Waldemar Pawlak Waldemar Pawlak
182
BLOG

Powódź a bezpieczeństwo energetyczne

Waldemar Pawlak Waldemar Pawlak Gospodarka Obserwuj notkę 29

 Powódź wpływa na funkcjonowanie systemu energetycznego na południu Polski. W elektrowni Połaniec jest ubytek 3 bloków, nie jest dyspozycyjna elektrownia szczytowo-pompowa Porąbka-Żar oraz są ubytki w elektrowni Solina. Sumarycznie jest to utrata około 7 % mocy w porównaniu do mocy dostępnej w systemie. W najbliższych dniach - jutro, pojutrze bardzo ważne będzie ochronienie elektrowni Kozienice oraz elektrowni Opole.

 

 W systemie gazowym nie zaobserwowano znaczących awarii wywołanych powodzią. Podobnie w sektorze paliw ciekłych. Wprawdzie woda zalała kilkadziesiąt stacji paliw, ale nie zaobserwowano awarii i wycieku paliw do środowiska.

 Działania zabezpieczające podejmują w pierwszej kolejności właściciele i dysponenci infrastruktury. Na poziomie rządowym koordynujemy wsparcie i monitorujemy sytuację. Dotychczas dzięki wsparciu służb ratowniczych udało się dłużej utrzymać funkcjonowanie elektrowni Połaniec (prywatny właściciel).

 Sumując na wczorajszym rządowym zespole zarządzania kryzysowego przedstawiłem informacje o stabilnym funkcjonowaniu systemu energetycznego.

 Dodatkowo na podstawie wniosków OSP  i Związku OSP w dniu wczorajszym (środa) uruchomione zostały rezerwy i do jednostek OSP zostanie dostarczony dodatkowy sprzęt. Jest to szczególnie ważne wszędzie tam gdzie np. pompy zostały uszkodzone na skutek intensywnej eksploatacji. W czwartek i piątek zostanie dostarczonych 100 szt motopomp pływających, 350 szt. pomp szlamowych. Będzie to duże wzmocnienie możliwości straży pożarnych szczególnie tam gdzie sprzęt uległ zużyciu. Dodatkowo Państwowa Straż Pożarna wystąpiła o wsparcie do partnerów europejskich o udostępnienie pomp wysokiej wydajności.

 W działaniach ratowniczych uczestniczy wielu strażaków z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem. Uruchomiono krajowe rezerwy nie tylko PSP ale także przeniesiono na tereny powodziowe ochotników z innych regionów kraju. Dla wszystkich podziękowania i uznanie za działania ratownicze.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (29)

Inne tematy w dziale Gospodarka