Tędy i owędy
Nie siedzę okrakiem na barykadzie!
82 obserwujących
2425 notek
3072k odsłony
  360   2

Lemingi są takie słodkie ...

Dawno, dawno temu, jeszcze przed drugą wojną światową, mój dziadek czytywał codziennie kilka gazet (niektóre z przyjemnością, inne z obowiązku). Po wojnie, w czasach PRL, jednostronność przekazu uwierała go niczym ból zęba. No bo jak można sobie wyrobić rzetelną opinię, jeśli dostaje się wyłącznie informacje z jednej strony? To, że informacja była de facto propagandą, znacznie mniej dziadkowi przeszkadzało - on i tak niczego nie przyjmował na wiarę.

Już nie aż tak dawno temu, bo w czasach panowania Donalda Niemieckiego, ukazał się sondaż preferencji medialnych. Okazało się, że najbardziej otwarci na zróżnicowany przekaz byli wyborcy Prawa i Sprawiedliwości, którzy oglądali wszystkie dostępne kanały informacyjne. W przeciwieństwie do nich wyborcy Platformy Obywatelskiej ograniczali się niemal wyłącznie do "swoich" mediów, z tvn na czele (już Polsat był dla nich zbyt "pisowski").

Przypomniał mi się ten stary sondaż, gdy przeczytałam, iż wyborcy tvn byli oburzeni faktem zaproszenia dziennikarza Piotra Semki. Schemat "myślowy" jest prościutki jak konstrukcja cepa: antypisowcy nienawidzą wszystkiego, co pisowskie, więc nienawidzą też i Semki. Identyczny schemat "intelektualny" antypis prezentował po katastrofie smoleńskiej: przecież wiadomo, że piloci kozaczyli schodząc do lądowania, więc po co jakieś badania? W dodatku, według antypisu, Putin to taki poczciwości człowiek, szczery demokrata - tylko idioci pisowcy mogą go podejrzewać o zamach!

Wiele osób twierdzi, że lemingi to osoby odporne na wiedzę. Otóż: wcale tak nie jest. Wiele z tych osób jest nawet solidnie wykształcona, tyle, że NIE ZNA PODSTAWOWYCH FAKTÓW. Zawęzili swoją percepcję wyłącznie do propagandy antypisu i nic więcej wiedzieć NIE CHCĄ. To nie jest prawda, że lemingi nie są zdolne do przyswajania wiedzy. Oni do tej wiedzy świadomie zabronili sobie dostępu.

Gdyby media tzw. pisowskie to rozumiały, miałyby szansę w inteligentny sposób stopniowo przełamywać obronę antypisu skierowaną w stronę wszystkiego, co podaje fakty niezgodne z ich widzeniem świata. Może nowy prezes TVP będzie tego świadomy? ...

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale