Widziane z pozycji siedzącej
Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi, a potem każdy musi sobie jakoś radzić.
50 obserwujących
782 notki
545k odsłon
  2972   0

Syria - kto, z kim i przeciwko komu?

O "dobrych rebeliantach", "złych rebeliantach", dżihadystach, Al Kaidzie, Kurdach i innych Assadach czytamy i słyszymy bez przerwy, ale tak na prawdę mało kto się orientuje kto i z kim się naparza w tej Syrii i jaki jest układ sił. Pozbierałem trochę informacji, może się komuś przyda. Z całą pewnością nie jest to wyczerpujące, ani dokładnie przeanalizowane. Taka powierzchowna robota blogerska.
 
Obecnie mowa jest o 250 000 ofiar wojny w Syrii od 2011 roku. Za co giną ci ludzie? Część z nich to ofiary cywilne - ocenia się, że jest ich około 70 tysięcy. Reszta to ludzie zaangażowani bezpośrednio w jakiś sposób w walki. A jest mnóstwo okazji, by się zaangażować w Syrii do walki. Można być po stronie rządu w Damaszku. można być przeciwko temu rządowi, można być przeciwko rządowi i wszystkim innym na miejscu, można w końcu być po stronie Kurdów, którzy w tym całym konflikcie nie są po żadnej stronie, a właściwie są - po swojej własnej, i dopasowują swoje działania i sojusze do doraźnych potrzeb taktycznych.
 
Syria to stosunkowo duży kraj - 185 tys km. kwadratowych to więcej niż połowa Polski. Znaczna część kraju to tereny pustynne bądź półpustynne. Mieszka tam ok 22 milionów ludzi. Rząd Syrii jest rządem laickim.
 
Warto przy okazji wyjaśnić, że siły rosyjskie, które wspierają regularną armię syryjską, są tam po to, by wspierać legalne władze Syrii, i ich rola jest odmienna od oficjalnie deklarowanych celów koalicji państw wspierających Stany Zjednoczone w tym regionie. Samoloty rosyjskie atakują oddziały, które są wrogie rządowi Baszara Al Assada bez względu na to, czy są to siły ISIS czy innych rebeliantów. W mediach dość często pojawiają się określenia takie, jak "umiarkowani rebelianci", jednak warto mieć na uwadze, że prawie wszyscy rebelianci w Syrii są powiązani z Al Kaidą, zazwyczaj wprost, a czasami w sposób mniej ostentacyjny. I mowa jest oczywiście o tej samej Al Kaidzie, która dokonała zamachów na WTC, na dworzec w Madrycie, i w Londynie...
 
Armia syryjska licząca 150 tysięcy żołnierzy jest o wiele mniej liczna (ocenia się, że o połowę) ze względu na straty poniesione w walkach oraz ze względu na masowe dezercje. Szefem sztabu jestAli Abdallach Ayyoub
 
Następujące siły są obecnie w akcji w Syrii:
  1. Oddziały Obrony Kraju kierowane przez generała Hawacha Mohammada. Są to jednostki obrony terytorialnej działające w formie lokalnych milicji powstałe jeszcze w latach 80 XX wieku w czasie wojny domowej w sąsiednim Libanie. Stworzył je ówczesny prezydent Syrii, ojciec obecnego prezydenta, Hafez Al Assad, w celu kontroli przemytu szczególnie narkotyków z i do Libanu. Ocenia się ich liczebność obecnie na ok. 100 tysięcy ludzi. Ich zadaniem jest kontrola okolicy, w której działają na zasadach lokalnych oddziałów samoobrony i policji. Zajmują się też ochroną transportów zaopatrzenia dla wojska, nadzorują liczne check-pointy. Ogólnie mają charakter defensywny. Oddziały te obecne są na terenie całego kraju, współpracują z armią syryjską, lokalnymi milicjami i oddziałami Hezbollah.
  2. Hezbollahjest organizacją militarną działającą głównie kierowaną obecnie przezHassana Nasr Allaha, szyickiego teologa, działającą głównie w Libanie. Swoją obecność w Syrii uzasadnia koniecznością zabezpieczenia wschodniej granicy Libanu. Początkowo Hezbollah ograniczał swoje działania do okolic granicy libańskiej, dziś jednak ich oddziały są obecne w zasadzie w całej Syrii. Ocenia się, że jest mają w terenie ok 8000 dobrze wyszkolonych żołnierzy. Współpracują z rządem syryjskim i oddziałami irańskimi (pasdaranami) obecnymi w Syrii. Wspólnie z Hezbollah i pod ich dowództwem, na południu Syrii walczą oddziały (ok 3000 ludzi) afgańskich szyitów.
  3. Irańczycy (Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej) obecni są w Syrii pod dowództwem generała Kassema Suleimaniego podlegającego w Iranie bezpośrednioajatollahowi Chamenei. Zastępca Sulemaniego zginął niedawno podczas walk pod Aleppo. Ocenia się, że Iran wysłał do Syrii ok. 7000 żołnierzy. Ich obecność, poza wspieraniem rządu w Damaszku, jest korzystna dla Iranu ze względu na konieczność zabezpieczenia dróg zaopatrzeniowych (szczególnie transporty broni) prowadzących do Libanu, w którym Iran ma liczne interesy. Oddziały te działają bezpośrednio na rozkaz z Iranu, są sojusznikami armii syryjskiej i Hezbollah.
  4. Co najmniej 15 różnych szyickich milicji irackich działa w Syrii od 2013 roku. przemieszczają się między Syrią i Irakiem, w zależności od potrzeb walki z Państwem Islamskim. Przy regularnej armii syryjskiej i pod jej dowództwem działa brygada utworzona z żołnierzy szyickich z Iraku dowodzona przez Abdallaha al-Chibaniego. Ocenia się, że milicje szyickie liczą około 25 tysięcy bojowników. Za zadanie stawiają sobie ochronę świętych miejsc szyitów w Syrii i w Iraku. Są finansowani przez rząd w Damaszku, oraz przez kupców i pielgrzymów szyickich.
  5. Syryjski Hezbollah został stworzony przez Iran. W 42 grupach i 138 brygadach walczy kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy, w celu, jak określił to ich dowódca, irański generał Hossein Hamedani (który zginął w Aleppo), obrony państwa syryjskiego i jego ludności. Oddziały walczą wspólnie ze Strażnikami Rewolucji, Hezbollah oraz armią syryjską. Są finansowani przez Iran, Syrię, Rosjan i libański Hezbollah.

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpt1/t31.0-8/12120161_10206440610072085_8296602214986861465_o.jpg

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale