Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to powszechny plan długoterminowego oszczędzania dla pracowników. Głównym celem PPK jest systematyczne inwestowanie środków z przeznaczeniem na zaspokajanie potrzeb finansowych uczestnika po ukończeniu 60. roku życia. Udział w PPK jest dobrowolny, jednak wpis do programu opiera się na zasadzie automatycznego zapisu.
Podczas rozważań o swojej dalszej przyszłości bardzo często dochodzimy do czterech głównych mylnych założeń:
- Mnie to nie będzie dotyczyło, nie dożyję emerytury – z analizy danych przygotowanych przez Główny Urząd Statystyczny żyjemy coraz dłużej. Statystycznie do roku 2050 będziemy żyć średnio 87,5 lat w przypadku kobiet i 82,1 lat w przypadku mężczyzn. Oznacza to, że na emeryturze możemy być nawet 20 lat!
- Podczas jesieni życia będę żyć skromniej – nawet, jeśli ograniczmy wydatki na przyjemności to mogą pojawić się nowe koszty m.in. na lekarstwa i leczenie. Należy również pamiętać, że według badań Polskiego Funduszu Rozwoju emerytura w 2060 roku może wynosić jedynie około 25% kwoty ostatniego wynagrodzenia.
- Samodyscyplina to dla mnie nie problem – zabezpieczeniem przyszłości zajmę się bliżej 60. roku życia - niestety większość z nas ma kłopoty z rzetelną dyscypliną – nie tylko w zakresie oszczędzania, przez co trudno nam osiągać długoterminowe cele, takie jak systematyczne ćwiczenia fizyczne, dieta czy samodzielne odkładanie na przyszłość.
- Jutro się tym zajmę – jestem jeszcze młody, mam dużo czasu – ciągłe odkładanie planów na później może skutkować brakiem ich realizacji, a warto pamiętać, że im wcześniej zaczniemy oszczędzać czy też inwestować, tym więcej zyskamy.
Wczesne inwestowanie dodatkowych środków może przynieść nam wiele korzyści po osiągnięciu 60. roku życia. Poznaj powody, dla których warto skorzystać z PPK.
Potrójna korzyść dla pracowników
Program jest tworzony i współfinansowany przez pracowników, pracodawców i państwo, zatem kwoty, które wpłacamy zostaną powiększone o wpłaty od pracodawcy oraz dopłaty ze strony państwa. Wysokość zgromadzonych środków zależy od wielu czynników (m.in. wysokość składki, czas do wypłaty, stopa zwrotu). Kalkulatory dostępne na portalu www.mojeppk.pl oraz na stronach instytucji zajmujących się prowadzeniem programu pozwalają obliczyć szacunkową wysokość przyszłego świadczenia z tytułu PPK. Poniższe przykłady pokazują, jakie korzyści może przynieść nasze konto PPK*:
|
|
|
|
|
|
Źródła finansowania przedstawia poniższa tabela:
pracownik | pracodawca | państwo |
2% – wpłata podstawowa (obligatoryjna)** | 1,5% – wpłata podstawowa (obligatoryjna) | 250 zł – wpłata powitalna (jeśli pracownik wpłaca składki do PPK co najmniej 3 pełne miesiące) |
do 2% – wpłata dodatkowa (dobrowolna) | do 2,5% – wpłata dodatkowa (dobrowolna) | 240 zł – dopłata roczna (po spełnieniu warunków określonych w Ustawie o PPK tzn. wpłaceniu do PPK odpowiedniej kwoty w skali roku) |
Prywatne środki
Środki w ramach PPK są traktowane jako prywatne w odróżnieniu od tych gromadzonych na emeryturę w ramach ZUS i OFE.
Dziedziczenie
Zgromadzone fundusze podlegają dziedziczeniu, a ich nabycie w drodze dziedziczenia nie podlega podatkowi od spadków i darowizn.
Elastyczność i dobrowolność
Pracownicze Plany Kapitałowe to program całkowicie dobrowolny dla pracownika, jest on również elastyczny i dopasowany do naszych aktualnych preferencji – możemy zawiesić wpłaty w dowolnym momencie lub zwiększyć wpłacaną kwotę (o maksymalnie 2%).
Wiele możliwości wykorzystania środków
W związku z tym, że środki z PPK są naszymi prywatnymi pieniędzmi, to do nas należy decyzja jak je wykorzystamy.
Możemy wypłacić zgromadzone pieniądze w dowolnym momencie po osiągnięciu 60 lat. Zgodnie z ustawą domyślnym sposobem wypłaty z PPK będzie podzielnie ich na dwie części – po 25% (wypłata jednorazowa) oraz 75% (co najmniej 120 miesięcznych rat). Przy realizacji takiego wariantu jesteśmy zwolnieni z zapłaty podatku od zysków kapitałowych. Możemy jednak wypłacić środki w formie świadczenia małżeńskiego czy też zmniejszyć liczbę miesięcznych rat (w takim przypadku należy zapłacić podatek od zysków). W każdym momencie istnieje także możliwość zwrotu środków pomniejszonych zgodnie z poniższym opisem.
Komentarze