32 obserwujących
103 notki
189k odsłon
2616 odsłon

Ropa tanieje po miedzynarodowej interwencji z udziałem Polski

Wykop Skomentuj77

Miedzynarodowe konsultacje dotyczące działań obniżających ceny ropy naftowej zakończyły się powodzeniem. Dziś Międzynarodowa Agencja Energi ogłosiła komunikat o uwolnieniu 60 mln baryłek ropy w ciągu miesiąca. Polska odgrywałą aktywną rolę w podejmowaniu tej decyzji. Rozmawiałem z komisarzem UE do spraw energi G. Oettingerem, z zastępcą sekretarza do spraw energi USA D. Ponemanem, ministrem ropy i gazu Arabi Sudyjskiej A. I. Al-Naimi a ostatnio z wicekanclerzem Niemiec P. Roslerem. W ramach MAE w ostatnich dniach ustalaliśmy szczegóły, dziś decyzja została ogłoszona. To trzeci przypadek w historii kiedy podjęto taką decyzję. Polska uwolni z rezerw prawie milion baryłek (około 130 tys. ton).

W komunikacie MAE czytamy: "Nobuo Tanaka Dyrektor MAE poinformował, że ​​28 krajów członkowskich IEA zgodziło się uwolnić 60 milionów baryłek ropy w przyszłym miesiącu w odpowiedzi na trwające zakłócenia dostaw ropy z Libii."

Poniżej wykres dzienny cen ropy amerykańskiej w $ za baryłkę z portalu stooq.com

Wykres roczny:

Wykres cen ropy za ostatnie 10 lat:

Warto jeszcze spojrzeć na ceny za baryłkę ropy w naszej walucie w złotych:

Widać wyraźnie zbieg dwu czynników, drogiej ropy oraz słabszego złotego. Dla polskiej gospodarki taki poziom cen był porównywalny z najwyższymi cenami ropy w czasie kryzysu w 2008 roku. Mam nadzieję, że międzynarodowe działania przełamią rosnący trend na rynku ropy naftowej i poprawią warunki gorpodarowania w Polsce i na świecie. Koordynowanie tego procesu będzie ważnym elementem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Krótko mówiąc nie ziewamy pracujemy.

Wykop Skomentuj77
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale