jmalos jmalos
264
BLOG

Latarnik Wyborczy nie oświetlił mi mrocznej sceny politycznej

jmalos jmalos Polityka Obserwuj notkę 2

Latarnik Wyborczy  to bardzo ciekawy projekt.

Umożliwia szybkie i  łatwe porównanie własnych poglądów  politycznych, społecznych i ekonomicznych  z odpowiedziami udzielonymi przez Komitety Wyborcze.

Jak to działa?  Należy odnieść się  do 20 Stwierdzeń/Kwestii w formie pytań  dotyczących najbardziej istotnych i aktualnych tematów życia publicznego (TAK,NIE, nie mam zdania). W przypadku odpowiedzi TAK,NIE odpowiadamy dodatkowo czy jest to kwestia  ważna czy też mało ważna.

Kwestie zostały zaproponowane przez Komitet Ekspertów złożony głównie z politologów i socjologów.

Podział 20 Kwestii na poszczególne obszary  życia politycznego jest następujący (moja własna klasyfikacja):

  swoboda życia obywateli       - 2 pytania (dobór treści w szkołach, prawo aborcyjne)

  polityka                                                                                        - 10 pytań

 transfery społeczne                                                                     - 2 pytania (podwyższenie podatków, podwyższona składka zdrowotna)

 rozdawnictwo pieniędzy                                                             -  6 pytań

 długofalowy rozwój gospodarczo-społeczny kraju                  - 0 (brak pytań)


Szukałem w tych 20 Kwestiach najważniejszych dla mnie problemów długofalowego rozwoju gospodarczo-społecznego kraju. Niestety nie znalazłem takich pytań.

Prawie połowa pytań ankiety poświęcona jest  ściąganiu pieniędzy  od innych obywateli i   transferu tych pieniędzy  do potrzebujących,  część z przedstawionych pytań  dotyczy rozdawania pieniędzy całkowicie  bez pokrycia czyli pieniędzy inflacyjnych (np. mieszkania, wcześniejsza emerytura).

Wybrane przez ekspertów pytania potwierdzają że  POPULIZM i ROZDAWNICTWO PIENIĘDZY jest mocno  zakorzenione wśród partii politycznych i zapewne też wśród społeczeństwa.


Oto kilka najważniejszych  najważniejszych dla mnie kwestii do rozstrzygnięcia których nie znalazłem w Latarniku

1. Czy jesteś za docelowym  (rozłożonym w perspektywie 10-20 lat) zmniejszeniem wydatków o  20-50% na administrację państwową (centralną,  samorządową)  oraz  instytucji państwowych. Realizacja  tego zadania wymaga wdrożenia zadań  o których mowa w pkt 2.

2. Czy zgadzasz się na  przeniesienie około 3-5% PKB  z innych wydatków  na stworzenie kilkuset tysięcy   wysoko kwalifikowanych miejsc pracy w  informatyce , nowoczesnych technologiach  i  sztucznej inteligencji.

3. Czy zgadzasz się na  przeniesienie  0.5%-1.0%  PKB z innych wydatków na tworzenie narodowych marek i narodowych produktów stworzonych na bazie nowoczesnych technologii (na przykład  produkty oparte na bazie  sztucznej inteligencji , zielonych technologii, elektrycznych pojazdów).

4. Czy jesteś za likwidacją części nadmiarowych  instytucji rządowych  (np. zmniejszenie liczby ministerstw).






jmalos
O mnie jmalos

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka