2 obserwujących
20 notek
7128 odsłon
192 odsłony

Naprzód Lipiny w Tschammerpokal

Wykop Skomentuj12

Rozgrywki o Puchar Niemiec zostały zainaugurowane w 1935 roku pod nazwą Tschammerpokal, na cześć nazistowskiego urzędnika Hansa von Tschammera und Osten, który w okresie III Rzeszy był  przewodniczącym Deutschen Reichsbundes für Leibesübungen (DRL) oraz Nationalsozialistischen Reichsbundes für Leibesübungen (NSRL)

Kiedy po wojnie rozegrano pierwszą edycję Pucharu Niemiec zmieniono tylko nazwę na DFB-Pokal i wprost nawiązano do poprzednich rozgrywek.

Dla piłkarskich zespołów z Górnego Śląska edycją najbardziej spektakularną okazał się Tschammerpokal 1942, kiedy to do półfinału dotarł zespół TuS Lipine, czyli przedwojenny Naprzód Lipiny. 

Historia tego zespołu jest jednak bardziej zagmatwana. Klub powstał w wyniku fuzji niemieckich zespołów z polskim Naprzód Lipiny zachowując polską nazwę mimo, iż do drużyny większy potencjał oraz tradycje sportowe wniosła mniejszość niemiecka. Naprzód w okresie międzywojennym występował w Klasie A (inna nazwa - Liga Śląska) GOZPN zostając czterokrotnie Mistrzem Śląska (1929, 1930, 1933, 1937). Jednak nie udało im się nigdy awansować do Ligi. W 1929 roku wygrali II grupę eliminacyjną pozostawiając w pokonanym polu Podgórze Kraków i RKS Radom. Jednak w grupie finałowej zajęli 3 miejsce ustępując ŁTSG Łódź oraz Lechii Lwów, a wyprzedzając jedynie Ognisko Wilno. Kolejna próba awansu nastąpiła dwa lata później. Naprzód ponownie wygrywa II grupę z RKS Radom i Podgórze Kraków. W półfinale pokonuje ŁTSG Łódź, jednak w finale przegrywa 4:3 i 2:1 z 22 p.p. Strzelec Siedlce. W roku 1933 Naprzód po raz trzeci próbuje się dostać do Ligi. Ponownie wygrywa eliminacyjną grupę II ogrywając Unię Sosnowiec i Olszę Kraków. W półfinale przegrywa jednak ze Śmigłym Wilno. W kolejnym sezonie Naprzód mimo, iż nie wygrał Ligi Śląskiej zostaje dodany do grupy finałowej i rywalizuje o awans do Ligi. W grupie rozgrywa spotkania z Śląskiem Świętochłowice oraz Śmigłym Wilno i w końcowym rozrachunku zajmuje drugie miejsce plasując się między wspomnianymi drużynami. W 1937 roku następuje ostatnia próba awansu jednak zespół z Lipin przegrywa rywalizację w II grupie eliminacyjnej z Brygadą Częstochowa. Po wybuchu IIWŚ jak wiadomo polskie kluby sportowe zostały zlikwidowane, a w ich miejsce powołano niemieckie zespoły. W przypadku Naprzodu Lipiny został on przekształcony w Turn- und Sportverein (TuS) Lipine. Pod tą nazwą klub funkcjonował w okresie wojennym i przystąpił początkowo do Bezirksliga Oberschlesien Ost , a następnie występował w rozgrywkach Gauligi Oberschlesien. W sezonie 1940/1941 rozegranym w ramach Bezirksliga Oberschlesien Ost TuS zajął na koniec rozgrywek 2 miejsce. W wyniku tego zespół z Lipin awansował do Gauligi Oberschlesien, gdzie występował do sezonu 1944/1945. Oto poszczególne miejsca zajmowane przez TuS Lipine:

1941/1942 - 4 miejsce, 1942/1943 - 2 miejsce, 1943/1944 - 2 miejsce, 1944/1945 - 4 miejsce (rozgrywki nie zostały dokończone).

Tak jak wcześniej wspomniałem zespół z Lipin największy sukces w historii odniósł w rozgrywkach Tschammerpokal 1942 dochodząc, aż do półfinału.

Pierwsza runda - LSV Boelcke Krakau     2:5     TuS Lipine

Druga runda - TuS Lipine     4:0     Breslauer SpVg 02

Skład: Kwoka -  Ruda, Michalski, Baway, Slowik,  J. Piec,  Bijok, Teuber, Stephan, R. Piec, A. Kalus

Gole - R. Piec, Stephan, Teuber, A. Kalus

Trzecia runda - TuS Lipine     4:1     LSV Adler Deblin

Skład: Grzyb -  Ruda,  Breitschädel, Baway, Slowik,  J. Piec,  Bijok,  Sobik, Stephan, R. Piec, A. Kalus

Gole - R. Piec (3x), Sobik

Ćwierćfinał - TuS Lipine     4:1     Blau-Weiss 90 Berlin

Skład: Kubisch -  Ruda,  Michalski, Baway, Czudey,  J. Piec,  Bijok,  Szejok, Stephan, R. Piec, A. Kalus

Gole - Szejok (2x), R. Piec, A. Kalus

Półfinał - TSV 1860 Monachium     6:0     TuS Lipine*

Skład: Kubisch -  Ruda,  Michalski, Baway, Czudey,  J. Piec,  Bijok,  Szejok, Stephan, R. Piec, A. Kalus

*4 bramki dla TSV strzelił E. Wilimowski

Po odpadnięciu w półfinale gazety podkreślały zaangażowanie zawodników z Lipin oraz to, że piłkarze na boisku mówili do siebie tylko po polsku.

Historyczny sukces został zapomniany, a po wojnie klub powrócił do nazwy Naprzód Lipiny. Dodatkowo zawodnicy byli szykanowani ponieważ podczas okupacji grali w piłkę nożną w niemieckich rozgrywkach. Zespół nie dostał wsparcia żadnej instytucji w tworzącym się systemie politycznym. W 1945 roku Naprzód Lipiny wystartował w eliminacjach do Klasy A w Grupie I (Chorzów) gdzie zajął 3 miejsce za Ruchem Chorzów i zespołem Pogoni Nowy Bytom. W kolejnym sezonie zespół znalazł się w Klasie A Grupie I (Katowice). W 1947 roku nadal występował w Klasie A w Grupie II. Drużynie z Lipin nie udało się awansować do rozgrywek I ligi, które zostały zainaugurowane w 1948 roku.

Dzisiaj ten zasłużony klub występuje w Klasie okręgowej, grupa: Katowice II.


Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Sport