10 obserwujących
256 notek
407k odsłon
563 odsłony

Alimenty 2020. Ogromne długi alimenciarzy, pandemia pogorszy ściągalność

Ojcowie częściej zalegają z alimentami.
Ojcowie częściej zalegają z alimentami.
Wykop Skomentuj45

Setki tysięcy rodziców nie płaci alimentów na dzieci, ich zaległości sięgają już prawie 11,5 mld zł - wynika z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Średni dług alimentacyjny na osobę przekracza 40 tys. zł, najbardziej zalegają z płatnościami osoby z województwa śląskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego.

Długi alimenciarzy to miliardy złotych

Na koniec marca bieżącego roku, było zarejestrowanych 286 tys. osób, które nie wywiązują się z płacenia dzieciom alimentów - wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Zaległości alimentacyjne wynoszą prawie 11,5 mld zł.

Pomimo pandemii dalej są przekazywane informacje o zaległościach alimentacyjnych przez gminy z całej Polski. W pierwszych miesiącach roku dopisały one jeszcze więcej dłużników niż na początku 2019 r. Tylko w marcu do bazy dłużników trafiło 2 586 nowych alimenciarzy - czytamy.

Skala problemu nie maleje. - W ciągu 12 miesięcy, od kwietnia ubiegłego roku do marca tego roku, gminy przekazały do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor informacje o 27 588 osobach niepłacących alimentów. Jednocześnie część osób została z rejestru wykreślona z dwóch powodów. Pierwszy to zmiana prawa nakazująca usunięcie z rejestru dłużników, których dług powstał wcześniej niż przed 6 laty. Drugi to spłata zaległości - powiedziała ekspert Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor Halina Kochalska.

płaczące dziecko
Wiele osób nie wywiązuje się z płacenia dzieciom alimentów.

Ojcowie częściej zalegają z alimentami

Szacuje się, że blisko milion dzieci nie otrzymuje od swoich rodziców alimentów, mimo sądowego orzeczenia o obowiązku alimentacyjnym. Do bazy dłużników trafia zdecydowanie więcej ojców niż matek. Wśród 285 764 dłużników alimentacyjnych znajdujących się w rejestrze, 94,3 proc. to panowie.

Zaległości najbardziej doskwierają opiekunom dzieci z województwa śląskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego, w każdym z nich przekraczają miliard złotych. Tu też zamieszkuje najwięcej dłużników alimentacyjnych. Średni dług na osobę w kraju przekracza już 40 tys. zł, ale w dziesięciu województwach jest jeszcze wyższy.

W ramach akcji "Odzyskuj alimenty" prowadzonej przez BIG InfoMonitor odzyskano ponad 3,5 mln zł zaległych alimentów.

matka z dzieckiem
Zaległości najbardziej doskwierają opiekunom dzieci z województwa śląskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego.

Gorsza ściągalność alimentów w czasie pandemii

Ściągalność alimentów w czasie pandemii koronawirusa może się pogorszyć - oceniają eksperci BIG InfoMonitor. Według nich, po tym jak w wyniku paraliżu gospodarczego wywołanego pandemią, rodzice, którym sąd nakazał płacenie alimentów, stracą źródła dochodu, przybędzie dzieci, które nie otrzymają świadczeń.

Pandemia już utrudniła drogę dochodzenia roszczeń alimentacyjnych przed sądem, ograniczyła też kontakt z kancelariami prawnymi. 

Reforma prawa rodzinnego

W lutym zeszłego roku rząd przeprowadził reformę prawa rodzinnego. Jej podstawowe założenia to: orzeczenie natychmiastowych alimentów w kilka dni, skuteczne egzekwowanie prawa dziecka do kontaktów z rodzicami, ochrona najmłodszych przed przemocą.

Według nowych przepisów wysokość alimentów natychmiastowych jest ustalana według uniwersalnej zasady. Nowe prawo dotyczy także ochrony dzieci doświadczających przemocy i ochrony rodzica, któremu drugi rodzic utrudnia kontakt z dzieckiem.

Przeczytaj więcej informacji dotyczących alimentów.

KJ

Wykop Skomentuj45
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo