2 obserwujących
4 notki
2460 odsłon
  1624   0

Sąsiedzi zza oceanu

Polskę i Stany Zjednoczone wiążą relacje historyczne. To właśnie USA było pierwszym morcarstwem, które uznało odrodzone państwo polskie po I wojnie światowej. A wielu Amerykanów polskiego pochodzenia przyjechało swojego czasu do Europy by na waczyć o niepodległość Polski.

 Dzisiejszy świat kształtuje nasze międzynarodowe relacje nieco inaczej niż 100 lat temu. Nauka i kultura rozwijają się dynamicznie, a my coraz częściej sięgamy po wzajemne wsparcie. Szczególnie pandemia dała do zrozumienia, jak ważne jest posiadanie przyjaciół. I tych tuż jbok nas, i tych za oceanem.

 Jeszcze w kwietniu bieżącego roku prezydent Andrzej Duda zapewnił nas, że relacje polsko – amerykańskie są na bardzo dobrym poziomie. Jest to dla nas niezwykle korzystne. Na przykład, mamy na terenie kraju wojska amerykańskie, które pilnie strzegą naszych granic. A duża liczba Polaków w walce z pandemią wybiera szczepionkę firmy Pfizer (była ona opracowana wspólnie niemieckimi, amerykańskimi i chińskimi firmami farmaceutycznymi).

 Przedsiębiorcy też cieszą się z rysujących się przed nimi perspektyw. Większość bardzo ważnych w naszej gospodarce maszyn, w tym rolniczych, kupujemy w Stanach Zjednoczonych. A razem z nimi zza oceanu sprowadzamy sprzęt medyczny, w tym zaopatrzenie przeznaczone na walkę z koronawirusem.

 Zdaniem obywateli mamy czego się nauczyć od dobrych przyjaciół i czym się z nimi podzielić. „ Przecież tyle strasznie chorych dzieci wysyłamy do Ameryki” – zauważyła pani Maria K. z Lublina. Kobieta dzieli się filozoficznym podejściem do życia: „Sprzeczki to zawsze są. Nie z jednego powodu, to z innego. Ale przede wszystkim musimy zachować w sobie to, co Pan w nas włożył – człowieczeństwo”.

 Podobnie sądzi pan Łukasz J. z Łodzi: „ Polityką niech zajmuje się Rząd. My jesteśmy od spokojnego życia. A jeżeli można zaopatrywać się u innych państw, to co w tym takiego złego?”. Właśnie, że nic złego. Z naszej przyjaźni ze Stanami Zjednoczonymi płyną same korzyści.

 Poza poważnymi efektami, takimi jak wsparcie wojskowe, zaopatrzenie w sprzęt medyczny i gospodarczy, są również poprostu przyjemne. Wydarzenia kulturalne, które wróciły po obostrzeniach sanitarnych związanych z walką z koronawirusem, są bardziej doceniane. Misją Ambasady RP w Waszyngtonie jest, obok rozwijania współpracy politycznej czy gospodarczej, poszerzanie wiedzy społeczeństwa amerykańskiego o współczesnej Polsce i o polskim dorobku kulturalnym. Jego bogactwo może inspirować i ciekawić Amerykanów oraz służyć lepszemu zrozumieniu polskich dążeń i ambicji. Naszym celem jest przybliżanie Amerykanom najnowszych trendów w polskiej literaturze, muzyce, sztukach wizualnych, filmie czy teatrze.

Lubię to! Skomentuj69 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka