14 obserwujących
229 notek
221k odsłon
1985 odsłon

Płacze Kukiz za stodołą

Wykop Skomentuj31

Serce boli, dusza pęka, no i Paweł jeszcze stęka. Pan ponownie poseł Paweł Kukiz wszedł do Sejmu z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Okazał tak bardzo antysystemowy, tak bardzo przeciwny wszelkim układom i sitwom, że poprał partię uwikłaną jak żadna inna, a której kilka lat temu nie szczędził komplementów. Taki to już poseł, jaki jest, każdy widzi, ile warte są jego deklaracje, każdy słyszy. Na kilka miesięcy przed wyborami wiedział już, że nie jest w stanie zebrać wystarczającej liczby podpisów, bo zwyczajnie jest niewydolny organizacyjnie, więc szukał szalupy. Miał propozycje od Konfederacji, ale poszedł z PSL-em. Jego wybór, jego twarz. Przewodniczący Kosiniak-Kamysz z pewnością jest szczęśliwy, widząc skalę poparcia dla swojej partii. 

Wielu już spadało z wysoka, ale niewielu tak dokumentnie nie roztrzaskiwało się o własne słowa. Twarz Kukiza właśnie poszła na spacer, kiedy wróci nie wiadomo. Nowy poseł Grzegorz Braun z ramienia Konfederacji w wywiadzie z redaktorem Marcinem Rolą dla telewizji internetowej wRealu.24 powiedział, mocno kiwając głową ze zdumienia: „Ciężki przypadek, ciężki przypadek. Szkoda człowieka”. Upadek posła Kukiza odnotowali wszyscy.

Tymczasem Kukiz w rozmowie z Kamilem Kwiatkiem dla portalu wPolityce powiedział: „PiS ma 235 mandatów. To bardzo krucha większość. Pamiętajmy, że Zjednoczona Prawica nie jest monolitem. Gdyby partia Zbigniewa Ziobro albo Jarosława Gowina odeszła, to PiS traci większość. Wszystko może się zdarzyć”. Towarzysz zielono-czerwono-antysystemowy Paweł, zwierzył się: „Nie cieszy mnie to, że jedna partia ma samodzielną większość. I nie chodzi o to, że ma ją Prawo i Sprawiedliwość. Nie cieszyłoby mnie to również wtedy, kiedy taką większość miałaby Koalicja Obywatelska. W obecnym ustroju, przy tej konstytucji, a przede wszystkim przy tej ordynacji wyborczej, ta większość umożliwia sprawowanie władzy absolutnej, a ja jestem zwolennikiem demokracji, a nie systemu autorytarnego”. To PiS ma siłę, czy jej nie ma? Czy pan poseł mówi ze zrozumieniem? Coś mi tu nie styka.

Jaka jest konkluzja wynikająca z działań pana posła? Wspierać partię, która wprost wywodzi się z komunistycznej, totalitarnej władzy, która uczestniczyła w regularnym niszczeniu Polski, a jednocześnie obawiać się o obecne rządy i straszyć autorytaryzmem. Nieźle. To się chyba nazywa rozdwojenie jaźni albo może roztrojenie. Jakoś tak. A przecież rząd tworzą 3 partie, obok PiS-u, jest partia Z. Ziobry i J. Gowina. Ale policzyć do trzech, to trzeba się skupić bardziej. Więc nie wymagajmy zbyt wiele od ponownie wybranego posła. Pewnie jest w szoku i wielkim rozkroku. A koncert jego mądrości dopiero się rozpoczyna.

Kilka zdań dalej opowiada nowo upieczony towarzysz: „PiS ma 235 mandatów. To bardzo krucha większość. Pamiętajmy, że Zjednoczona Prawica nie jest monolitem. Gdyby partia Zbigniewa Ziobro albo Jarosława Gowina odeszła, to PiS traci większość. Wszystko może się zdarzyć, więc muszę być na miejscu, aby to przypilnować. Cieszę się, że w końcu mam ten komfort, że nie muszę pilnować, aby posłowie mi się nie rozeszli. Będę mógł jeździć po Polsce i edukować ludzi. Sejm jest mi potrzeby po to, aby móc z mównicy sejmowej mówić o tym, co usłyszałem od Polaków”. Raz mówi „jedna partia wygrała”, potem, że nie jest „monolitem”. To dopiero jest zabawne, ale on będzie „na miejscu” i będzie edukować i będzie pilnować.

Paweł Kukiz będzie pilnować. Bardzo będzie. Koń już pękł ze śmiechu. Wszyscy wiedzą, że więcej go nie będzie niż będzie, ale on już tak ma. Niech opowiada, niech zapowiada, niech sobie pogada. A na koniec będzie płakał za stodołą, jak go zieloni towarzysze wykolegują i nie będzie już nikomu potrzebny. A stanie się to szybciej, niż komukolwiek się wydaje. Bo upadł z bardzo wysokich oczekiwań na twarz. A jego twarz szybko nie wróci na miejsce. Poszła szukać Pawła Kukiza sprzed 4 lat.

Dr Paweł Janowski

Redaktor naczelny miesięcznika „Czas Solidarności”

Felieton ukazał się w „Tygodniku Solidarność”


Wykop Skomentuj31
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka