76 obserwujących
1987 notek
2641k odsłon
765 odsłon

Sądy wolne od przyzwoitości

Wykop Skomentuj36

Nie mam pojęcia, czy sędziowie Sądu Najwyższego przed wydaniem uchwały przeczytały orzeczenie TSUE i go zlekceważyli, czy po prostu uznali, że czytać nie muszą - ja, dla odmiany, przeczytałam. Stąd moja pogarda dla ludzi, którzy gwałcą prawo na oczach millionów obywateli. TSUE bardzo wyraźnie podkreślił, że sam fakt mianowania sędziów przez polityków NIE jest jednoznaczny z brakiem niezależności tych sędziów - wręcz przeciwnie, dla udowodnienia, że sędzia jest niezależny, trzeba to UDOWODNIĆ, np. wskazując, że - jak niegdyś sędzia Milewski - dana osoba w wydawaniu wyroków kieruje się wolą swoich mocodawców. U-DO-WOD-NIĆ to! Czyli SN złamał orzeczenie TSUE, brutalnie i niesłychanie wulgarnie. Zero białych rękawiczek - sędziowie SN mieli w rękach

Jest jednak jeszcze jeden aspekt, o którym kasta zapomniała albo cynicznie go pomija: sędziowie mają być nie tylko niezależni (w czym, przypominam, samo mianowanie przez polityków nie zagraża), ale również BEZSTRONNI. Sędziowie mają bardzo wysokie uposażenie, liczne przywileje, immunitet - ale w zamian mają PSI OBOWIĄZEK, wynikający wprost z Konstytucji, dawać sądzonym przez siebie gwarancje tego, że przy wydawaniu wyroków nie będą się kierować sympatiami lub antypatiami, w tym - polityczymi. Stąd figurki Temidy, greckąiej boginii sprawiedliwości, zazwyczaj mają na oczach przepaski - bo sprawiedliwość powinna być ślepa na zasługi, przywary, znajomości.

I teraz proszę sobie wyobrazić, że taki np. sędzia Juszczyszyn miałby sądzić już nawet nie czołowego polityka PiS, ale jakiegoś lokalnego zwolennika tej partii. Czy umiałby się wznieść poza sympatie polityczne? No nie sądzę - zwłaszcza w świetle faktu, że sędzia Juszczyszyn najbezczelniej w świecie łamie Konstytucję, uczestnicząc w wiecach politycznych.

Dlaczego obywatele Polski mają nie mieć tego komfortu, aby sądzili ich ludzie, co do których bezstronności nie ma wątpliwości? Skoro garstka sędziów chce uczestniczyć w walce politycznej, to niech zrzekną się swoich posad i zostaną adwokatami czy radcami prawnymi.

Ja sobie nie życzę, żeby w sądach byli zatrudniani politycy w togach!


Wykop Skomentuj36
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo