jmalos jmalos
138
BLOG

DANE- chore serce społeczno-gospodarczego ładu

jmalos jmalos Społeczeństwo Obserwuj notkę 2

DANE to odbicie naszej rzeczywistości które  może być przetwarzane umysłowo lub komputerowo.

Przetwarzanie danych  było wyzwaniem dla człowieka przez tysiące lat,  od samych jego narodzin. Przetwarzanie danych (przez umysł człowieka) zaczęło się od wielkiego falstartu, czyli ... od ukształtowania  się różnych języków. Stworzenie na Ziemi językowej wieży babel skomplikowało  przekazywanie informacji  przez tysiące lat. No ale któż wtedy wiedział, że rzeczywistość należy odzwierciedlać  tak aby jej 'obraz' był łatwo i wiernie przekazywany pomiędzy  ludźmi. 

Następnym etapem w przetwarzaniu danych była epoka piśmiennictwa a w szególności epoka druku.Z chwilą nastania epoki piśmiennictwa  dane (fakty, zdarzenia) były rejstrowane przez kronikarza lub dziejopisarza. Później informację taką wielokrotnie przepisywano, często z niedokładnościami,  tłumaczono na  inne języki  i przerabiano. W kolejnych  dokumentach  fakty czy zdarzenia mogły już być opisane  całkiem inaczej. Dokładna lektura kronik Galla, Widukinda, Thietmara opisujących początki Polski to zimny prysznic dla historyków. Jest tam setki kompromitujących pomyłek których nie  można tłumaczyć tym,  że dziejopisarz czegoś zapomniał. Błędy wynikały z przyjętych standardów pisania ówczesnych  kronik, dopuszczających  również niedokładności a nawet niedbalstwo. Ciekawostką jest że najważniejsza kronika Galla Anonima była dyktowana, aby lepiej kontrolować  'efekt dźwiękowy własnych słów'. Główny nacisk w tej relacji był stawiany na rytm,  rym i 'muzykalność' przekazywanej informacji,

Rewolucja w przetwarzaniu danych nastąpiła z chwilą wprowadzenia i upowszechnienia technolgii informacyjnych. Nastąpiła epoka przetwarzania danych prze KOMPUTER.   Przykład przetwarzania danych i wynikającego z tego   szum informacyujny  omawiałem już w  blogu Czy zmiecie nas lawina informacyjnego szumu

Nie trzeba daleko się rozglądać aby wychwycić istotę szumu informacyjnego i  dużych strat społeczno-gospodarczych wynikających z niewłaściwego przetwarzania danych. 

 Zastanówmy się chwilę nad elementarnym,  szkolnym   algorytmem  przetwarzania danych  jak najszybciej dojechać z punktu A do punktu B przy wykorzystaniu różnych środków transportu publicznego.

Model danych jest dla takiego przykładu prosty,  należy zbudować tabelkę zawierającą współrzędne początku i końca połączenia  (w standardowym zapisie współrzędnych na przykład format Well-known text WKT, układ współrzędnych  WGS84)  oraz  czas odjazdu i przyjazdu. Dane o takim połączeniu należy jeszcze uzupełnić kilkoma dodatkowymi parametrami  np koszt przejazdu, komfort przejazdu, czas opóźnienia o różnych porach dnia, czy jest zainstalowane WIFI itp. Algorytm do obliczenia optymalnej trasy przejazdu dla tak przygotowanych danych o połączeniach  jest w stanie zaprojektować każdy student informatyki czy matematyki.

Jeśli model danych  w tym przykładzie jest  taki prosty to dlaczego w praktyce nie działają wiarygodnie  serwisy   wyznaczające optymalną trasę przejazdu różnymi środkami publicznymi na terenie całego kraju.

Problemi tkwi w jakości danych. Nawet w najprostszych procesach dane muszą być kompletne. Ponadto dane  muszą dokładnie odzwierciedlać rzeczywistość, muszą być też zgodne ze stanem faktycznym. W rezultacie tego przy niedokładnych i niekompletnych danych   wyszukane połączenia są  niewiarygodne. Na przykład  uwzględniona jest  tylko część środków transportu, w innym przypadku  dane zawężone są do jakiegoś miasta, regionu, albo też wprowadzone dane są nieaktualne.  Można na  przykład odnaleźć w serwisie internetowym połączenie  z miejscowości podwarszawskiej  do Warszawy,  a po przyjściu na przystanek  może  okazać się,  że ten przewoźnik już nie jeździ, albo dzisiaj wyjątkowo nie jedzie a jednocześnie  są połączenia o wiele lepsze których nie ma w serwisie.  

Co trzeba zrobić aby ten algorytm zadziałał. Należy stworzyć przwoźnikom możliwość bezpłatnego wprowadzenia swoich danych do jednej centralnej bazy a wykonawcom serwisów   należy zapewnić bezpłatne korzystanie z tych danych. Wtedy wszyscy uczestnicy procesu optymalne połączenie będą chętnie korzystali z takiej bazy i zapewnią jej   wiarygodne dane. 

Po wdrożeniu  kompletnego procesu optymalne połączenie móglibyśmy powiedzieć   do kumunikatora internetowego  Proszę o tani bilet  jutro rano  do Szczecina. Otrzymalibyśmy od komunikatora kilka pytań pomocniczych  w stylu Czy o 8.00 rano wyjazd jest OK? Czy jedzie Pan z miejsca obecnego pobytu?  Po udzieleniu dodatkowych   odpowiedzi  otrzymalibyśmy komunikat końcowy "Szanowny kliencie, trasa została  zaprojektowana   bilet został kupiony, wysłany na skrzynkę pocztową, identyfikator pobrano z wzoru tęczówki,   pieniądze pobrano z Pana konta w  centralnej bazie Klientów, fakturę elektroniczną wystawiono w oparciu o  dane z Centralnej Bazy Firm,  proszę o godz. 8.00 wyjść przed swój  dom,  zatrzyma się tam prywatny samochód, dowiezie Pana do najbliszego przystanku a póżniej będzie 1 przesiadka w na stacji kolejowej Y, szczegóły w załączonej mapie/opisie przejazdu,  życzymy przyjemnej podróży. Chyba wszyscy zgodzą się, że nawet taki najprostszy porządek w danych zawartych w jednej tabelce,  przy implementacji wszystkich pozostałych procesów wyszukania trasy i zakupu biletu, stwarza  obywatelowi zupełnie inny komfort życia i przynosi niemałe korzyści gospodarcze.

A co by było gdyby uporzadkować dziesiątki, setki, tysiące takich tabel  stanowiących odbicie rzeczywistości i ich wzajemne powiązania?  Sprawy w urzędach (w różnych referatach),  centralne bazy adresów,  centralna baza podziałów geodezyjnych, centralna baza firm i klientów,  wsparcie spraw sądowych, transakcje kupna sprzedaży, wstępne diagnozy medyczne, wszystko  to są  obszary modelowania i przetwarzania danych które mogą być wdrażane już od dziś.  Bez wątpienia panowałby wtedy informatyczny raj na Ziemi a wraz z nim wielki rozwój gospodarczy i społeczny. 

Niestety są to  jednocześnie  obszary których realizacja  wymaga ingerencji państwa. W większości  byłyby to projekty  wieloletnie i  wieloetapowe. Nie nadają się więc  do programów wyborczych. 

Powie ktoś,  przecież to wszysytko dużo  kosztuje. Takie argumenty to wielki błąd w myśleniu. Wspomniane projekty przyniosłyby same zyski materialne i niematerialne  takie jak: komfort życia obywateli, setki tysiący miejsc pracy dla osób z wysokimi kwalifikacjami, likwidacja dziesiątek, setek tysięcy  nieefektywnych miejsc pracy polegających najczęściej  na wypełnianiu  formularzy z powielaną wielokrotnie informacją.

Przy braku  istotnego wsparcia dla tych programów ze strony państwa musimy z niepokojem przyglądać się się jak  narasta  bałagan   i szum informacyjny. 

Działa to jak kij włożony w szprychy roweru,  koła postępu  społeczno-gospodarczego wprawdzie kręcą się nadal, ale CIĘŻKO i POWOLI.

Czy problem przetwarzania danych  zatacza u nas  kolejny krąg historyczny? Czy grozi nam kolejna wieża BABEL?


jmalos
O mnie jmalos

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo