Edward Wojciech Jeśman
Edward Wojciech Jeśman
PaxPolonica PaxPolonica
208
BLOG

List do Pani Premier Beaty Szydło.

PaxPolonica PaxPolonica Polityka Obserwuj notkę 0

image Adobe Systems 

   2140 Westwood Blvd, Suite 210

   Los Angeles, CA 90025

   920-253-5024 cell

   info@paxpolonica.org

   www.paxpolonica.org

 

                                                                                                                     Los Angeles, 4/22/2016

Pani  Premier

Rządu Rzeczypospolitej Polskiej

Beata Szydło

 

Wielce Szanowna Pani Premier,

W imieniu nowej Fundacji Pax Polonica z wielką radością witamy Panią na ziemi amerykańskiej. Doceniamy Pani inicjatywę kontaktów z Polonią i musimy przyznać, że oczekujemy nowego otwarcia w stosunkach władz RP z Polonią amerykańską.

Przez 25 lat nie udało się władzom Rzeczypospolitej wypracować realnego programu partnerskiej współpracy z Polonią i Polakami za granicą. Przejęcie zagadnień Polonii przez MSZ pod rządami koalicji PO-PSL, otworzyło nowy etap marginalizowania jej znaczenia w świecie i zwalczania jej patriotyzmu. Finansowano projekty i organizacje, które promowały wartości obce większości spośród nas. Zawłaszczono większość mediów polonijnych i ważne flagowe instytucje zastępując patriotyzm i przywiązanie do tradycji narodowych treściami obyczajowo i politycznie liberalnymi.  Promowano stronienie od polityki, kanalizując i ograniczając energię Polonii głównie do partycypacji w często niskiej jakości programach kulturalnych, festiwalach folklorystycznych, paradach i balach. Znamiennym przykładem tego stanu rzeczy była prowadzona od lat przez polską dyplomację nieobiektywna, bo pomijająca wyjątkowość polskiej karty historycznej, promocja tematów związanych z Holokaustem. W publikacji „MSZ polski czy antypolski”, Krzysztof Baliński idzie nawet dalej pytając: „Czy polska dyplomacja realizuje polską rację stanu czy otwarcie sprzyja innej?” Haniebna, w nie mniejszej skali, i wydaje się nieprawdopodobna w dobie społeczeństw pluralistycznych i demokratycznych, była również tzw. czarna lista byłego ministra Radka Sikorskiego, która zakazywała dyplomatom kontaktów z osobami tam wymienionymi (głównie osób z opcji patriotycznej). Skutkiem celowej strategii i odgórnie sterowanej wieloletniej polityki zaniechań - sprawy Polonii są nieobecne w polskich mediach, nauce i kulturze.

Zmiany polityczne w Polsce - w wyniku m.in. podjęcia przez obywateli odpowiedzialności za prawidłowość procesu wyborczego - powitaliśmy z ogromnymi nadziejami. Jednak „dobra zmiana” dociera do nas z nieuzasadnioną zwłoką. Jako zniewagę przyjmujemy fakt wręczania polonijnym Żołnierzom Wyklętym medali przez dzieci katów tych Niezłomnych Żołnierzy. Trudno jest odbudować podwaliny polskiej wspólnoty obserwując tak porażające paradoksy!

Aby skutecznie bronić interesów Polski i Polaków na świecie potrzebna jest skuteczna w swych poczynaniach i wypełniająca priorytety polskiej racji stanu służba dyplomatyczna i konsularna, profesjonalne instytucje powołane w tym celu oraz dobrze zorganizowana i świadoma swych praw i obowiązków Polonia, która będzie w stanie skutecznie reagować na zagrożenia i umacniać własną tożsamość narodową.

Mając świadomość historycznej szansy przed jaką stoimy postulujemy, co następuje:

1.Niezwłoczne zmiany kadrowe w szeregach polskiej dyplomacji wedle kryterium fachowości i reprezentacji polskich interesów narodowych, ze szczególnym odrzuceniem karier gwarantowanych przez tzw. układ okrągłostołowy, skalanych służbą dla obcych grup nacisku, rozbijaniem jedności środowisk polonijnych czy lekceważeniem ataków na dobre imię Polski i Polonii.

 

2.Przyjmując z satysfakcją i uznaniem fakt wyboru Pani Anny Marii Anders do Senatu RP oraz Pana Profesora Waldemara Priebe do Narodowej Rady Rozwoju, postulujemy większy udział reprezentantów Polonii i Polaków za granicą, a w szczególności w służbie dyplomatycznej i konsularnej MSZ oraz organizacjach takich jak Wspólnota Polska. Wyrażamy przekonanie, że potrzeba na tym polu fachowców, którzy znają i rozumieją problemy Polonii będąc zarazem jej częścią.

 

3.Zmianę ordynacji wyborczej i wprowadzenie instytucji okręgów polonijnych w wyborach parlamentarnych.

 

4.Promowanie zachowania języka polskiego w krajach osiedlenia jako podstawowego elementu budowania tożsamości narodowej. Jest rzeczą nie do zaakceptowania, aby polscy dyplomaci komunikowali się z Polonią tylko w języku kraju zamieszkania. Istnieje też pilna potrzeba opracowania podstawowych materiałów do nauczania języka polskiego, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci oraz bezpłatne ich udostępnienie, np.: w formie zasobów internetowych.

 

5.Wdrożenie programów integracji (ze szczególnym uwzględnieniem współczesnych mediów komunikacji) środowisk Polonii i Polaków na całym świecie, co wzmocni także mniejsze czy słabsze skupiska polonijne. Ważnym tego aspektem będzie także pilne usprawnienie działania odpowiednich a istniejących już instytucji państwowych. Jak pokazują nasze sondaże, biurokratyczne bariery, urzędnicza swawola i brak przejrzystości procesu administracyjnego zwiększają niezadowolenie środowisk polonijnych.

 

6.Obecność tematyki polonijnej w polskich mediach (nie tylko w jednej stacji): reportaży, filmów dokumentalnych i artykułów. Ma to przybliżyć społeczeństwu polskiemu i globalnej wspólnocie polonijnej istotę problemów Polonii i popularyzować potencjał Polonii dla rozwoju państwa polskiego.

 

7.Zainteresowanie polskich uniwersytetów i placówek badawczych tematyką dotyczącą Polonii. Brakuje aktualnych badań historycznych, socjologicznych i innych, mimo bezprecedensowego wzrostu polskiej emigracji i zmian jej struktury.

 

8.Utworzenie publicznego, anglojęzycznego kanału telewizyjnego, który mógłby docierać z przekazem do publiczności globalnej, a informującym o wydarzeniach w Polsce, z polskiego punktu widzenia. Projekt ten mógłby być realizowany we współpracy z innymi państwami grupy wyszehradzkiej lub nawet wykraczać poza nią na teren Międzymorza.

 

9.Promocję kultury polonijnej i jej twórców oraz ludzi sukcesu. Polonijna kultura to także kultura polska, często zasymilowana z kulturą kraju zamieszkania, zachowuje swoje niezatarte korzenie i stanowi skuteczne narzędzie oddziaływania społecznego, zarówno w sferze utrwalania własnej tożsamości narodowej, jak i uniwersalnego przekazu w skali globalnej.

 

10.Natychmiastowe odblokowanie (odkodowanie) telewizyjnych, państwowych programów informacyjnych, w tym wystąpień Prezydenta RP oraz ważnych wystąpień przedstawicieli polskiego rządu i parlamentu, które często są niedostępne w polskich mediach w krajach naszego zamieszkania ze względu na biurokratyczne ograniczenia licencyjno-prawne.

 

Deklarujemy naszą pełną wolę włączenia się w realizację wspomnianych zadań.

Jak sugeruje nazwa naszej Fundacji stoimy na gruncie nowego rozumienia rzeczy, które zawiera w sobie zarówno wielowiekowe desygnaty historyczne, system inherentnych postaw i wartości czy nacechowany otwartością i tolerancją model kulturowy, ale także proponujemy wizję przyszłości, którą mamy nadzieję tworzyć wspólnie na fundamencie wspólnoty i więzi narodowej.

Fundacja Pax Polonica ma również na celu stworzenie forum współpracy międzynarodowej umożliwiającej Polonii przemawianie wspólnym głosem w sprawach jej żywotnych interesów, ale także interesów Polski, z którą posiadamy silne (często na nowo odkrywane) więzy rodzinne, kulturowe oraz biznesowe. Kładziemy nacisk na budowanie wspólnoty polskiej na całym świecie i łączenie jej potencjału z Polakami żyjącymi w Polsce oraz na szeroko rozumiane wspieranie Narodu Polskiego i promocję jego przedstawicieli i ich osiągnięć. Jednym z ważnych celów Fundacji Pax Polonica jest przeciwstawianie się przejawom uprzedzeń i dyskryminacji Polski i Polaków oraz aktom naruszania ich dobrego imienia. Stąd wyrażamy nasze gorące poparcie dla inicjatywy ustawodawczej rozważającej penalizację przejawów szkalowania i zniesławiania Polski i Polaków.

Pragniemy realizować naszą działalność głównie poprzez edukację, działania badawcze i wydawnicze za pomocą wybitnego grona ekspertów i uczonych, ale także dzięki upowszechnianiu idei wolontariatu wśród naszych środowisk, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży.

Pozostajemy otwarci na współpracę w warunkach pełnego pluralizmu, tak długo jak hołdują one nadrzędności polskiego interesu narodowego i reprezentują tradycyjne wartości chrześcijańskie. Propozycje, które tu prezentujemy, stanowią zaledwie szkic zagadnień, które możemy zaprezentować w pełnym kształcie, jeśli pojawi się taka potrzeba.

 

Z wyrazami szacunku

 

Założyciele Fundacji Pax Polonica:

Waldemar Biniecki, Kansas, USA

waldemar.biniecki@paxpolonica.org 

 

Edward Wojciech Jeśman, Kalifornia, USA

edward.jesman@paxpolonica.org 

 

Maryla Weisinger, Ohio, USA

maryla.weisinger@paxpolonica.org 

 

Mariusz Szajnert, Michigan, USA

mariusz.szajnert@paxpolonica.org  

PaxPolonica
O mnie PaxPolonica

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka