2 obserwujących
9 notek
3725 odsłon
174 odsłony

Śląskie kluby piłkarskie - Anfänge

Wykop Skomentuj6

Piłka nożna na ziemiach Górnego Śląska prężnie rozwijała się od początku XX wieku. W 1906 roku powstał Kattowitzer Ballspiel-Verband, który w tym samym roku wstąpił do Südostdeutscher Fußball-Verband, a co za tym idzie także do Deutscher Fußball-Bund. Pierwsze oficjalne rozgrywki odbyły się w 1907 roku.

Pierwsza polska organizacja powstała w 1920 roku w niemieckim Bytomiu i nosiła nazwę Górnośląski Związek Towarzystw Sportowych. Z tej organizacji w 1921 roku wykształcił się Górnośląski Związek Okręgowy Piłki Nożnej z siedzibą również w Bytomiu. Pierwsze rozgrywki rozpoczęły się już w 1920 roku. Nie udało się ich jednak dokończyć, tak jak i rozgrywek w 1921 roku. Dopiero w 1922 roku udało się rozgrywki dograć do końca. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej edycji nie udało się ukończyć ze względu na Powstania Śląskie.

Jak więc widać z krótkiego rysu historycznego piłkarstwo na Górnym Śląsku rozwijało się dwutorowo i grano zarówno o Mistrzostwo Niemiec, jak i Mistrzostwo Polski w zależności od aktualnego przebiegu granicy państwowej.

Do 1914 roku na Śląsku rozgrywano Mistrzostwa Górnego Śląska pod egidą DFB. Oto lista mistrzów Górnego Śląska:

1907 FC Preußen 05 Kattowitz, 1908 FC Preußen 05 Kattowitz, 1909 FC Preußen 05 Kattowitz, 1910 Germania Kattowitz, 1911 Germania Kattowitz, 1912 Diana Kattowitz, 1913 FC Preußen 05 Kattowitz, 1914 Beuthener Spiel- und Sport-Verein 1909 e.V.

Następnie z uwagi na działania wojenne związane z I WŚ rozgrywki zostały zawieszone. Mecze zostały wznowione dopiero w roku 1920. Mistrzem Górnego Śląska został ponownie Beuthener Spiel- und Sport-Verein 1909 e.V. W kolejnym sezonie drużyna z Bytomia ponownie sięgnęła po prymat na Górnym Śląsku. W sezonie 1922 mistrzem natomiast został FC Preußen 05 Kattowitz. W tym samym roku mistrzem Śląska po polskiej stronie granicy po raz pierwszy został Ruch Hajduki Wielkie.

Po ukształtowaniu się granicy polsko-niemieckiej część klubów początkowo występujących w rozgrywkach niemieckich znalazło się po stronie polskiej. W 1922 roku kluby te założyły Wojewodschaft Fußballverband (były to 143 zespoły). Organizacja powstała ponieważ Górnośląski Związek Okręgowy Piłki Nożnej nie chciał wcielić niemieckich klubów w polskie struktury piłkarskie. Natomiast niemiecki DFB również nie zezwolił im na uczestniczenie w rozgrywkach niemieckich. Aby drużyny mogły rozgrywać oficjalne spotkania utworzono WFV. Dopiero po wielomiesięcznych negocjacjach między WFV, GZOPN i PZPN niemieckie kluby zostały włączone w polskie struktury. Władze PZPN w toku porozumienia wymusiły zmiany nazw tych zespołów na polskojęzyczne, odwołanie niemieckich zarządów klubów czy wchłanianie niemieckich zespołów poprzez fuzję z polskimi drużynami, choć trzeba przyznać, że niektóre z nich zakończyły działalność. Oto przykłady przemian niektórych zespołów:

  1. Germania Kattowitz - po przyłączeniu Katowic do Polski klub został rozwiązany i zaprzestał działalności.
  2. Sport Club Diana Kattowitz 1905 e.V. - zmiana na Klub Sportowy Diana Katowice.
  3. Verein für Rasenspiele Königshütte - zmiana na Amatorski Klub Sportowy Królewska Huta.
  4. FC Preußen 05 Kattowitz - zmiana na I Klub Piłkarski Katowice, po wygranej sprawie sądowej 1. FC Katowice.
  5. Bismarckhütter Ballspiel Club - fuzja z Ruchem Hajduki Wielkie i zmiana nazwy na Ruch BBC Hajduki Wielkie.
  6.  SC Zalenze 06 - zmiana na Katowice 06.
  7. Turn und Sportverein Lipine oraz Silesia Lipine - fuzja i zmiana nazwy na Naprzód Lipiny.

W wyniku tych działań w kolejnym sezonie nowa grupa zespołów rozpoczęła rozgrywki w polskich rozgrywkach ligowych. Dodatkowo na niemieckiej części Śląska dalej rozgrywki prowadził DFB. Zarówno o rozgrywkach polskich, jak i niemieckich w kolejnych latach nie omieszkam wspomnieć w kolejnych wpisach.
Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Sport