Wszystko o ludziach i świecie.
Szukaj dogłębnie.
5 obserwujących
203 notki
181k odsłon
  5161   1

Luki fabularne w Harrym Potterze

By Self-made by User:Mr White. (Based on Harry Potter wordmark.svg.) [Public domain], via Wikimedia Commons.
By Self-made by User:Mr White. (Based on Harry Potter wordmark.svg.) [Public domain], via Wikimedia Commons.

Na kanale Strefa Czytacza na YouTube był stosunkowo niedawno cykl nagrań Absurdy w Harrym Potterze, który jak dotąd zawiera 17 odcinków i który znajdziecie na jednej z playlist kanału.

Ogólnie serię uważam za bardzo ciekawą, ale omówienie niektórych absurdów za niezbyt dokładne. Omówię teraz jeden z nich i jeszcze dwa, które zauważyłam sama. Nie wiem czy to zwykłe przeoczenia ze strony p. J. K. Rowling czy chciała ona zafundować nam trochę gier umysłowych.

Edukacja Rubeusa Hagrida, omawiana trochę w serii i opracowana tu szerzej przeze mnie

Hagrid, który jako uczeń Hogwartu należał do Gryffindoru, został niesłusznie wyrzucony ze szkoły na swoim trzecim roku za rzekome otwarcie Komnaty Tajemnic i uwolnienie z niej potwora, który napadał na mugolaków (czyli czarodziejów i czarownice z mugolskich rodzin), w wyniku czego zmarła mugolaczka Marta Warren z Rawenclawu - zwana przez większość sagi HP Jęczącą Martą, która po śmierci rezydowała jako duch w jednej z damskich szkolnych toalet (w istocie za tymi atakami stał wąż Bazyliszek, napuszczony przez Voldemorta, dwa lata starszego od Hagrida). Od tamtej pory nie mógł legalnie używać czarów, nawet po uzyskaniu pełnoletniości - co dla czarodzieja i czarownicy w uniwersum HP wynosi 17 lat. Otóż by móc legalnie używać czarów po ukończeniu 17 lat, czarodzieje i czarownice w uniwersum HP musieli przynajmniej skończyć piątą klasę i zaliczyć egzaminy zwane SUMami. Jednak w Harrym Potterze i Komnacie Tajemnic (tomie drugim sagi), czyli 50 lat po wyrzuceniu z Hogwartu, Hagrid został oczyszczony z najmniejszych zarzutów pośrednio dzięki Harryemu Potterowi, Ronaldowi "Ronowi" Weasley'owi i Hermionie Granger - którzy byli wtedy na swoim drugim roku. Czemu wobec tego Hagrid nie kontynuował swojej formalnej edukacji? Na pewno nie kontynuował, bo w Dementorze, rozdziale piątym Harryego Pottera i Więźnia Azkabanu (tomu trzeciego sagi), zaznaczono, że Hagrid był wciąż niewykwalifikowanym czarodziejem, choć dostał wtedy posadę nauczyciela Opieki nad Magicznymi Stworzeniami. Mógłby przecież chodzić na lekcje razem z Harrym i jego rocznikiem.

Hermiona - po wyprawie z Harrym i Ronem w poszukiwaniu horkruksów i pokonaniu Lorda Voldemorta przez Harryego - jako jedyna wróciła do Hogwartu, by zrealizować siódmy (ostatni) rok w Hogwarcie, po którym przystępowało się do egzaminów zwanych OWUTEMami. W czasie tej wyprawy Hogwart - jak większość świata czarodziejskiego w uniwersum HP - był opanowany przez Voldemorta i jego popleczników. Dlatego mugolacy, więc m.in. Hermiona, mieli zakaz edukacji. Jednak zostało to anulowane po pokonaniu Voldemorta przez Harryego. Nawiasem mówiąc, w tym świetle mogli edukację dokończyć też inni mugolacy (np. Dean Thomas, który był w Gryffindorze razem z Harrym i jego rocznikiem), oraz Harry i Ron.

Wobec tego co różni przypadki Hermiony i Hagrida? Różnica czasowa, która u Hermiony wynosiła rok, a u Hagrida 50 lat? Przecież Hagrid teoretycznie powinien był mieć łatwiej. Albus Dumbledore - który za szkolnych lat Hagrida był nauczycielem Transmutacji i jako jedyny wierzył w jego niewinność w sprawie Komnaty Tajemnic - wyjednał u ówczesnego dyrektora szkoły - Armanda Dippeta - pozwolenie dla Hagrida o pozostanie w Hogwarcie w charakterze gajowego. Wobec tego mógł osobiście nauczać Hagrida po kryjomu, zwłaszcza że był najpotężniejszym czarodziejem swoich czasów, którego jako jedynego Voldemort się bał, więc nauczanie Hagrida to byłby dla niego pikuś. I dzięki temu przez te 50 lat Hagrid mógł mieć wszystko obcykane przynajmniej na poziomie SUMów. Myślę, że legalne używanie przez niego czarów nie miałoby znaczenia dla fabuły.

Tutaj jeden z dowodów, że nieoszlifowana magia w uniwersum HP mogła w końcu przynieść poważne szkody. W Siedmiu Potterach, rozdziale czwartym Harryego Pottera i Insygniów Śmierci, miał miejsce realizacja planu bezpiecznego przeniesienia Harryego do Nory (domu Rona i jego rodziny) w celu ukrycia go tam przed Voldemortem i jego poplecznikami. Harry miał się tam udać właśnie w asyście Hagrida, a sześć innych osób - w tym Ron i Hermiona - pod wpływem eliksiru wielosokowego z włosem Harryego w asyście innych członków Zakonu Feniksa. Niestety jedno z zaklęć goniących ich śmierciożerców trafiło w przyczepę, w której siedział Harry i która była zaprzęgnięta do motocykla kierowanego przez Hagrida i spowodowało pożar. Hagrid próbował ugasić pożar zaklęciem, bo miał ze sobą swoją szkolną różdżkę ukrytą w parasolu. Jednak się nie udało i wręcz spowodowało, że przyczepa odczepiła się od motocykla i Harry omal się nie roztrzaskał o ziemię.

Pójście Gilderoya Lockharta z Harrym i Ronem do Komnaty Tajemnic

Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura