152 obserwujących
1555 notek
2450k odsłon
303 odsłony

ŻYZNY OGRÓDEK LUTRA

Wykop Skomentuj52

W Wittenberdze powstaje Ogród Lutra w kształcie róży: 500 drzew, z których parędziesiąt zasadzili już przedstawiciele kościołów katolickiego, prawosławnego, luterańskiego i reformowanego. Reformacja Lutra jest nawoływaniem do pokuty, które także i dziś jest dla nas powodem do refleksji - oznajmił Watykan w związku z tym ważkim wydarzeniem.

 
Natomiast ks. Marcin Hintz, kierownik katedry teologii w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, stwierdził w rozmowie z GW: Delikatnie mówiąc, Luter pisał bardzo nieeleganckie teksty przeciwko Żydom. Ale taki był duch tamtych czasów, on nie był jedyny. Z drugiej strony za sprawą Lutra nie dopuszczono do skazania nikogo za herezję, a to już coś (...).
 
Zaś...z trzeciej strony: zabawne i niepoważne jest traktowanie w ten sposób jednego z największych żydożerców w dziejach Europy. Według Lutra: 'Żydzi, którzy od 1400 lat są naszą plagą, zarazą, sprawcami wszelkich nieszczęść, to ludzie przesiąknięci złem, pełni jadu, pozostający pod wpływem szatana. W sumie mamy w nich najprawdziwsze diabły'.
 
Tego rodzaju pamflety w ówczesnej Europie były faktycznym wezwaniem do masowych prześladowań. Wielu badaczy uważa, że silny antyjudaizm nie przetrwałby epoki średniowiecza, gdyby nie nauki Marcina Lutra. Potwierdzają to  zeznania złożone przed Trybunałem w Norymberdze przez Juliusa Streichera, redaktora Der Stürmera.
 
Ten hitlerowiec dosyć często powoływał się na tezy Lutra, uzasadniajac w ten sposób 'ostateczne rozwiązanie'.
 
 
 
Wykop Skomentuj52
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura