Morawiecki o uszczelnianiu VAT: "To ogromny sukces"

PAP/EPA/FERNANDO VILLAR
PAP/EPA/FERNANDO VILLAR
Dziś odbyła się wspólna konferencja premierów Hiszpanii i Polski. Politycy mówili o wzajemnej współpracy. Padł również temat uszczelniania VAT.

Premier Morawiecki o uszczelnianiu VAT

Dziś odbyła się wspólna konferencja prasowa premiera Hiszpanii Pedra Sancheza i Mateusza Morawieckiego. Na spotkaniu w Alcala de Henares politycy byli pytani m.in. o współpracę polsko-hiszpańską na forum europejskim. Poruszono również kwestię tego, czy byłaby możliwa współpraca obu państw w zakresie uszczelniania systemu VAT, a także czy Polska i Hiszpania planują podjąć na forum europejskim działania w zakresie rajów podatkowych.

- Generalnie to jak najbardziej. Właśnie współpraca międzynarodowa pozwala dodatkowo eliminować te różne międzynarodowe grupy przestępcze z obrotu handlowego, które de facto generują właśnie uszczuplenie podatków - i podatku VAT, i podatku CIT. I ostatecznie także innych podatków - akcyzy czy podatku od osób fizycznych - mówił Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu podkreślił również, że w walce z mafiami VAT-owskimi i przestępcami podatkowymi jest wiele przypadków, w których działalność pośredników VAT-owskich czy pośredników VAT-owskich miała miejsce we wszystkich lub prawie wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Premier Morawiecki zaznaczył, że nie ma innego sposobu na walkę z tego typu procederami, niż zacieśnienie współpracy z krajami unijnymi.

Zobacz także:

Polskie sukcesy

- Ja mogę powiedzieć z dumą, choć z pokorą oczywiście, bo na pewno tam jeszcze bardzo wiele jest do zrobienia, że my odnieśliśmy w obszarze uszczelnienia VAT-owskiego ogromny sukces. Wystarczy popatrzeć na wzrost dochodów między rokiem 2016 a 2020 czy 2021 - chwalił działania polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

- Wiemy doskonale, że międzynarodowe grupy przestępcze wyłudzające VAT są często o krok przed ministrami finansów - zaznaczył premier i podkreślił, że "są to grupy, które rzeczywiście angażują ogromne pieniądze".

Morawiecki zaznaczył też, że z tych pieniędzy finansowane są później ataki terrorystyczne "i różne inne działania godne najwyższego potępienia".

Kwestia rajów podatkowych

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się również do kwestii rajów podatkowych.

- Po naszej stronie wszystkie możliwe środki, procedury, procesy po to tylko, by uczytelnić, ujednoznacznić obrót towarowy i doprowadzić do tego, że tam, gdzie odbywa się faktyczna sprzedaż, tam proporcjonalnie do tej sprzedaży, żeby płacony był podatek CIT od dużych wielkich korporacji międzynarodowych - powiedział i dodał, że zwykle są one pozaeuropejskie - chińskie lub amerykańskie.

Zdaniem premiera Morawieckiego to wspólny interes całej wspólnoty, by walczyć z rajami podatkowymi.


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka