Powstaje wielki państwowy gigant spożywczy

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) przekazał nadzór właścicielski nad 7 spółkami z sektora spożywczego do Ministerstwa Aktywów Państwowych. Dzięki temu powstanie Krajowa Grupa Spożywcza, która będzie budowana w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową

- To pozwala nam sfinalizować proces, prowadzony wspólnie z ministerstwem rolnictwa od wielu miesięcy, proces powołania Polskiego Holdingu Spożywczego, czy raczej Krajowej Grupy Spożywczej, bo tak chcemy, aby się nazywała. Chodzi o skonsolidowanie państwowego w jednym silnym podmiocie, który będzie wspierał politykę państwa w tym sektorze – powiedział szef MAP Jacek Sasin. 

Krajowa Grupa Spożywcza będzie budowana w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową. W ciągu 7 dni Ministerstwo Aktywów Państwowych przedłoży Radzie Ministrów stosowny projekt uchwały. -  Rada Ministrów podejmie decyzję i będziemy mogli powiedzieć, że Krajowa Grupa Spożywcza stała się faktem” – powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Dodał, że bezpieczeństwo żywnościowe i wsparcie polskiego rolnictwa to fundamenty polityki rządu. Stwierdził, że napaść Rosji na Ukrainę i wynikające z niej zmiany pokazały, jak bardzo ważna jest możliwość zapewnienia bezpieczeństwa gospodarce.

- Dlatego budujemy koncern paliwowo-energetyczny. Tutaj jesteśmy na ostatniej prostej połączenia Orlenu z PNGiG, w ciągu najbliższych kilku miesięcy powołanie nowego podmiotu stanie się faktem. Dzisiaj mówimy o konsolidacji sektora spożywczego, będzie inicjować działania w innych obszarach gospodarki – dodał Sasin.

Zamierzamy w przyszłości dokonywać akwizycji do polskiego holdingu spożywczego - zapowiedział wicepremier. - Mamy zamiar pozyskiwać do tego holdingu nowe podmioty, w tym zagraniczne, bo dziś takie możliwości są - dodał.

Przypomniał, że rząd Zjednoczonej Prawicy buduje polskie duże podmioty, którym już się staje Krajowa Grupa Spożywcza. - Takim podmiotem będzie też powiększony Orlen i zaraz będziemy mówić o nowych konsolidacjach w gospodarce - dodał.

Jak podkreślił szef MAP, nie ma inne drogi, jeśli Polska chce zachować suwerenność i bezpieczeństwo w kluczowych sektorach gospodarki.

Grupę docelowo będzie tworzyć 15 ważnych spółek spożywczych podzielonych na sześć segmentów: produkcja nasienna, produkcja cukru, produkcja skrobi, sektor zbożowo-młynarski, sektor rolny oraz przetwórstwo spożywcze. Powstanie silna spółka w segmencie rolno-spożywczym, z kapitałem Skarbu Państwa, jakiej dotąd nie było.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj175 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka