Pasj0nAt Pasj0nAt
198
BLOG

Od FC Barcelony do Warszawianki ..i więcej

Pasj0nAt Pasj0nAt Piłka nożna Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

W XX-leciu międzywojennym w polskich ligowych zespołach pracowało wielu trenerów z bardzo dużym i różnym doświadczeniem. Były to w wielu przypadkach legendarne osobistości związane z wczesnym okresem piłki nożnej odnoszące sukcesy w różnych klubach zarówno jako zawodnicy jak i trenerzy. Niektóre przykłady pokazują, że przejście od piłkarza do trenera i znowu czynnego zawodnika było bardzo płynne. Postaram się w zwięzły sposób przedstawić najbardziej interesujące postacie (lista bardzo subiektywna):

  1. Gustav „Guggi“ Wieser - austriacki trener. Jako zawodnik reprezentował Rapid Wiedeń, Würzburger Kickers i Wiener Amateur SV. Rozegrał również 27 spotkań w reprezentacji Austrii strzelając 12 bramek. Jako zawodnik 7 razy zdobywał mistrzostwo Austrii oraz 4 razy puchar Austrii. Dodatkowo 3 razy sięgał po koronę króla strzelców austriackiej ligi. Jako trener prowadził Eintracht Frankfurt, FC Schalke 04, Legie Warszawa i Ruch Wielkie Hajduki. Z Ruchem 2 razy zdobył mistrzostwo Polski.
  2. Péter Szabó - węgierski trener. Jako zawodnik występował w MTK Budapeszt z którym 3 razy zdobył mistrzostwo Węgier. Następnie przeniósł się do Wiener AF, gdzie nie kończąc sezonu przeszedł do niemieckiego 1. FC Nürnberg. W 1920 roku wraz z 1. FC zdobył mistrzostwo Niemiec. Później grał w Eintrachcie Frankfurt, Wacker Monachium, Chemnitzer BC i Planitzer SC. Wystąpił w 12 spotkaniach reprezentacji Węgier. Jako trener pracował w wielu niemieckich i węgierskich klubach. W Polsce trenował Ruch Wielkie Hajduki w 1939 roku (sezon nie został dokończony) z którego odszedł do Eintrachtu Frankfurt. Następnie pracował między innymi w FSV Frankfurt, Ferencváros czy 1. FC Köln.
  3. Ödön Bodor - węgierski trener i lekkoatleta. Jako zawodnik występował między innymi w Újpesti FC i Postás SE. W 1905 roku został wybrany Piłkarzem roku na Węgrzech. Wystąpił 2 razy w reprezentacji Węgier. Jako lekkoatleta zdobył brązowy medal olimpijski na IO 1908 w Londynie w konkurencji sztafeta olimpijska. Był również wielokrotnym mistrzem Węgier w biegach sprinterskich i średniodystansowych. Jako trener w Polsce prowadził Czarnych Lwów.
  4. Johann "Hans" Strnad - austriacki trener. Jako zawodnik występował przez całą karierę w Wiener Sport-Club z przerwą na występy w DFC Praga. W barwach reprezentacji Austrii rozegrał 1 mecz. Jako trener karierę zaczynał w 1. FC Katowice z którym zdobył wicemistrzostwo Polski. Następnie trenował Jugoslavija Belgrad, aby w 1930 roku przejąć Czarnych Lwów. W kolejnym sezonie przejął Građanski Zagrzeb (spadkobiercą tego klubu jest dzisiejsze Dinamo). Na krótko w 1931 roku trenował inny klub ze Lwowa - Hasmonee. Póżniej przejął jeszcze HAŠK Zagrzeb, Wiener Sport-Club (dwa razy) i Wacker Wiedeń.
  5. György Molnár - węgierski trener. Jako piłkarz występował w budapesztańskim MTK z którym 7 razy zdobył mistrzostwo Węgier i 2 razy puchar Węgier. Dodatkowo był królem strzelców węgierskiej ligi, a w reprezentacji Węgier zagrał w 27 meczach strzelając 11 bramek. Następnie występował w amerykańskich klubach New York Giants, Brooklyn Hakoah i Brooklyn Wanderers. Jako trener w sezonie 1935 - 1936 prowadził Pogoń Lwów.
  6. Sid Kimpton - angielski trener. Jako zawodnik występował w Southampton FC i DFC Praga (już jako grający trener). Następnie przejął Polonię Warszawa, żeby po sezonie odejść do Cracovii.  Jego dalsza kariera trenerska jest związana głównie z francuskimi drużynami. Trenował kolejno: Le Havre AC, Racing Club de France (zwycięstwo w lidze i dwa razy w pucharze Francji), FC Rouen oraz AS Cherbourg. Międzyczasie został trenerem Coventry City. Dodatkowo w latach 1934 - 1936 był trenerem reprezentacji Francji, którą prowadził w Mistrzostwach Świata w 1934 roku.
  7. Lajos Czeizler - węgierski trener. Jako zawodnik występował w MTK Budapeszt (pięciokrotny mistrz Węgier oraz czterokrotny zdobywca Pucharu Węgier) i Germanii Schwechat. Jako trener prowadził dwa polskie zespoły - Jutrzenkę Kraków oraz ŁKS Łódź (ŁKS trenował dwa razy, w latach 1923 - 1926 oraz 1935 - 1936). Po pierwszym okresie w ŁKS wyjechał do Włoch i trenował kolejno Udinese, Faenze, Lazio Rzym (grupy młodzieżowe), Catanie oraz Casale. Następnie powrócił do ŁKS na jeden sezon i wyjechał do Szwecji. W Szwecji prowadził zespoły Karlskoga IF, Hallstahammars, Västerås SK i IFK Norrköping (zwycięzca 2 pucharów Szwecji i 5 mistrzostw Szwecji). Później ponownie związał się z włoskimi drużynami prowadząc AC Milan (mistrzostwo Włoch, Coppa Latina), Padova, Sampdoria, ACF Fiorentina (puchar Włoch). Na zakończenie kariery trenerskiej przejął zespół SL Benfica Lizbona z którym wygrał mistrzostwo Portugalii oraz puchar Portugalii. Dodatkowo był komisarzem technicznym w reprezentacji Włoch i poprowadził ją na MŚ 1954 w Szwajcarii.
  8. Imre Pozsonyi - węgierski trener. Jako zawodnik występował w Ujpesti TE, MÚE, MTK Budapeszt (mistrz Węgier). Zagrał także jedno spotkanie w reprezentacji Węgier. Karierę trenerską rozpoczął w budapesztańskim MTK. Następnie w 1918 roku trenował drużyny juniorskie oraz rezerwy w FC Barcelona. W 1921 roku jako trener poprowadził reprezentację Polski w jej pierwszym meczu międzypaństwowym z Węgrami. Później w latach 1921 - 1923 trenował zespół Cracovii Kraków z którą zdobył mistrzostwo Polski w 1921 roku. Następnie w latach 1923 -1924 był związany ponownie z FC Barceloną. Pełnił tam funkcję asystenta oraz trenera pierwszej drużyny. Z Barceloną wywalczył Puchar Króla oraz mistrzostwo Katalonii. Kolejnym jego klubem był Građanski Zagrzeb z którym 2 razy wygrał mistrzostwo Jugosławii. Na zakończenie swojej kariery trenerskiej w Europie trenował węgierski Ujpesti TE z którym zdobył 2 i 3 miejsce w mistrzostwach Węgier oraz zagrał w finale pucharu Węgier. Ostatnim klubem w jego karierze był meksykański Real Club España z którym wygrał rozgrywki ligowe w sezonie 1929/1930.
  9. Richard Kohn - austriacki trener. Jako zawodnik występował w Wiener AC, Wiener AF, Wiener Amateur oraz MTK Budapeszt (2 razy mistrzostwo Węgier, puchar Węgier). W reprezentacji Austrii rozegrał 6 spotkań strzelając 2 bramki. Karierę trenerską rozpoczął w drużynie Hertha BSC, później trenował Građanski Zagrzeb, First Vienna FC 1894, Sportfreunde Stuttgart. W 1926 roku trafił do FC Barcelony z której w 1927 roku przeszedł do KS Warszawianki. Kolejne zespoły, które prowadził to TSV 1860 Monachium, VfR Mannheim, Bayern Monachium (mistrzostwo Niemiec), Grasshopper Club i ponownie FC Barcelona. W 1934 roku trenował FC Basel, a następnie trzykrotnie Feyenoord Rotterdam (2 razy mistrz Holandii).
  10.  Imre Schlosser - węgierski trener. Jako zawodnik występował w FTC (7 razy mistrz Węgier, puchar Węgier, 155 spotkań i 258 bramek), MTK (6 razy mistrz Węgier, 125 meczów i 141 goli), Wiener AC (17 meczów i 6 goli), ponownie FTC (mistrzostwo Węgier, puchar Węgier, 14 gier i 11 goli) i 33 FC (9 występów i 1 bramka). Dodatkowo zagrał 68 razy i strzelił 59 goli w reprezentacji Węgier. Do dnia dzisiejszego jest rekordzistą ligi węgierskiej w liczbie strzelonych bramek. Wybrany piłkarzem roku na Węgrzech w 1912 roku. Jako trener prowadził węgierski Vívó és Atlétikai Club, szwedzki IFK Norrköping, w sezonie 1924/1925 trenował krakowską Wisłę, a później austriacki Brigittenauer AC oraz juniorów Wiener AC. 
Pasj0nAt
O mnie Pasj0nAt

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport