10 obserwujących
280 notek
447k odsłon
1218 odsłon

Premier Morawiecki w Davos. Nowe inwestycje AstraZeneca w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki oraz prezes AstraZeneca Szwed Leif Johansson podczas 50. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Premier Mateusz Morawiecki oraz prezes AstraZeneca Szwed Leif Johansson podczas 50. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Wykop Skomentuj45

Mogę potwierdzić, że uzgodniliśmy z prezesem firmy biofarmaceutycznej AstraZeneca, Leif’em Johansson’em ogromne, nowe inwestycje w obszarze badania i rozwój - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Davos. 

Firma podała, że chodzi 1,5 mld zł w najbliższych 5 latach. 

AstraZeneca to innowacyjna firma biofarmaceutyczna o korzeniach brytyjsko-szwedzkich, znajdująca się w czołówce największych firm tego sektora na świecie. 

W Warszawie pracuje ponadto prawie 250 analityków w regionalnym centrum analityczno-finansowym AstraZeneca, ponad 100 osób w globalnym centrum zakupowym, oraz blisko 80 osób w regionalnym centrum HR. AstraZeneca zatrudnia 102 pracowników po doktoratach.  


– Rozmawialiśmy o inwestycji w Polsce, o dalszych inwestycjach. Dzisiaj, z ogromną radością mogę potwierdzić, że uzgodniliśmy ogromne, nowe inwestycje i to w obszarze, na którym bardzo mi zależy, czyli badania, rozwój, wdrożenia, tam gdzie wartość jest bardzo wysoka, tam gdzie są wysokopłatne różnego rodzaju prace" - powiedział premier po spotkaniu z prezesem AstraZeneca podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. 

Jak dodał, jest to też typ inwestycji, „na której w Polsce najbardziej zależy”. 

– Cieszę się, że dzisiaj mogliśmy niejako podsumować ten kilkumiesięczny okres ostatnich kilku miesięcy, gdzie dogadaliśmy się, co do tej kolejnej, bardzo dużej inwestycji – powiedział szef polskiego rządu. 

Prezes globalnej firmy biofarmaceutycznej AstraZeneca Leif Johansson wskazał, że „to jest wielka inwestycja, realizowana w oparciu o trzydziestoletnie doświadczenie w Polsce”. – Zostaliśmy przyciągnięci w dużym stopniu przez politykę rządu – powiedział. 

Szef AstraZeneca wskazał, że firma widzi rozwój społeczności uczelnianej w Polsce. 

– Będziemy opracowywali nowe lekarstwa, właśnie tego rodzaju, które oferujemy. I znaleźliśmy dobrą bazę uczelniano - naukową i z tego punktu widzenia oceniamy nasze inwestycje w Polsce bardzo pozytywnie. Z góry cieszymy się na dalsze sukcesy – powiedział Johansson. Dodał, że firma w szczególności opracowuje lekarstwa na astmę. 

AstraZeneca poinformowała, że w trakcie spotkania z premierem Morawieckim, firma AstraZeneca przedstawiła swoje plany rozwoju w Polsce. 

„Bazując na blisko trzydziestoletniej obecności firmy w naszym kraju oraz doświadczeniu polskiego zespołu w prowadzeniu globalnych projektów badawczych, podjęto decyzję o zwiększeniu zaangażowania koncernu w działania B+R. Oznaczać to będzie między innymi szersze zaangażowanie kadry akademickiej oraz dalszy transfer know-how i technologii do Polski” - czytamy w komunikacie firmy. 

„AstraZeneca myśli strategicznie i długofalowo o Polsce, w której istnieje przyjazne środowisko dla rozwoju biznesu” - podkreślił Leif Johansson. 

– W ciągu najbliższych 5 lat planujemy zainwestować ponad 1,5 miliarda złotych, z czego większość zostanie przeznaczona na inwestycje napędzające dalszy rozwój globalnego centrum badawczo-rozwojowego. Wierzymy, że będzie to katalizator dynamicznego rozwoju całego sektora biotechnologii w Polsce – powiedział prezes AstraZeneca. 

Warszawskie centrum B+R to jedno z najważniejszych centrów badawczo-rozwojowych firmy na świecie. Kluczowe obszary medyczne, nad którymi pracuje warszawskie B+R to onkologia w szczególności rak płuca, kardiologia, choroby metaboliczne, choroby nerek, diabetologia i astma. 

W Polsce AstraZeneca zatrudnia blisko 1800 osób, z czego blisko 1000 zajmuje się kluczowymi procesami badawczo-rozwojowymi w skali światowej. Skalę zaangażowania firmy w Polsce obrazuje wartość środków finansowych przeznaczonych na działalność badawczo-rozwojową. W 2017 roku to: 155 672 875 zł, natomiast 2018 roku: 221 088 132 zł. 

Morawiecki: Skuteczna polityka pozyskiwania inwestorów 

Nasza polityka pozyskiwania inwestorów jest skuteczna - ocenił premier Mateusz Morawiecki, komentując plany inwestycyjne AstraZeneca w Polsce. Szef rządu mówił też o swoich spotkaniach w Davos z szefami Google'a, Microsoftu i YouTube'a. 

Premier Morawiecki spotkał się w Davos z Leifem Johanssonem, prezesem jednej z największych firm biofarmaceutycznych na świecie. AstraZeneca ogłosiła plany inwestycyjne w Polsce na kwotę 1,5 mld zł. 

– Cieszy mnie w szczególności to, że prezes i przewodniczący AstraZeneca powiedział, że to nasze działania, bodźce inwestycyjne, nasze spotkania w Sztokholmie kilka miesięcy temu, doprowadziły do tej decyzji. To pokazuje, że nasza polityka pozyskiwania inwestorów jest skuteczna – powiedział premier. Dodał, że kluczowe jest, aby do Polski przychodzili kolejni inwestorzy z innowacyjnymi pomysłami. 

Premier mówił też o swojej wizycie w Japonii, podczas której - jak podkreślił - udało się przekonać kolejnych inwestorów do dużych technologicznych inwestycji w Polsce. – Japończycy są bardzo wiernymi inwestorami, jeśli można tak powiedzieć. Kiedy raz wchodzą do danego kraju, przekonują się do niego po pewnym czasie, to później zostają na bardzo długo. I nam na tym zależy – zaznaczył. 

Wykop Skomentuj45
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka