dotąd krytyk partiokracji uratuje najstarszą partię w Polsce".

Tak, to jest intrygujące -- ale przecież może zdarzyć się też inaczej i równie paradoksalnie: To ta partia może uratować jego.

Czy antysystem wchodząc w system musi przestać być antysystemem? A może będzie rozkruszał system od środka? A może zdoła przejąć system i wprowadzić zapowiadane reformy?

A może też nic mu się nie uda?

Może się zdarzyć wszystko. I dla jednego słabego cienia szansy, którą oferuje to "wszystko", nie będę decyzji Kukiza krytykować.


Wykop Skomentuj110
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka