jmalos jmalos
140
BLOG

Jak skutecznie można walczyć z biurokracją i dlaczego walka ta jest obecnie niemożliwa

jmalos jmalos Społeczeństwo Obserwuj notkę 1

Wstęp

Biurokracja to scentralizowany system organizacyjny, w którym procesy są oparte na pracy wielu pracowników (urzędników). Ważne jest że  pracownicy Ci są sterowani na wielu szczeblach poprzez tzw struktury pionowe (kierownicy, dyrektorzy).

Biurokracja szerzy się najbardziej w urzędach państwowych. Dobre warunki  warunki  do rozwoju biurokracji są również w dużych firmach posiadających monopol na produkcję czy usługi (np. sektor energetyczny,  wydobywczy, telekomunikacyjny,  bankowy). W naszej praktyce politycznej firmy takie są  przechowalnią "zaplecza politycznego" tak więc w naturalny sposób zachodzi  rozrost  biurokracji.

Biurokracja na dobre zadomowiła się również w firmach  mniejszych,  w instytucjach niższego szczebla  a to za sprawą  szkodliwych przepisów prawnych, nadmiernych działań  regulacyjnych i kontrolnych .

Biurokracja, oprócz olbrzymich kosztów  gospodarczych i społecznych, hamownia rozwoju, dodatkowo utrudnia a czasem wręcz paraliżuje  życie codzienne,  szczególnie  ludziom aktywnym.

Ostatnio  na przykład, od kilku miesięcy "walczę" z urzędami aby wyjaśnić bałagan związany ze zmianą numeru drogi  dojazdowej do mojej działki (brak identyfikatora drogi). Okazuje się, że brak historii zmian numeru drogi w wydziale geodezji  musi wyjaśniać obywatel, gdyż takich wyjaśnień  wymaga inny  urząd (np notariusz).


Jak skutecznie można  walczyć z biurokracją

Teoretycznie sprawa jest  prosta.

Kluczowe procesy  w administracji, produkcji, czy nawet życiu społecznych powinny być  skutecznie wspierane nowymi technologiami a głównie technologiami informatycznymi.

Większość procesów w rozwiniętej gospodarcze oraz w rozwiniętym społeczeństwie opiera się na  przetwarzaniu danych. Należy więc  zamodelować dane które odzwierciedlają rzeczywistość, wprowadzić dane do systemów informatycznych a na koniec  umiejętne zarządzać tymi danym.

Rzecz w tym że nie można tego zrobić byle jak. Problemy związane z modelowaniem, przetwarzaniem i zarządzaniem danych omawiałem już w swoich poprzednich blogach:

https://www.salon24.pl/u/piotrj/1175124,dane-chore-sece-spoleczno-gospodarczego-ladu

https://www.salon24.pl/u/piotrj/1131666,czy-zmiecie-nas-lawina-informacyjnego-szumu

1/ Dane  powinny być wiernym odbiciem rzeczywistości,   w terminologii informatycznej oznacza to że powinny mieć strukturę obiektową. Niedopuszczalne jest modelowanie danych tak aby były obsługiwane wyłącznie przez  płaskie  arkusze excelowe a nawet  bazy danych klasy SQL. Prawdą jest że systemy  bazujące  na płaskich strukturach danych są obecnie powszechnie stosowane w firmach i instytucjach państwowych. Systemy bazujące na EXCEL/SQL są bardzo pożyteczne i  wygodne  dla pracowników oraz   kadry zarządzającej. Niemniej systemy te  nie służą dobrze  omawianej sprawie. Systemy EXCEL/SQL  i procesy na  tych systemach oparte  w  końcowym efekcie  potęgują szum informacyjny, nadmiernie rozbudowują działy zajmujące się analizą i przetwarzaniem danych, działy administracyjne.  W istocie przyczyniają się do jeszcze większego rozkwitu  biurokracji.

2/ Dane powinny być w jednym egzemplarzu,  rzeczywistość jest jedna, tak więc  i obraz rzeczywistości powinien być  jeden.

3/ Wszystkie kopie danych, czyli dane dostępne w  modnych obecnie systemach raportujących  są tylko toksycznymi śmieciami. Przykładem takich śmieci są np wielokrotnie pobierane  dane o mojej nieruchomości   na użytek innych instytucji (wypis i wyrys).  Inny przykład informacji śmieciowej to umieszczanie w  setkach, tysiącach baz i dokumentów moich danych osobowych. Jeśli na przykład zmienię miejsce zamieszkania albo nazwisko albo płeć wtedy  w obiegu może pozostać  setki błędnych dokumentów, które mogą generować setki  problemów do wyjaśnienia.

4/ Dane powinny mieć swój cykl życia, tak jak każdy element rzeczywistości ma jakiś cykl życia.

5/ Procesy obsługujące  dane powinny być autonomiczne bez konieczności nadzoru człowieka. Dla przykładu obsługa rejestracji samochodu czyli wpisania jego identyfikatora do bazy danych powinna być bezobsługowa (tzn. w momencie kiedy kupuję samochód sam  wpisuję do bazy jego identyfikator). Założenie że ktoś musi nadzorować wprowadzenie kilku znaków z tablicy rejestracyjnej samochodu do bazy  jest absurdalne i jest klasycznym przykładem generowania niepotrzebnych stanowisk pracy.


Dlaczego nie da się   skutecznie walczyć z biurokracją

1/ Walka z biurokracją według naszkicowanych  powyżej prostych zasad   i zapewnienie rozwoju   społeczno-gospodarczego wymaga zmiany myślenia  obywateli co może potrwać  wiele  dziesięcioleci a nawet wiele pokoleń.

2/ Kiedy  już przeciętny obywatel będzie miał świadomość katastrofalnych zagrożeń bałaganu informacyjnego  i nieefektywnych procesów opartych na modelach płaskich EXCEL/SQL wtedy sprawy potoczą się szybciej,  co  nie znaczy że bardzo szybko. Wtedy naszkicowana  idea w postaci bardziej dojrzałej musi zostać włączona  do programu jakiejś partii politycznej. Następnie trzeba z tą ideą wygrać wybory.

3/ Dopiero po wygraniu wyborów mogą być wdrożone  wieloletnie długofalowe  projekty strategiczne porządkujące życie gospodarcze i społeczne miedzy innymi skutecznie eliminujące  BIUROKRACJĘ.

4/ Wyrazem tych zmian w świadomości obywatela w początkowej fazie będą   nowe programy szkolne, nowe fora internetowe, nowe wiadomości w mediach. Po wdrożeniu takich  zmian  nie będzie już zachęt biznesowych do powielania informacji i wielokrotnego jej zniekształcania.

Wróćmy na koniec  do tytułowego pytania "Dlaczego nie da obecnie się   skutecznie walczyć z biurokracją?".

W chwili obecnej na naszkicowaną powyżej walkę z biurokracją  poprzez prawidłowe modelowanie danych,  zarządzanie  tymi danymi i prawidłową organizację procesów przetwarzania danych, nie pozwala nam STAN NASZEGO UMYSŁU.

NIESTETY podjęcie takiego wyzwania rozwoju społeczno-ekonomicznego, musimy odłożyć w czasie.




jmalos
O mnie jmalos

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo