Blog
Piotrkovskie Sprawy
Piotrkovskie Sprawy
0 obserwujących 67 notek 18278 odsłon
Piotrkovskie Sprawy, 19 sierpnia 2011 r.

Demokracja bezpośrednia kontra lokalni włodarze

Przedstawiamy relację z lipcowych wydarzeń w sołectwie Biała (gm. Sulejów, powiat piotrkowski), gdzie po raz pierwszy mieszkańcy sprzeciwili się woli lewicowych włodarzy.

 

 

 

Biała: fundusz sołecki przeznaczyli na straż

 

 

 

Mieszkańcy sołectwa Biała zdecydowali, że środki z funduszu sołeckiego w roku 2012 zostaną przeznaczone na dokończenie remontu garażu OSP.

 

 

 

 

Zebranie wiejskie w tej sprawie odbyło się w niedzielę 16 lipca w świetlicy w Białej. Uczestniczyło w nim ponad 50 osób. Zebraniu przewodniczył sołtys Zdzisław Łącki, który wyraził żal, że w spotkaniu z mieszkańcami nie mógł wziąć udziału burmistrz Sulejowa Stanisław Baryła. Gospodarz wsi poinformował zebranych, że na rok 2012 Białej przyznano 13600 PLN. Zaproponowano 2 cele przeznaczenia pieniędzy: dokończenie budowy boiska oraz dokończenie remontu garażu OSP. Proponowano też zakup wyposażenia świetlicy wiejskiej, ale projektu ostatecznie nie poddano obradom.

 

Sołtys optując za pierwszą propozycją jednocześnie przestrzegał, że wniosek na straż może nie przejść, gdyż trudno będzie go dobrze uzasadnić. Były sekretarz straży odpowiedział mu, że w Krzewinach środki funduszu uruchomiono już na utwardzenie wyjazdu przed garażem OSP i dlaczego podobnej inwestycji nie będzie można zrealizować u nas. Sołtysa w dyskusji poparł lewicowy z-ca przewodniczącego rady miejskiej w Sulejowie Jacek Ciapała przestrzegając, iż w ubiegłym roku w naszej gminie aż 14 wniosków zostało odrzuconych.

 

Było to obłudne zachowanie sołtysa i radnego, którzy na poprzednich zebraniach nie widzieli przeszkód dla wsparcia straży funduszem sołeckim. Dopiero od tego roku można FS przeznaczać na straż, wcześniej nie - wielokrotnie podkreślał radny. Nie jest to jednak prawda, gdyż ustawa o FS jak dotąd nigdy nie była zmieniana. Sporów nie było końca, dyskusja schodziła często na inne tematy.

 

W głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 36 do 14, przeszedł drugi projekt (4 osoby wstrzymały się). Niezadowolenia z jego wyniku nie kryli sołtys i radny. Trudno się temu dziwić, gdyż było to pierwsze głosowanie, które nie poszło po myśli lokalnych włodarzy.

 

S.

 

Komentarz: jak widać lokalni włodarze nie docenili mieszkańców. Następnym razem z pewnością burmistrz dojedzie…

 

 

http://piotrkovskie.pl/index.php/glowna/region/203-demokracja-bezposrednia-kontra-lokalni-wlodarze

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @leszkoni Zamiast Zielonej Wyspy dla Wszystkich, Zielona Karta dla Wybranych.
  • @leszkoni Dobry pomysł. Dzięki. Przekażę.
  • @citisus No tak, zapomniałem że dziś bicie, napady i niszczenie mienia "reakcjonistów"...

Tematy w dziale